czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Ile mogę wziąć kredytu? Jak banki oceniają zdolność finansową?

ile wziąć kredytu

Realizacja wytyczonych celów, marzeń, niespodziewane wydatki zazwyczaj związane są z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Dobrze wiedzieć w jaki sposób banki weryfikują nasze finansowe możliwości spłaty zadłużenia i na jaką kwotę kredytu możemy liczyć.

Czym jest zdolność kredytowa?

Działalność instytucji finansowych nastawiona jest na generowanie maksymalnych zysków. Przed udzieleniem kredytu każda z nich poddaje wnikliwej ocenie nasz potencjał do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami. Skrupulatna analiza zdolności finansowej i informacji kredytowej minimalizuje ryzyko strat, które bank ponosi w przypadku braku spłaty zobowiązania.

Ważne, że otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej nie przekreśla naszych szans na uzyskanie pieniędzy, ponieważ każda instytucja finansowa indywidualnie określa warunki kredytowania. Kryteria oceny nie są ściśle określone przepisami, jednak w praktyce obowiązuje katalog wymogów, które należy spełnić.

Co wpływa na ocenę zdolności finansowej przy kredycie?

Każda instytucja posiada własny algorytm postępowania, jednak podstawowe wytyczne nakłada Komisja Nadzoru Finansowego. Zawsze wyznacznikiem oceny zdolności kredytowej jest podstawa naszego zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia za pracę. Kwota, której możemy się spodziewać jest bezpośrednio związana z dochodem, zazwyczaj wysokość raty kredytu nie może być wyższa niż 50% naszych, miesięcznych zarobków. Dla banku istotna jest podstawa zarobkowania, stabilny etat jest wysoko punktowany. W przypadku innych form świadczenia pracy, własnej działalności gospodarczej brane są pod uwagę min. cykliczność podpisywanych umów czy staż firmy na rynku.

zobacz także:  Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - czy jest opłacalna?

Każdy bank weryfikuje naszą sytuację osobistą, stan rodzinny, ważna jest ilość osób w gospodarstwie domowym, miesięczny koszt utrzymania czy rozdzielność majątkowa współmałżonków. Nie bez znaczenia jest również wiek kredytobiorcy, wysokość wkładu własnego oraz wnioskowany okres spłaty kredytu. Bank sprawdza wszystkie dotychczasowe zadłużenia, nawet zapomniana karta kredytowa może przyczynić się do przyznania niższych kwot.

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

Przed złożeniem wniosku warto wiedzieć jaka suma pozwoli na realizację wyznaczonego celu, unikniemy w ten sposób pokusy zaciągnięcia kredytu o maksymalnej wartości. Swoje możliwości finansowania możemy sprawdzić samodzielnie, pomocnym narzędziem jest kalkulator zdolności kredytowej, który wygeneruje szacunkowe dane kredytowania.

Dostępne w sieci narzędzie pozwala szybko i sprawnie określić czy mamy szansę uzyskać potrzebne pieniądze. Wystarczy wpisać podstawowe informacje jak min. okres spłaty kredytu, rodzaj rat, miesięczny dochód i wydatki związane z poprzednimi zadłużeniami.

Czy można budować pozytywną historię kredytową?

Nie wiemy kiedy i w jakich okolicznościach rzeczywistość zmusi nas do zaciągnięcia kredytu, dlatego warto budować pozytywną historię kredytową, która zwiększy nasze nasze możliwości finansowania. Najważniejsze, aby regulować wszystkie, nawet najmniejsze, zaciągnięte zobowiązania w wyznaczonych terminach. Warto czasem zrezygnować z opcji debetu na koncie i zawsze racjonalnie oceniać swoje możliwości finansowe.

zobacz także:  Czy warto założyć kartę kredytową? W jakich bankach są najkorzystniejsze warunki?

komentarze 2

  1. Olga pisze:

    Kalkulatory zdolności kredytowej to przydatne narzędzia. Dzięki nim w ogóle wiadomo, czy są jakieś szanse na kredyt i w jakiej wysokości.

  2. amalfi pisze:

    Dobrze, że banki zaczęły ostrożniej podchodzić do tematu kredytów. Moim zdaniem dobra zdolność kredytowa to podstawa.

Dodaj Twój komentarz