niedziela, 24 listopada 2024
HotMoney

Dlaczego Polacy tak długo mieszkają z rodzicami?

Młody mężczyzna

Choć jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia, coraz więcej Polaków mieszka z rodzicami nawet do 30 roku życia. Jakie są tego powody? I czy w dłuższej perspektywie naprawdę jest to dla nich opłacalne?

Możliwości finansowe młodych Polaków

Jednym z najczęściej wymienianych powodów, którym tłumaczy się zjawisko mieszkania z rodzicami nawet do trzydziestki, są możliwości finansowe młodych Polaków. Jednak czy to naprawdę jest przyczyną?

Jak się okazuje, często problemem nie jest wysokość zarobków, lecz rodzaj stosunku pracy. Pracodawcy wciąż jeszcze chętnie zatrudniają pracowników, szczególnie tych młodych, na umowy zlecenie czy umowy o dzieło, a to nie daje przecież gwarancji dobrej pracy przez kilka lat. Co więcej, posiadając taką umowę o wiele trudniej jest uzyskać kredyt, np. hipoteczny. A z braku własnego lokum, łatwiej i bezpieczniej jest mieszkać u rodziców.

Jednak pod tym względem można zauważyć pewną anomalię. Ponieważ jak wynika z raportów Krajowego Rejestru Długów, to właśnie osoby w wieku 18-35 lat stanowią bardzo dużą grupę dłużników. Więc z jednej strony Polacy mieszkający z rodzicami obawiają się konsekwencji tak poważnych zobowiązań, a z drugiej… coraz częściej popadają w długi, których nie są w stanie spłacać.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych lipiec 2020

Kredyt hipoteczny a wynajem mieszkania

Obecnie dużo mówi się też o tym, że wynajem mieszkań, szczególnie w pojedynkę, jest nieopłacalne. Zwykle comiesięczne koszty z tym związane są zbliżone do wysokości raty kredytu hipotecznego.

I dopóki obowiązywał program Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu łatwiej było uzyskać kredyt z banku, można było zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na wyprowadzkę od rodziców. Teraz jednak, gdy program ten już został zakończony, podnoszona jest kwestia wysokiego wkładu własnego, bez którego żaden bank nie przyzna środków. Młodzi ludzie więc mieszkają z rodzicami i w tym czasie oszczędzają na własne M4.

Stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa i wygoda

Jednak smutna prawda jest taka, że to głównie poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja i wygoda sprawiają, że „dzieci” do trzydziestego roku życia mieszkają z rodzicami. Nawet jeśli dokładają się do rachunków, jedzenia, nie są to tak wysokie opłaty, jak w przypadku samodzielnego życia.

Mamy wtedy do czynienia z “dorosłością” bez zobowiązań, za to ze wszystkimi jej zaletami. Bo oprócz tego, że wydatki są mniejsze, to domem czy gotowaniem najczęściej zajmuje się ktoś inny. A motywacją do opuszczenia rodzinnego gniazda jest najczęściej chęć budowania sobie życia z inną osobą.

zobacz także:  Gdzie szukać pożyczki gdy jesteś zadłużony lub bez zdolności kredytowej?

Zdarza się też tak, że winę częściowo ponoszą sami rodzice, którzy nie chcą, aby ich dzieci się już wyprowadziły, wolą przez kolejne lata otaczać je swoją opieką. Zwykle takie wychowanie sprawia, że młodzi ludzie nie mają kiedy nauczyć się samodzielności, bo najtrudniejsze obowiązki spadają na kogoś innego.

Podsumowując, często nie zarobki sprawiają, że młodzi ludzie nie chcą wyprowadzać się od rodziców. Przyczyna tak naprawdę leży znacznie głębiej, a niskie możliwości finansowe stanowią jedynie wygodną wymówkę.

1 komentarz

  1. penelope pisze:

    Na pewno część osób mieszka z rodzicami, bo jest im tak wygodniej, ale myślę, że brak stabilności finansowej i niskie zarobki są bardzo poważnym problemem wśród młodych ludzi. Ponadto ceny mieszkań wzrosły niesamowicie w stosunku do tych, które obowiązywało jeszcze kilkanaście lat temu.

Dodaj Twój komentarz