niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje laweta samochodowa?

Awaria auta

Transport samochodu, czy to sprowadzanego z zagranicy, czy unieruchomionego przez awarię, może być sporym obciążeniem dla portfela. Dlatego zobacz, jakich kosztów możesz się spodziewać i co zrobić, aby cena za lawetę samochodową była jak najniższa.

Ile kosztuje laweta?

Koszt lawety każdorazowo ustalany jest indywidualnie i najczęściej zależy od czasu lub ilości przejechanych kilometrów. Przy czym kierowcy mają dwie możliwości: wynajem lawety oraz wynajem autolawety wraz z kierowcą.

Pierwszy przypadek najczęściej dotyczy sytuacji, w której chcesz sprowadzić unieruchomione auto z z zagranicy lub przetransportować pojazd z jednego końca kraju na drugi. Przy czym i w tym wypadku masz różne możliwości. Lawetę możesz wynająć na godziny lub na doby, a ostateczna cena będzie zależeć od jej wielkości i dopuszczalnej masy całkowitej. Zwykle najniższe oferty zaczynają się od 100 zł za dobę czy od 50 zł za cztery godziny, a mogą wynosić nawet do 350 zł za dobę.

Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, czy oferta obejmuje limit kilometrów, a jeśli tak – ile on wynosi. Może się okazać, że konieczne będzie dopłacenie za każdy dodatkowo przejechany kilometr.

zobacz także:  Ile kosztuje jedno pranie w pralce automatycznej? Koszty prania – jak zmniejszyć?

Natomiast gdy Twoje auto uległo uszkodzeniu na trasie i nie masz możliwości bezpiecznego holowania go przy pomocy innego pojazdu osobowego, często jedynym rozwiązaniem jest wynajęcie autolawety wraz z kierowcą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to znacznie droższe.

Gdy holowanie odbywa się na krótkich trasach, zwykle za kilometr trzeba zapłacić 2-3 zł. Im dłuższe trasy (100-300 km lub ponad 300), tym koszt ten jest niższy. Przy czym trzeba pamiętać, że liczba kilometrów liczona jest… w obie strony. Ponadto doliczany jest koszt załadunku i rozładunku pojazdu.

Wypożyczalnie autolawet zwykle posiadają też rozbudowane cenniki, które uwzględniają jeszcze wiele innych czynników wpływających na ostateczny koszt. Dlatego zawsze to, ile zapłacisz, zależy od konkretnej sytuacji.

Jak obniżyć koszty holowania auta?

Można obniżyć koszty holowania auta, choć może wymagać to nieco cierpliwości. Co trzeba zrobić? Szukać firm, które regularnie jeżdżą daną trasą. Wtedy możliwe jest zabranie samochodu, gdy laweta wraca ze zlecenia lub gdyjest większa, niż przewożony ładunek. Dzięki temu ostateczny koszt może zostać obniżony nawet do 50%. A jak wyszukać takiego przewoźnika?

zobacz także:  Ile kosztuje kamerzysta i fotograf na wesele?

W internecie znajdziesz serwisy, w których możliwe jest sprawdzenie działających w ten sposób wypożyczalni lawet. Wtedy, jeśli wraca ona od klienta „na pusto”, możesz skorzystać z jej usług na preferencyjnych warunkach.

Ubezpieczenie assistance pojazdu

Jeśli skorzystasz z dodatkowego ubezpieczenia pojazdu – assistance – w sytuacjach awaryjnych nie będziesz musiał martwić się o koszty lawety, ponieważ holowanie zostanie opłacone przez ubezpieczalnie.

Przy czym decydując się na ten rodzaj polisy, należy zwrócić uwagę na zapisy dotyczące limitu kilometrów oraz miejsc, do których odbywa się transport. Pakiety te mogą umożliwiać holowanie samochodu za granicą. Niektóre towarzystwa mają w ofercie także tzw. mini assistance, które najczęściej obejmuje holowanie po wypadku do najbliższego warsztatu, jednak nie dalej niż 50 km od miejsca zdarzenia.

1 komentarz

  1. kierowniczka pisze:

    Myślałam, że ceny holowania są wyższe, a jednak tragedii nie ma. Co nie znaczy, że nie warto się ubezpieczać. Lepiej pomyśleć o jakimś pakiecie dodatkowym poza OC.

Dodaj Twój komentarz