wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney

Jak nauczyć nastoletnie dzieci szacunku do pieniądza?

Młoda dziewczyna

Czas nauki, zabawy, pierwszych miłości oraz buntu to dla wielu nastolatków trudny okres. Idealnie jeśli w okresie wczesnego dzieciństwa udało nam się wpoić dziecku zasady rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy dojrzewająca latorośl bezrefleksyjnie wydaje zarobione przez nas pieniądze? Dlaczego warto edukować nastolatka w jaki sposób stawiać finansowe cele i jak nauczyć go szacunku dla pieniądza?

Jak poradzić sobie z rosnącymi potrzebami nastolatka?

Okres dojrzewania to czas kiedy młody człowiek szczególnie oczekuje akceptacji grona rówieśników. Bardzo często przejawia się to w potrzebie określania swojej wartości poprzez różnego rodzaju gadżety. Rolą rodziców jest, aby pomóc dziecku nauczyć się dystansu do chęci posiadania, statusu materialnego. Trzeba pokazać na własnym przykładzie, na co dzień, że nie warto chwalić się przedmiotami, imponować w ten sposób kolegom. Należy pomóc zbudować mu własną tożsamość bez potrzeby oparcia w pieniądzach, co wzmocni poczucie samooceny i własnej wartości.

zobacz także:  Ranking lokat Czerwiec 2019

Nastolatek powinien wiedzieć jaki jest nasz status materialny, nie możemy ukrywać przed dzieckiem problemów finansowych. Warto mówić jaki mamy domowy budżet, jak kształtują się comiesięczne opłaty, wydatki, na co wydajemy zarobione pieniądze, w jakim celu i kwocie zaciągnęliśmy zobowiązania finansowe. Jeśli pozwolimy dorastającemu dziecku uczestniczyć w rozmowach na ten temat, łatwiej zrozumie dlaczego nie powinno stawiać wygórowanych żądań.

Dlaczego warto nauczyć nastolatka stawiania celów finansowych?

W miarę dorastania naszego potomka rosną jego potrzeby ale również i zasób wiedzy dlatego musimy wpoić mu umiejętność rozsądnego planowania wydatków oraz oszczędzania. Warto opowiadać dziecku o poszczególnych instrumentach oszczędzania jak lokaty czy konta oszczędnościowe. Edukacja w zakresie finansów i prostej ekonomii uczy stawiania konkretnych celów, ponoszenia realnych konsekwencji.

Kieszonkowe wypłacane w formie gotówki daje możliwość zarządzania własnym budżetem. Odłożenie określonej kwoty na zakup sprzętu sportowego, muzycznego czy biletu na koncert ulubionego zespołu muzycznego stanie się powodem do dumy z realizacji celu, zwłaszcza jeśli jest on związany z pasją i zainteresowaniami nastolatka.

Możemy podjąć wspólną decyzję o założeniu młodemu człowiekowi konta młodzieżowego. Przeznaczone dla osób w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat pozwoli gromadzić pieniądze na odrębnym, własnym rachunku, da możliwość dokonywania transakcji w sieci internetowej. Rodzicom natomiast ułatwi sprawowanie dyskretnej kontroli nad wydatkami dorastającego dziecka.

zobacz także:  Co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny?

W jaki sposób budować dochody będąc nastolatkiem?

Dorastający nastolatek ma możliwość podjęcia dorywczej pracy w postaci prac sezonowych jak zbieranie owoców, rozdawanie ulotek. Poruszający się sprawnie w wirtualnym świecie, z pomysłem na siebie młodzi ludzie prowadzą często tematyczne blogi, kanały na YouTube.

Studenci z najwyższą średnią ocen za dany rok mogą liczyć na stypendium rektora lub inne, możliwość zarobku daje również praca zdalna jak tworzenie grafik, analizowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym. Zgromadzone środki warto odkładać na konta studenckie, które dają możliwość oszczędzania przy ponoszeniu minimalnych opłat dodatkowych.

1 komentarz

  1. finanse pisze:

    Mam wrażenie, że wiele osób zupełnie nie myśli o kwestiach finansów i ekonomii w wychowaniu dziecka. Widać to po tym, jacy młodzi ludzie są często roszczeniowi. Oczywiście nie wszyscy, ale niektórym wydaje się, że należy im się wszystko bez kiwnięcia palcem.

Dodaj Twój komentarz