sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Hossa, Bessa, co to jest?

Byk i niedźwiedź na giełdzie

Celem inwestowania jest zysk. Dobrze funkcjonująca giełda musi zapewniać bezpieczne rozliczenia transakcji i dbać o przejrzystość rynku. W jej kontekście funkcjonują dwa kluczowe pojęcia. Czym jest hossa i bessa?

Czym jest hossa?

Każdy przedsiębiorca chce, by jego firma prężnie się rozwijała, była rozpoznawalna, wzbudzała poczucie wiarygodności. Przekłada się to bezpośrednio na jej prestiż na rynku, pieniądze oraz możliwości dalszego rozwoju. Wprowadzenie spółki na giełdę, umiejętne inwestowanie wymaga odpowiedniej strategii i umiejętności prognozowania hossy na rynku.

Ten termin giełdowy, potocznie nazywany rynkiem byka, nawiązuje do szarży zwierzęcia rogami w górę. Oznacza długotrwały okres wzrostu cen papierów wartościowych. Dotyczy wzrostu zarówno cen towarów, które są notowane na giełdzie jak i zwyżkę cen na określonym rynku. W czasie hossy wartości większości spółek windują, wzrasta indeks danej giełdy. Mądre i efektywne granie na giełdzie polega na dokonywaniu transakcji przed pojawieniem się bessy.

Co oznacza rynek niedźwiedzia?

Rynkiem niedźwiedzia (bessa) nazywany jest potocznie długofalowy spadek cen papierów wartościowych i towarów, które notowane są na giełdzie. Tendencja spadkowa instrumentów finansowych musi trwać przez dłuższy czas. Bessa jest okresem, który należy przeczekać, ponieważ zawieranie transakcji w tym czasie generalnie przynosi straty.

zobacz także:  Budżet UE, Podwyżki cen paliw

Spadek indeksów na giełdzie jest zjawiskiem falowym, ponieważ hossa i bessa następują po sobie dosyć regularnie. Zjawisko to jest bezpośrednio związane z nastrojami i podjętymi decyzjami w świecie polityki, wydarzeniami jakie miały miejsce w gospodarce. Ruch indeksów uzależniony jest również od największych graczy na giełdzie.

Termin bessy jest używany również czasem w odniesieniu do innych rynków niż giełdowy, np. stosuje się go w odniesieniu do rynku nieruchomości.

Na czym polega rozważne inwestowanie na giełdzie?

Każdy inwestor musi poznać zasady i zależności pomiędzy wzrostem i spadkiem cen na giełdzie. Oprócz wiedzy, przyjęcia odpowiedniej strategii, niezbędne są tutaj stalowe nerwy i gotowość ponoszenia ryzyka. Giełda jest alternatywą dla innych form inwestowania jak np. bankowe lokaty.

Przeciętny człowiek ma możliwość inwestowania samodzielnie lub za pomocą funduszu akcji. Samodzielny inwestor giełdowy musi założyć rachunek maklerski, który składa się z dwóch subkont. Na jednym przechowywane są wpłacone pieniądze przeznaczone na zakup akcji, natomiast drugie z nich jest dedykowane posiadanym papierom wartościowym.

Obok banków giełda jest dostawcą kapitału zarówno dla dużych, średnich, jak i małych firm. Wprowadzając firmę na giełdę właściciele sprzedają część lub całokształt udziałów, co daje możliwość uniknięcia konieczności zaciągania kredytu dla firmy. Jest to często doskonałe rozwiązanie na pozyskanie środków na rozwój działalności.

zobacz także:  Konsolidacja kredytów dla firm – kiedy jest możliwa, jak złożyć wniosek?

1 komentarz

  1. Bear pisze:

    Hossa, bessa, czarna magia… prawie tak jak kryptowaluty 😉 Podziwiam ludzi, którzy się tym interesują i to rozumieją 😉

Dodaj Twój komentarz