sobota, 5 października 2024
HotMoney

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Mieszkanie pod wynajem

Wynajem mieszkań to jeden z popularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy. Jeżeli posiadamy więcej niż jedną nieruchomość, wynajęcie jej, jest dla nas zyskiem, ale czy na pewno? Czy na wynajmie można rzeczywiście zarobić? Czy jest to opłacalne? Ile właściwie można w ten sposób dorobić?

Czy wynajem mieszkań to dobra inwestycja?

Rynek wynajmu mieszkań jest bardzo duży, a do tego jak wynika z badań, rozrasta się coraz bardziej. Wielu Polaków, zamiast inwestowania oszczędności w banku, na przykład na kontach oszczędnościowych czy lokatach, które przynoszą wymierne korzyści, wolą zakupić nieruchomość pod wynajem. Z tego wynika dość jasny wniosek, że forma zarobku przez wynajem jest po prostu bardzo atrakcyjną możliwością, za którą idą konkretne zarobki, innymi słowy korzyści dla właścicieli danego lokalu. Czasem jednak zanim zacznie się na mieszkaniu zarabiać, trzeba też liczyć na straty i konieczne wydatki. Na co można liczyć w tym biznesie?

zobacz także:  Zmiany w użytkowaniu wieczystym gruntów. Co trzeba wiedzieć o przekształceniu prawa wieczystego we własność?

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

To, ile zarobimy na wynajmie zależeć będzie od kilku czynników – wielkości mieszkania, jego stanu, usytuowania, a także stanu na rynku nieruchomości. Biorąc pod uwagę koszty administracyjne i standardowe opłaty, trzeba również rozeznać się jak wygląda sytuacja w najbliższej okolicy i na jakiej wysokości plasują się ceny wynajmu. Podanie średnich kwot nie jest łatwe do określenia, ze względu na różnice w miejscowościach, wartości mieszkań czy różnić w skali podatkowej. Oblicza się jednak, że na wynajmie mieszkania po odliczeniu wszelkich opłat można zarobić od około 5,5% do nawet ponad 6% na rękę w zależności od miasta.

Jakie są koszty związane z wynajmem mieszkania?

Chcąc wynajmować mieszkanie, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem. Poza tym, zanim zacznie się na mieszkaniu zarabiać, trzeba najpierw liczyć się wydatkami. Zalicza się do nich podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, taksa notarialna, wpis prawa własnościowego do księgi wieczystej, wypis aktu notarialnego (jeżeli kupujemy mieszkanie pod wynajem), podatek od czynności cywilnoprawnej od ustalonej hipoteki.

zobacz także:  Zdolność w kredycie hipotecznym, czyli jakie warunki trzeba spełniać, jakie pomagają aby dostać kredyt hipoteczny?

Przy samym wynajmie trzeba wziąć pod uwagę koszty nabycia (jeżeli jest kredyt), a także ewentualne potrzeby związane z remontami czy naprawami. Do tego jeszcze koszty administracyjne (za mieszkanie, wodę, prąd, gaz) plus rzecz jasna koszty dodatkowe mające być twoim zarobkiem.

Należy też pamiętać, że obowiązuje nas comiesięczna opłata podatku dochodowego.

Wynajmować samemu czy przez firmę?

Wynajmowanie mieszkania nie jest takie proste, a patrząc na ilość rzeczy, o których trzeba pamiętać, coraz częściej wiele osób decyduje się na pomoc firm zajmujących się administrowaniem wynajmowanych nieruchomości. Zajmują się oni pilnowaniem terminowości opłat, realizacją napraw i remontów, a także szukaniem potencjalnych najemców, choć rzecz jasna zakres usług będzie zależał od umowy. Czy się to opłaca? Jeżeli mamy więcej nieruchomości pod wynajem na pewno tak, w przypadku jednego mieszkania niekoniecznie może być to korzystne rozwiązanie, chyba że jest ono usytuowane w bardzo dobrej okolicy.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?

Niestety czasem bywa tak, że początkowo zdawałoby się porządny najemca przestaje nagłe cokolwiek płacić, a my tym samym mamy coraz większe straty. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim ważne jest to, by jasno określić w umowie co i za ile się płaci, a także na jakich zasadach może nastąpić rozwiązanie umowy. Prawo w prawdzie nie pozwala na wyrzucenie na bruk, jednak dla lepszego zabezpieczenia, warto podpisać umowę u notariusza związaną z najmem okazjonalnym, gdzie zawarta będzie także zgoda o egzekucji komorniczej. Konieczne jest także zawarcie informacji o tym, gdzie eksmitowany najemca może się udać (adres innego mieszkania).

zobacz także:  Pożar Kyoto Animation, Tankowiec w rękach Strażników Rewolucji... - przegląd 18 lipiec 2019

komentarze 2

  1. niszka pisze:

    myślałam o tym, żeby kupić mieszkanie na wynajem, ale nie wiem czy faktycznie warto bo sądziłam, że to znacznie większe zyski wiadomo, że za mieszkanie trzeba zapłacić, ale ile to musi być też stresów. zresztą nie wiadomo, jak pójdzie z wynajmem i czy mieszkania nie zniszcza

  2. Matylda pisze:

    Na nieruchomościach można sporo zarobić, szczególnie jeśli ma się ich kilka i wszystkie są wynajmowane. A jeszcze jak znajdują się w Warszawie czy Krakowie to już w ogóle raj 😉

Dodaj Twój komentarz