środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Jak dostać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

pusty portfel

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest czasem jedynym sposobem na to, by kupić własne mieszkanie lub samochód. Kredyty zaciągane są także na wiele innych celów, których nie moglibyśmy zrealizować z własnych oszczędności. Niestety banki mają spore wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców, a jednym z nich są odpowiednie dochody. Czy jest możliwość dostać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Czy niskie dochody pozwolą na wzięcie kredytu?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy nasze dochody rzeczywiście są niewystarczające do tego, aby starać się o kredyt hipoteczny. Najłatwiej jest to zrobić korzystając z kalkulatora kredytu mieszkaniowego oraz kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki pierwszemu narzędziu dowiemy się ile może wynosić rata kredytu, który nas interesuje i jakie oferty proponują poszczególne banki, natomiast drugi kalkulator odpowie nam na pytanie ile wynosi nasza zdolność kredytowa.

Dla pełniejszego obrazu warto wykonać także symulację kredytu hipotecznego. Taką możliwość oferują różne banki na swoich stronach internetowych. Dzięki temu łatwiej jest sobie wyobrazić jak będzie wyglądać spłata danego kredytu i w jaki sposób konkretna wysokość raty wpłynie na nasz budżet domowy.

zobacz także:  Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy, czyli jakie opłaty przy kredycie mieszkaniowym?

Kredyt hipoteczny przy niskich dochodach

Co zrobić jeśli faktycznie nasz dochód jest zbyt niski? Rozwiązaniem jest znalezienie współkredytobiorcy lub poręczyciela. Taką osobą powinien być ktoś zaufany, kredyt hipoteczny można zaciągnąć razem nawet nie będąc małżeństwem. Banki udzielają kredytów dzieciom wraz z rodzicami, przyjaciołom, partnerom czy rodzeństwu. Oczywiście osoba, która potrzebuje pieniędzy deklaruje, że będzie spłacać raty kredytu hipotecznego, jednak w razie gdyby się z tego nie wywiązywała, to obowiązek ten spadnie na współkredytobiorcę.

Warto przy tym pamiętać także o tym, że ewentualnie opóźnienia w spłacie rat kredytu zostaną wpisane w historię kredytową obu osób, dlatego decydując się na taki krok bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za współkredytobiorcę. Podobnie jest w sytuacji, gdy pomocy udziela nam żyrant.

Niskie dochody a kredyt pod hipotekę

Bardzo często kredyt hipoteczny jest zaciągany w celu zakupu nieruchomości. Ustanowienie hipoteki dla banku na nieruchomości jest dla niego dobrym zabezpieczeniem. Nawet jeśli nasze dochody nie są zbyt wysokie, to posiadanie wartościowej nieruchomości może się okazać dodatkowym atutem w oczach banku. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt warto też pozbyć się wszelkich zadłużeń, a więc zwrócić ewentualne pożyczki oraz pospłacać raty, jeśli cokolwiek kupowaliśmy korzystając z takiej oferty.

zobacz także:  Obsługa prawna firm, czy potrzebujesz prawnika w firmie?

Wybierając odpowiedni kredyt należy na początku dokonać porównania kredytów hipotecznych w celu znalezienie najkorzystniejszej oferty. Ważne jest nie tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego, ale też inne koszty, które są związane z kredytem pod hipotekę. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

1 komentarz

  1. Patryk pisze:

    Moim zdaniem osoby o naprawdę niskich dochodach powinny po prostu nie brac dużych kredytów, bo to zbyt ryzykowne. Wiem, że czasem to jedyny sposób na zakup np. mieszkania, ale co z tego, jeśli za chwilę ktoś taki stanie się wypłacalny i i tak to mieszkanie straci albo popadnie w jakieś kosmiczne długi?

Dodaj Twój komentarz