poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Jak wybrać doradcę kredytowego?

Praca w biurze

Wzięcie kredytu wcale nie jest takie proste, a banki i ich regulaminy bywają dla nas niejasne i trudne do zrozumienia, co znacząco utrudnia nam wybranie odpowiedniej i korzystnej dla nas oferty. Pomóc w tym mogą wykwalifikowani doradcy kredytowi, tylko czym się kierować przy jego wyborze?

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy często utożsamiany jest z doradcą finansowym i zazwyczaj mówiąc o jednym ma się na myśli drugiego, a to nie do końca jest prawdą. Co ich łączy? Przede wszystkim to, że aby móc nazywać się doradcą, trzeba mieć odpowiednie zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego i trzeba być wpisanym do rejestru doradców. Dodatkowo, jest to osoba, która działa samodzielnie, nie będąc opłacaną przez kredytodawcę czyli przez bank lub inną instytucję finansową, a wynagrodzenie otrzymuje od klienta.

Tutaj też często doradca kredytowy mylony jest z pośrednikiem kredytowym, który to właśnie opłacany jest przez bank. Doradca finansowy też współpracuje z bankami, jednak w jego przypadku musi mieć on oferty większej ilości kredytodawców. Doradca jest w większości przypadków niezależny, pośrednik – powiązany.

zobacz także:  Kredyt na mieszkanie - czy warto zaciągnąć? Kto może dostać kredyt hipoteczny?

W czym pomoże doradca kredytowy?

Doradca kredytowy ma przede wszystkim znacznie szerszą wiedzę na temat instytucji finansowych, ich ofert oraz sposobów działania. Może więc pomóc przede wszystkim do doborze takiego kredytu gotówkowego, który rzeczywiście będzie dla nas korzystny, bez ukrytych opłat i pułapek, w które często wpadają osoby niedoświadczone i nieobeznane. Możemy więc zapoznać się z dostępnymi ofertami, a także zostaniemy poinformowani o wszystkich formalnościach, jakie musimy spełnić, w tym wszystkich dokumentach, które będą potrzebne w banku.

Doradca może także pomóc w sporządzeniu odpowiedniej umowy kredytowej, a będąc pośrednikiem między klientem a bankiem, jest w stanie wynegocjować lepsze warunki, niż gdybyśmy to próbowali robić samodzielnie. Innymi słowy, dobry doradca kredytowy jest w stanie przeprowadzić klienta przez wszystkie formalności całą procedurę związaną z zaciągnięciem kredytu.

Jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego?

Trzeba na wstępie powiedzieć, że nie będzie to łatwe. Doradców kredytowych w Polsce nie brakuje, ale tak naprawdę niewielu z nich jest jest kompetentnych, doświadczonych i przede wszystkim – niezależnych. Tak, choć doradcy działają na większą skalę i oni mogą podchodzić pod większe instytucje finansowe. Istotne będą tutaj opinie klientów i najlepiej jeżeli taki doradca działa na zasadzie polecenia. Warto przy tym dowiedzieć się z iloma bankami współpracuje, a im więcej, tym lepiej, ponieważ daje to znacznie szerszy zakres możliwości i większe szanse na lepsze dopasowanie oferty. Można też poszukać doświadczonego doradcy poprzez znajomych, jeżeli mieli już takie doświadczenie, albo albo szukaj w sieci kontaktów i opinii.

zobacz także:  Huawei vs USA, Ceny prądu... - przegląd 4 marzec 2019

Z innych ważnych kwestii będzie rozmowa twarzą w twarz. Dobry doradca wyróżnia się profesjonalnym podejściem, dużą cierpliwością oraz chęcią pomocy. Komunikacja to podstawa, warto więc też zorientować się czy kontakt z nim nie sprawia problemów i to jak bardzo jest on dostępny telefonicznie, mailowo itd. To co mówi także ma znaczenie, a konkretnie w jaki sposób się do nas zwraca czy stara się wyjaśnić wszystko w prostych słowach, czy dodatkowo komplikuje. Warto też przepytać doradcę z czegoś, o czym się wie, by zorientować się czy będzie z nami szczery i nie zacznie nas oszukiwać, dlatego czasem warto udawać nieco mniej zorientowanego w temacie finansów niż jest się w rzeczywistości.

Warto też poprosić o tabelę prowizji, to jest wykaz opłat jakie otrzyma doradca za sprzedanie konkretnego produktu finansowego danej instytucji. Pozwoli to na zweryfikowanie czy kieruje się korzyścią klienta, czy po prostu chce namówić go na produkt, z którego on będzie miał większe zyski. Przy takich propozycjach dobrze jest dociekać wyjaśnień, dlatego właśnie ta oferta będzie najlepsza.

zobacz także:  Ile płacimy za ubezpieczenia AC, OC auta? Jak wyglądają ceny AC i OC po podwyżkach?

Na co uważać przy wyborze doradcy kredytowego?

Nikt nie lubi być oszukanym, dlatego tak istotne jest, by wszystko dokładnie sprawdzać. Doradca kredytowy służy nam radą, jednak nie powinien mieć zbyt szerokich możliwości, to jest wykonywania czynności w naszym imieniu jak choćby podpisywanie umów. Inna sprawa to ciągła kontrola – niezależnie od tego na jakim etapie jesteśmy, zawsze powinno się dokładnie co i dlaczego. Zaufanie powinno być ograniczone, a gdy pytamy o coś doradcę, powinno się też to potem samodzielnie sprawdzić.

Co istotne, nawet jeżeli dany doradca wydaje się nam kompetentny, nigdy nie powinno się niczego podpisywać na pierwszym spotkaniu, ponieważ każda decyzja powinna być przemyślana, a my sami musimy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami przed ich podpisaniem – najlepiej w domu. Do niczego się też nie zmuszajmy, nasza decyzja musi być dobrowolna, a nie wynikająca z nacisku. Wybór kredytu to poważne zobowiązanie, szczególnie w przypadku tak dużych ofert jak kredyty mieszkaniowe, ale nie tylko. To my zaciągniemy dług i to my będziemy go spłacać.

komentarze 2

  1. Ada pisze:

    Nigdy nie myślałam o tym, żeby korzystać z doradcy finansowego czy kredytowego. Zazwyczaj sama szukam wszystkiego w Internecie, wnikliwie analizuję oferty różnych banków, czytam regulaminy itp. To mi wystarcza.

  2. hiver pisze:

    Myślę, że dla wielu osób szukanie samodzielnie ofert i ich analizowanie to może być jednak problem i łatwiej byłoby im skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego. Każdy robi jak chce, ale dobrze, że w ogóle jest ktoś taki, do kogo w razie problemów można się zwrócić.

Dodaj Twój komentarz