O oszczędzaniu mówi się wiele i temat ten jest coraz popularniejszy i coraz większa liczba osób zaczyna dostrzegać jego walory. To już nie jest życie z miesiąca na miesiąc i z wypłaty do wypłaty, ale i myślenie zdecydowanie bardziej dalekosiężne. Coraz częściej oszczędzanie do opcja na niepewną przyszłość, na starość czy na czarną godzinę. Jaka forma oszczędzania będzie jednak najlepsza – konto oszczędnościowe, lokata, fundusz inwestycyjny a może obligacje skarbowe?
- Jak oszczędzać pieniądze?
- Czy konta oszczędnościowe mają jeszcze sens?
- Jak wybrać dobrą lokatę bankową?
- Czym jest fundusz inwestycyjny i czy jest bezpieczny?
- Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?
Jak oszczędzać pieniądze?
Oszczędzanie, czyli odkładanie pieniędzy i ich systematyczne pomnażanie, to temat, który coraz częściej nas interesuje. Szukamy różnych możliwości, które oferują nam banki, służące właśnie temu celowi i trzeba przyznać, że mamy w czym wybierać. Oczywiście, najczęściej też szukamy w miarę bezpiecznych opcji, które nie tylko powiększą nasz majątek, ale nie będą stanowić ryzyka, że go stracimy. W tym wypadku zazwyczaj wymienia się konta oszczędnościowe, lokaty, obligacje skarbowe i bardziej ryzykowne fundusze inwestycyjne, które są najpopularniejszymi ofertami instytucji finansowych. Które z nich będą najlepsze?
Czy konta oszczędnościowe mają jeszcze sens?
Sytuacja kont oszczędnościowych na rynku finansowym od lat nie jest najlepsze, a banki systematycznie obniżają dostępne na nich oprocentowania, które sprawiają, że przestają one być w jakikolwiek sposób korzystne i atrakcyjne. Niewiele można więc na nich zarobić, choć patrząc na ostatnie zestawienia kont oszczędnościowych, wiele banków postanowiło zwiększyć swoje oprocentowanie do nawet powyżej 3%, co nie jest już złym wynikiem. Trzeba jednak sprawdzić oferty poszczególnych banków, ponieważ w niektórych z nich to oprocentowanie jest naprawdę niskie i wynosi około 0,5%, przez co praktycznie niewiele się różni od rachunku osobistego. Plusem jest to, że można regularnie odkładać na konto dowolne kwoty, jak również brać z niego pieniądze.
Jak wybrać dobrą lokatę bankową?
Lokaty bankowe nadal cieszą się sporą popularnością, choć jeżeli chodzi o zyski, wiele będzie zależało przede wszystkim od danej instytucji finansowej i ustalonej przez nie oprocentowania. Ta forma oszczędzania, choć daje większe korzyści niż konta oszczędnościowe, ma jednak swoje wady – przede wszystkim zamraża włożone w nie środki. Innymi słowy decydując się na lokatę bankową, wkładamy w nią określoną kwotę i przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy nie możemy ani niczego dołożyć, ani tym bardziej odjąć, nie tracąc przez to gromadzonych odsetek, które są doliczane dopiero na sam koniec.
Czym jest fundusz inwestycyjny i czy jest bezpieczny?
Fundusz inwestycyjny to metoda, o której mało kto wie coś więcej, oprócz tego, że w ogóle istnieje. Jest to przede wszystkim instytucja zbiorowego inwestowania, której przedmiotem mogą być np. papiery wartościowe czy kruszce. Nie trzeba mieć wielkich pieniędzy by zacząć oszczędzać na funduszu, a cała akcja polega na tym, że specjaliści od inwestowania inwestują w dany produkt, którego wartość może rosnąć lub spadać. To też wiąże się z większym ryzykiem, co za tym idzie, inwestując możemy albo zyskać dużą sumę, albo wręcz stracić to, co się w inwestycję włożyło.
Czy warto inwestować w obligacje skarbowe?
Zdecydowanie obligacje skarbowe zaczynają zyskiwać na popularności, co widać na przestrzeni ostatnich lat i nie wygląda, by w nadchodzącym roku miało być inaczej. Obligacje są formą inwestowania, to znaczy jesteśmy zobowiązani do regularnych, choć niewielkich wpłat przez określony czas. Za emisję odpowiada skarb państwa, a sama inwestycja jest w pełni bezpieczna (poza wyjątkiem, jakim byłoby bankructwo państwa), wkładając swoje pieniądze, nie musimy się martwić ich utratą, choć zyski będą uzależnione od zmieniających się sytuacji rynkowych. Do wyboru mamy obligacje detaliczne lub hurtowe.
Chyba czas pomyśleć o funduszach inwestycyjnych, bo na lokatach i kontach oszczędnościowych to w tych czasach nic się nie zarobi.Nawet od odsetek jest podatek.
Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu zakładałam lokatę z oprocentowaniem 6,4 %, teraz jest to niemożliwe. Najgorsze jest chyba to, że oprocentowanie lokat, o kontach oszczędnościowych nie wspominając, jest tak niskie, że chyba nawet nie wyrównuje inflacji.
Też sie zastanawiam wlasnie nad funduszami inwestycyjnymi tylko ktore wybrac?
Postawiłam na konto oszczędnościowe. Wiem ,że na tym się za wiele nie zarobi, ale mi bardziej chodzi o to, żeby regularnie odkładać pieniądze.
Mi w oszczędzaniu pomogła aplikacja do zarządzania budżetem domowym Fin4Family. Dopiero teraz widzę gdzie rozchodziły się moje pieniądze. Polecam!