niedziela, 10 listopada 2024
HotMoney

Jak porównać darmowe konta osobiste? Jak działa ranking kont osobistych?

biznesmen czyta gazetę

Posiadanie osobistego konta bankowego jest obecnie czymś koniecznym. Własny rachunek w banku nie tylko ułatwi nam funkcjonowanie we współczesnym świecie i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale też jest często niezbędny chociażby do tego, aby otrzymywać wynagrodzenie od pracodawcy. Ponadto Unia Europejska wprowadziła powszechny i równy dostęp do usług finansowych pod pojęciem m.in. Podstawowego Rachunku Płatniczego, dzięki czemu każdy ma możliwość posiadania darmowego konta, jednak pod uwagę należy wziąć przede wszystkim, to z jakich usług w ramach danej oferty możemy korzystać.

Jak porównać darmowe konta osobiste?

Konto osobiste to podstawowy rachunek płatniczy, który może założyć osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, lub jest młodsza, ale rodzić lub opiekun prawny wyraził na to zgodę. Posiadając swój własny rachunek w banku, można na nim przechowywać pieniądze i dowolnie nimi dysponować. Ponadto konto osobiste służy do odbierania wynagrodzenia oraz świadczeń, takich jak emerytura, renta itp.

zobacz także:  Inseminacja ile kosztuje, jak przebiega, jaka jest skuteczność?

Jeśli nie posiadamy aktualnie żadnego otwartego konta w polskiej walucie, to możemy wystąpić o założenie Podstawowego Rachunku Płatniczego, dzięki któremu całkowicie za darmo będziemy mogli wpłacić pieniądze na rachunek bankowy, wypłacić pieniądze z konta, dokonać płatności za pomocą karty debetowej, lub wykonać przelew (także przez internet). Jak widać ta bezpłatna opcja daje dość ograniczone możliwości, przez co warto zapoznać się z ofertami komercyjnymi, które niejednokrotnie również okazują się być bezpłatne, jeśli tylko spełnimy konkretne warunki.

W ofercie banków działających na polskim rynku znajdziemy wiele kont osobistych, które dają ich właścicielom różne możliwości. Aby podjąć najlepszą decyzję, warto skorzystać z ogólnodostępnych rankingów, konta osobiste porównuje w jednym miejscu www.zgarnijpremie.pl.

Jak działa ranking kont osobistych?

Ranking kont osobistych prezentuje aktualne oferty banków z danego miesiąca według kolejności od najtańszego, do najdroższego. Pod uwagę brane są podstawowe opłaty, z którymi musi liczyć się właściciel konta. Przeglądając ranking można zatem zdobyć takie informacje, jak koszt utrzymania konta, utrzymania karty, wypłaty z obcych bankomatów, a także ewentualną premię, jaką można zdobyć po wykonaniu wymaganych przez bank czynności. Premie dotyczą wyłącznie kont, które objęte są aktualnie promocjami bankowymi.

zobacz także:  Rachunki firmowe – gdzie opłaca się założyć konto dla firm?

Zdecydowana większość banków ma w swojej ofercie konta osobiste, których prowadzenie może być zupełnie darmowe. Wystarczy otrzymywać miesięcznie wpływy w określonej przez bank wysokości, lub wykonywać określoną ilość transakcji bezgotówkowych.

Na co zwracać uwagę, zakładając konto osobiste?

Pierwsza i najważniejsza rzecz, to oczywiście koszty związane z prowadzeniem rachunku osobistego i korzystania z karty płatniczej. Te dane są zawarte w rankingach kont osobistych, dzięki czemu ich weryfikacja jest bardzo prosta. Zachęcamy jednak do tego, by dodatkowo przeanalizować tabelę opłat i prowizji, którą powinien udostępniać każdy bank. Kolejną kwestią, na która należy zwrócić uwagę jest zakres usług, do których będziemy mieli dostęp, jako posiadacze danego konta. Trudno wyobrazić sobie korzystanie z rachunku bankowego, który nie gwarantuje dostępu do bankowości internetowej. Bardzo praktyczne są również aplikacje mobilne oraz nowoczesne sposoby płatności. Warto zwrócić uwagę także na to, ile kosztuje możliwość korzystania z bankomatów w kraju i za granicą.

Zakładając konto osobiste warto przy okazji skorzystać z promocji, dzięki którym można zarobić nawet kilkaset złotych. Wymagają one zazwyczaj wykonania określonej liczby transakcji w poszczególnych miesiącach lub innych działań, jednak ich wykonanie nie powinno dla nikogo stanowić problemu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zmienić konto osobiste na inne, jeśli okaże się, że inny bank stworzył korzystniejszą ofertę. Jest to jednak o tyle problematyczne, że wymaga poinformowania pracodawcy oraz innych instytucji, w których podawaliśmy numer konta, o jego zmianie.

zobacz także:  Tesco zamyka kolejne sklepy w Polsce

Dodaj Twój komentarz