niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney
wycena-nieruchomosci

Sprzedaż czy kupno mieszkania często wiąże się z koniecznością sporządzenia wyceny nieruchomości. Jednak nie w każdym przypadku jest to obowiązkowe. Sprawdź, kiedy trzeba wycenić nieruchomość, kto się tym zajmuje, a także ile zapłacimy za taką usługę.

Kto wycenia nieruchomość?

Wyceną nieruchomości zajmuje się rzeczoznawca majątkowy, posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Jego zadaniem jest rzetelne określenie wartości mieszkania lub domu i sporządzenie operatu szacunkowego. Rzeczoznawca określając wartość nieruchomości, powinien uwzględnić wszystkie cechy lokalu oraz czynniki wpływające na jego użytkowanie. Ponadto powinien być osoba bezstronną i całkowicie dyskretną.

Wycena nieruchomości a kredyt hipoteczny

Z wyceną nieruchomości najczęściej mamy do czynienia podczas starania się o kredyt hipoteczny. Taka wycena może być przeprowadzona przez bank na dwa sposoby: wewnętrzny i zewnętrzny. Ta pierwsza, przeprowadzana jest przez pracownika banku, który dokonuje wizji lokalnej, robi zdjęcia posiadłości, a następnie przekazuje je analitykowi, który szacuje wartość nieruchomości. Wycena może być także sporządzona bez oglądania nieruchomości.

zobacz także:  Nie masz wykształcenia? W tych zawodach zarobisz dużo bez wykształcenia!

Z kolei w przypadku domu czy mieszkania z rynku pierwotnego, banki często przyjmują wartość przedstawianą przez dewelopera. Natomiast wycena zewnętrzna polega na tym, że bank zatrudnia licencjonowanego rzeczoznawcę, który szacuje wartość nieruchomości.

Wycena podczas sprzedaży nieruchomości

Wycenę nieruchomości często przeprowadza się także z powodu sprzedaży domu czy mieszkania. Jednak warto pamiętać, że w takim przypadku, nie zawsze jest ona konieczna. Zgodnie z prawem, obowiązkowa wycena ma miejsce jedynie w przypadku sprzedaży nieruchomości przez organy administracji publicznej. Natomiast prywatni właściciele nie muszą się nią przejmować.

wycena-nieruchomosci-operat-szacunkowy

Kiedy jeszcze trzeba wycenić nieruchomość?

Z wyceną nieruchomości możemy mieć także do czynienia podczas podziału majątku. W przypadku takiego postępowania sądowego, można skorzystać z prywatnej wyceny nieruchomości, którą przeprowadza rzeczoznawca majątkowy, lub wyceny przez biegłego sądowego. Inne sytuacje, w których konieczne okaże się skorzystanie z takiej usługi, to ubezpieczenie nieruchomości, a także ustalanie czynszu lub podatku. Gdy osoba prywatna lub firma chce wynająć dom lub mieszkanie, to wynajmujący powinien zlecić wycenę posiadłości, aby kwota wynajmu była odpowiednia do wartości danej nieruchomości.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych grudzień 2019

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Koszt wyceny nieruchomości zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju nieruchomości i jej standardu. Tańsze są wyceny lokali pochodzących z rynku wtórnego niż z pierwotnego. Ponadto w niektórych przypadkach sporządzenie rzetelnej wyceny wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, co również będzie generowało dodatkowe koszty. Można zatem powiedzieć, że im bardziej pracochłonne jest wykonanie tego zlecenia, tym większe koszty poniesiemy za wycenę posiadłości.

W przybliżeniu, za wycenę mieszkania możemy zapłacić średnio 600 zł, na niższą stawkę możemy liczyć, gdy zlecenie dotyczy kilku nieruchomości. Za pojedynczy lokal użytkowy oraz działkę pod budownictwo jednorodzinne około 900 zł, a za wycenę biurowców czy stacji paliw od 3500 do 6000 złotych. Z kolei koszt wyceny nietypowych i zabytkowych nieruchomości jest ustalany indywidualnie.

Dodaj Twój komentarz