wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Opłaty za konto osobiste – za co płacimy, z czego można zrezygnować?

Klakulator, dokumenty, pieniądze

Konta osobiste ma już coraz więcej Polaków. Ułatwiają one przekazywanie wynagrodzeń, służą do płacenia rachunków, ułatwiają zakupy internetowe itp. Zalet tych produktów finansowych jest mnóstwo, dlatego też rachunki osobiste są tak powszechne. Niestety wiele kont obarczonych jest różnymi opłatami, które miesięcznie trzeba ponosić, by móc korzystać np. z karty debetowej. Na co więc zwrócić uwagę przy zakładaniu rachunku osobistego, jakie są opłaty i czy można obniżyć koszty posiadania tego produktu?

Czy istnieją darmowe konta osobiste?

I tak, i nie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Większość kont osobistych jest darmowych, ale pod pewnymi warunkami. Niewiele jest banków, które faktycznie oferują bezpłatne rachunki, ale takie oczywiście się zdarzają. Warto śledzić najnowsze oferty banków i korzystać z porównywarek kont osobistych, by znaleźć najkorzystniejszy produkt dopasowany do naszych potrzeb.

Opłaty za konto osobiste

Banki zazwyczaj pobierają opłaty za konto osobiste, które najczęściej wynoszą kilka złotych miesięcznie. Z reguły można tego uniknąć. Wiele banków znosi opłatę, jeśli posiadacz rachunku wykona w miesiącu rozliczeniowym transakcje na określoną kwotę, może to być np. 300 zł. Wtedy faktycznie można mówić o koncie osobistym bez opłat.

zobacz także:  Kredyt studencki - czym jest, jak go otrzymać?

Podobnie jest z opłatą za korzystanie z karty. Ona również najczęściej „znika” po zapłaceniu zbliżeniowo lub tradycyjnie na określoną kwotę. Niektóre banki oferują także ubezpieczenia np. na wypadek zgubienia lub kradzieży karty. To oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą. Osoby, które nie chcą jej ponosić, mogą z niej zrezygnować.

Warto uważnie zapoznać się z tabelą prowizji i opłat w danym banku. W niej zawarte są informacje dotyczące opłat, ale i wyjątków, kiedy te dodatkowe koszty mogą zostać zniesione. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na opłaty związane z prowadzeniem konta i korzystaniem z karty, ale też na cennik przelewów, zleceń stałych czy wypłat z bankomatów.

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Nie mana to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Oferty banków stale się zmieniają i dopasowują do potrzeb klientów. Jeszcze kilka lat temu płatne były przelewy internetowe, obecnie w większości banków są one darmowe, ponieważ upowszechniły się płatności dokonywane online. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym nam zależy, czy na jak największej ilości darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów, czy na koncie osobistym bez opłat, czy na dostępie do bankowości mobilnej. Idealne konto to takie, które połączy wszystkie te cechy.

zobacz także:  Czy producentom samochodów zależy na bezpieczeństwie aut?

Porównywarki kont osobistych

Podczas wybierania konta osobistego warto korzystać z porównywarek, które ułatwią znalezienie produktu dopasowanego do naszych potrzeb. Dzięki takim narzędziom, będzie można sprawdzić, jakie są opłaty za konto osobiste, za kartę, ile się płaci za wypłaty z bankomatów. Coraz więcej banków oferuje teraz także bonusy za korzystanie z rachunku w ich instytucji. Mogą to być na przykład kilkuprocentowe zwroty wartości zakupów lub zniżki na produkty konkretnych marek.

komentarze 2

  1. konto pisze:

    Ja na ten moment płacę chyba tylko za przelew natychmiastowy, a rzadko z tego korzystam. Teraz są takie konta, że w 100% są darmowe.

  2. Mira pisze:

    Ja płacę tylko za kartę jeśli w danym miesiącu nie wydam przy jej użyciu 300 zł.Poza tym konto jest darmowe.

Dodaj Twój komentarz