poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Czy dziecko może mieć konto w banku? Jak założyć konto dla dziecka?

Karty płatnicze

Już na samym początku mamy dobrą wiadomość – można założyć konto w banku dla dziecka. Jak to zrobić? Które banki mają to w swojej ofercie? Przedstawiamy najważniejsze informacje o ofertach banków dla najmłodszych.

Konto w banku dla dziecka – jakie warunki trzeba spełnić?

Chociaż pisaliśmy, że dziecko może mieć konto w banku, musimy zaznaczyć, że możliwe to będzie dopiero po spełnieniu określonych warunków. Co więcej, nie każdy bank ma taki produkt w swojej ofercie. Konta bankowe dla dzieci (przykłady) opisuje poradnik w serwisie 4banki.pl, tam możesz sprawdzić, gdzie można założyć takie konto oraz jakie są jego parametry.

W większości przypadków konto bankowe można założyć dzieciom, które ukończyły 13 lat – według polskiego prawodawstwa, od tego czasu dziecko staje się osobą małoletnią z ograniczonym prawem do wykonywania czynności prawnych. Oznacza to, że za zgodą opiekuna prawnego, może zawierać część umów, a także samodzielnie dysponować pieniędzmi.

A więc konta bankowe 13-18 lat są bardzo popularnym produktem w ofertach banków. Co ciekawe, można spotkać się także z kontem dla dziecka 0-13 lat, aczkolwiek niewiele banków decyduje się na wprowadzenie takiego rachunku. Dlaczego? Ponieważ wszelkie operacje, takie jak np. przelew, i tak muszą być autoryzowane przez rodziców.

zobacz także:  Jak uczyć dziecko oszczędzania?

Jak założyć konto dla dziecka?

Jak wspominaliśmy wcześniej, dzieci po 13 roku życia, za zgodą opiekuna, mogą zawierać umowy. W praktyce to rodzice wypełniają wniosek online lub w siedzibie banku, dołączając dodatkowo dowód osobisty małoletniego lub legitymację szkolną. W niektórych przypadkach konieczne może być przygotowanie skróconego aktu urodzenia.

I tak naprawdę, to… już wszystko. Zakładanie konta dla dziecka czy konta młodzieżowego, od „zwykłego” różni się tym, że należy dodatkowo przedstawić dowód tożsamości małoletniego.

Konta bankowe dla dzieci – czy warto? Korzyści, ograniczenia

Czy warto założyć konto bankowe dla dzieci? Naszym zdaniem tak, a ograniczenia w tym wypadku szybko zamieniają się w zalety.

Na początku warto zaznaczyć, że w przypadku większości ofert za prowadzenie rachunku nic nie zapłacisz. Darmowe są również przelewy krajowe, a także wypłaty z wybranych bankomatów. Banki, które wprowadziły do swojej oferty nowoczesne aplikacje mobilne, umożliwiają nie tylko płatności kartą, ale także telefonem czy smartwatchem. Co jest nie lada gratką dla najmłodszych, często mogą wybrać kartę z unikalnym nadrukiem.

zobacz także:  Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracyjny Skarbowej - czy walka z fiskusem będzie możliwa?

Oprócz tego, do ROR zwykle dołączane jest konto oszczędnościowe, na które dzieci mogą samodzielnie odkładać pieniądze, patrząc, jak „procentuje”. A jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Najczęściej nic to nie kosztuje, a dzieci mają swobodny dostęp do swoich pieniędzy, mogą nimi płacić w sklepie, knajpce czy w sieci. To z pewnością bezpieczniejsze, niż noszenie gotówki przy sobie. Dziecko jest na wakacjach, koloniach lub wycieczce szkolnej? Dla rodziców przesłanie dodatkowych pieniędzy nie będzie żadnym problemem. Lecz to, co najważniejsze, to możliwość nauczenia dzieci, jak gospodarować pieniędzmi, zarządzać swoimi finansami.

A jakie są ograniczenia? To rodzice, a nie dzieci, ustalają dzienny limit wypłat i transakcji płatniczych. Mogą mieć stałą kontrolę nad wydatkami, a młody właściciel konta nie ma możliwości doprowadzenia do debetu.

Jedyne, na co trzeba uważać, podczas zakładania takiego konta jest to, czy nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Dodaj Twój komentarz