poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Bitcoin, jak zacząć? Co to jest bitcoin?

Bitcoin

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się inwestowanie w kryptowaluty. Jednak wciąż mało osób rozumie, czym jest bitcoin czy inna wirtualna waluta. Dlatego postaramy się wytłumaczyć podstawowe kwestie z tym związanie.

Co to jest bitcoin?

Bitcoin to aktualnie najbardziej popularna kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Uproszczając, bitcoin służy do przesyłania środków innym użytkownikom sieci i nie ma postaci materialnej.

Podobnie jak w przypadku transferu bankowego, całość transakcji polega na zmianie zapisu w księdze rozrachunkowej. Jeśli chodzi jednak o kryptowaluty, to nie występuje tutaj pośrednik w postaci banku. Cała sieć jest zdecentralizowana, a transakcja jawna dla ich wszystkich użytkowników.

Ile kosztuje bitcoin? Jak można zarabiać na kryptowalutach?

W w połowie stycznia 2019 roku cena jednego bitcoina wynosi około 15 tys. zł (czyli 4 tys. USD). Co istotne, jest to bardzo niewielka kwota w porównaniu z tym, co można było zobaczyć pod koniec 2017 roku. W tamtym okresie cena najbardziej popularnej kryptowaluty osiągnęła prawie 20 tys. dolarów, czyli ok. 75 tys. zł. Jeśli chodzi o inwestowanie w ten instrument finansowy, warto zwrócić uwagę na dwa najpopularniejsze rozwiązania.

zobacz także:  Inicjatywy strategiczne GPW na 2022 rok

Pierwszym z nich jest tzw. mining lub inaczej kopanie kryptowalut. W tym przypadku inwestor staje się tzw. górnikiem. W zamian za użyczenie mocy obliczeniowej swojego komputera do rozwiązywania skomplikowanych zagadek matematycznych zostaje nagradzany w postaci kryptowaluty.

Drugi sposób, znacznie bardziej popularny, to inwestycje na giełdzie. Na początku należy założyć konto giełdowe, które pozwoli Ci zakupić daną kryptowalutę – bez tego nie będzie to możliwe. Po zakończeniu rejestracji kolejnym krokiem jest przesłanie środków na to konto z Twojego konta osobistego. W tym momencie pozostał już jeden krok, jakim jest zakup interesującej Cię kryptowaluty. W tym celu wpisać wpisać ilość bitcoinów, jaką jesteś zainteresowany. Co ciekawe, nie musisz kupować „całej” kryptowaluty, tylko jej część, np. 0,1 bitcoina, a nawet 0,01 bitcoin. Po finalizacji transakcji stajesz się jego właścicielem.

Wady i zalety inwestowania w bitcoiny

Do największych zalet inwestowania w bitcoiny jest możliwość uzyskania bardzo wysokich zysków w krótkim czasie, o czym mogli przekonać się inwestorzy jeszcze jeszcze rok temu. Ponadto dodatkową korzyścią z posiadania kryptowalut jest szybkość transakcji z ich użyciem – dochodzi wtedy do niemal natychmiastowego zaksięgowania. Co więcej, takiej transakcji można dokonać o każdej porze oraz niezależnie od miejsca, w jakim przebywasz, bez konieczności przewalutowywania środków.

zobacz także:  Bitcoin - co to jest, jak działa, jak zarabiać na bitcoinach?

Pamiętaj jednak, że rynek ten jest bardzo zmienny, co pokazuje chociażby wspomniana wcześniej zmiana wartości bitcoina z 20 tys. USD pod koniec 2017 roku na 4 tys. USD pod koniec 2018. Dlatego musisz liczyć się zarówno z tym, że inwestycja okaże się rentowna, jak i z tym, że… wszystko stracisz.

komentarze 2

  1. inwestor pisze:

    Kryptowaluty są dla mnie czymś tak abstrakcyjnym, że nie potrafię się do tego przekonać. Wolę inwestować w pewniejsze rzeczy.

  2. Małgorzata pisze:

    Ja też wolę inwestować w coś bardziej „namacalnego”. Kryptowaluty są dla mnie zbyt abstrakcyjnym tworem, nie czułabym się pewnie inwestując w nie.

Dodaj Twój komentarz