niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Jak wybrać konto oszczędnościowe? Uważaj na te 3 rzeczy

Roślina wyrastające z monet

Warto oszczędzać. A do tego przydaje się konto oszczędnościowe. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej oferty? Poniższy tekst powinien pomóc Ci zwrócić uwagę na kluczowe kwestie.

Prowizje oraz opłaty na kontach oszczędnościowych

Na sam początek chcę podkreślić, że konta oszczędnościowe nie służą do codziennego użytku. Właśnie z tego powodu mają znacznie mniejszą funkcjonalność od zwykłego konta bankowego. Takim przyjętym standardem jest jeden darmowy przelew w ciągu miesiąca. Każdy kolejny będzie już was kosztował od 1 zł do nawet 20 zł (w zależności od banku).

Podczas wybierania konta oszczędnościowego zwróć szczególną uwagę na to, czy będziesz miał możliwość wykonania przynajmniej jednego darmowego przelewu w miesiącu. Uważam, że warto mieć taką opcję. Nawet jeżeli miałbyś z niej nigdy nie skorzystać, to nie wiadomo kiedy pojawi się potrzeba wypłaty. A w sytuacji, gdy jesteś zmuszony naruszyć swoje środki z konta oszczędnościowego dobrze nie obciążać go dodatkowymi kosztami. Jeżeli masz świadomość, że z jakiegoś powodu będziesz zmuszony wykonywać przelewy z tego konta częściej, wybierz takie, które ma jak najniższe koszty transakcji.

zobacz także:  Kiedy bank może zablokować środki na koncie?

Dla niektórych osób może to być jednak dość pożądana cecha. Wysokie koszty transakcji mogą skutecznie Cię zniechęcić przed wypłacaniem środków. Dlatego, jeżeli masz problemy z przedwczesnym sięganiem po oszczędności może Ci to pomóc. Darmowe wypłaty sprzyjają impulsywnym decyzjom, natomiast te płatne dają nam szansę na zmianę decyzji. Jeśli jednak masz stalową wolę, nie powinieneś sobie utrudniać dostępu do własnych pieniędzy.

Chcesz darmowe konto oszczędnościowe? Świetnie, załóż płatne konto bankowe!

Konta oszczędnościowe często reklamowane są jako darmowe. I jest to prawda, nie poniesiesz żadnych kosztów za ich prowadzenie. Jednak aby je otrzymać, musisz założyć konto bankowe. Twoje nowe konto oszczędnościowe rzeczywiście będziesz mógł użytkować za 0 zł (o ile nie przekroczysz liczby darmowych transakcji w miesiącu). Natomiast konto bankowe, będzie generowało koszty.

Opłaty związane z prowadzeniem konta bankowego to zazwyczaj:

  • miesięczna opłata za prowadzenie rachunku (od 0 zł do 15 zł)
  • miesięczna opłata za kartę (od 0 zł do 10 zł)
  • opłata za użytkowanie bankomatów (od 0 zł do 5 zł za każdą transakcję)
zobacz także:  Windykator – czym się zajmuje? Czy musimy bać się windykacji?

Bardzo często uda Ci się uniknąć opłat, jeżeli zechcesz zacząć używać tego konta jako swojego głównego. W ten sposób ograniczysz koszta za użytkowanie karty.

Opłata za posiadanie karty zazwyczaj naliczają się, jeżeli nie wykonamy z góry ustalonej liczby transakcji w miesiącu. W takiej sytuacji z naszego konta zniknie np. 7 zł (kwoty mogą różnić się w zależności od banku). Korzystając z takiego konta, zminimalizujesz jego koszt. Raczej każdy z nas wykonuje miesięcznie dziesiątki opłat za pomocą karty.

Możesz również podczas zakładania, zaznaczyć, że nie interesuje Cię posiadanie karty do Twojego konta bankowego. To również pomoże Ci uniknąć ewentualnych kosztów. O ile również nie musisz korzystać z bankomatów, to niestety kosztów prowadzenia konta nie jesteśmy w stanie ominąć.

Nowi klienci często mają lepiej. Rozważ zmianę banku, aby skorzystać z promocji!

Bardzo częstą praktyką instytucji bankowych jest kuszenie nowych klientów promocyjnymi warunkami. Jeżeli planujesz założyć konto oszczędnościowe w swoim obecnym banku bardzo możliwe, że dostaniesz gorszą ofertę niż nowy klient. Promocyjne warunki dla nowych klientów zazwyczaj niosą za sobą konieczność założenia również klasycznego konta bankowego. W takim przypadku rozważyć musisz warunki nie tylko konta oszczędnościowego, ale również bankowego, które będziesz zmuszony założyć, aby móc skorzystać z promocyjnych warunków.

zobacz także:  Ciąg dalszy afery w KNF, protesty i przewrót w Wenezueli… - przegląd 23 stycznia

Gdy zdecydujesz się na skorzystanie z oferty promocyjnej, istotny będzie okres obowiązywania. Żadna okazja nie trwa wiecznie. Dodatkowo sama promocja również może zawierać ograniczenia. Często istnieje maksymalna kwota, która może być objęta okazyjnymi warunkami. Po jakimś czasie stracisz swoje przywileje nowego klienta i przejdziesz na inne warunki. Czy te warunki będą dla Ciebie satysfakcjonujące? Dobrze to wiedzieć jeszcze przed zdecydowaniem się na dany bank.

Pamiętaj, że jako klient masz pełno prawo dopytywać o dane warunki. Nie bój się swojej niewiedzy. W każdym banku zostaniesz w uprzejmy sposób poinformowany o warunkach obowiązujących podczas trwania promocji oraz po jej wygaśnięciu. Pozbądź się wszelkich wątpliwości. Pamiętaj, że ta decyzja będzie miała wpływ na Twoje finanse. Nie podejmuj pochopnie decyzji, bo w perspektywie możesz jej żałować. Aktualny ranking najlepszych kont oszczędnościowych, wraz z prześwietleniem wszystkich ich warunków i opłat, znajdziesz tu: https://finatin.pl/konta-oszczednosciowe.

1 komentarz

  1. Narnia pisze:

    Zgadzam się z powyższymi uwagami. Jest jeszcze jedno, a mianowicie odpowiedź na pytanie, czy na pewno chce się mieć konto oszczędnościowe. Dzisiaj są one tak słabo oprocentowane, że zysk to tyle, co koszt.

Dodaj Twój komentarz