sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Nowe sankcje USA, Schody Hiszpańskie… – przegląd 6 sierpień 2019

turyści na Schodach Hiszpańskich w Rzymie

Władze Rzymu postanowiły w ostatnim czasie szczególnie mocno zatroszczyć się o zabytki miasta. Stąd wprowadzane są nowe restrykcje. Nieprzestrzeganie ich może pociągnąć za sobą kary pieniężne.

Kara dla Aior Banku

Alior Bank został ukarany przez Komisję Nadzoru Finansowego dwoma grzywnami o łącznej wartości 10 mln zł. Ma to być zadośćuczynienie za naruszenie przepisów o obrocie instrumentami finansowymi. Chodzi o pośrednictwo w obrocie certyfikatami inwestycyjnymi funduszy.

Z prowadzonego postępowania w tej sprawie wynika, że między innymi występowały przypadki braku zawierania przez Bank pisemnych umów dotyczących przyjmowania, przekazywania i wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, świadczenia usług maklerskich bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta, a także przekazywania klientom pisemnych rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych bez zawierania z nimi umów o doradztwo inwestycyjne.

Fałszywe maile

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi pocztą elektroniczną, których nadawcy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. E-maile zawierają wezwanie do zapłaty zaległego podatku VAT. Podany jest w nich numer konta, na który rzekomo powinna być wpłacona należność.

zobacz także:  Windykator – czym się zajmuje? Czy musimy bać się windykacji?

Wiadomości tego rodzaju są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów KAS. Nie należy otwierać umieszczonych w nich linków bądź załączników, wpłacać pieniędzy na podane konto ani wysyłać odpowiedzi do nadawcy.

Schody Hiszpańskie i troska o rzymskie zabytki

Zaprojektowane w pierwszej połowie XVIII wieku przez Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego Schody Hiszpańskie, prowadzące do kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy, są jednym ze znanych rzymskich zabytków. Tysiące ludzi, turystów i nie tylko, przesiadywało na nich każdego dnia. Od teraz będzie to zachowanie karalne, za które będzie można otrzymać grzywnę.

Wprowadzenie takich restrykcji to efekt zaostrzenia regulaminu straży miejskiej w dziedzinie ochrony zabytków i walki z zachowaniami stanowiącymi przejaw braku szacunku dla historycznego i kulturowego dziedzictwa Rzymu. Największe kary, sięgające 400 euro, wymierzane będą tym, którzy będą dopuszczać się szczególnie rażącego zachowania, takiego jak niszczenie lub brudzenie schodów. Taka troska o zabytek nie powinna dziwić – w 2016 roku zakończono jego renowację. Podobnie surową ochroną objęto niedawno rzymskie fontanny.

Sankcje na władze Wenezueli

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na wenezuelskie władze. Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i zakazujące Amerykanom prowadzenia z władzami w Caracas interesów. Tym samym USA pierwszy raz od ponad 30 lat zdecydowały się na całkowite zamrożenie aktywów. Tak stanowcze kroki Trump uzasadnił utrzymującą się uzurpacją władzy przez Maduro i łamaniem praw człowieka prze siły bezpieczeństwa mu podległe.

zobacz także:  Ranking kredytów dla firm wrzesień 2019

Rozporządzenie przewiduje wyjątki dla dostaw żywności, leków i odzieży. Sankcje nie powinny też wpłynąć na transakcje, jakich amerykańskie firmy dokonują z wenezuelskim sektorem prywatnym.

Dodaj Twój komentarz