Depozyt jest określeniem, które kojarzy większość z nas, choć raczej jest rzadko używane i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest. Większość z nas ma styczność z depozytem, choć mało kto wie, czym jest. Dobrze jest znać to pojęcie, jak również wiedzieć, jakie są obecnie dostępne rodzaje depozytów bankowych.
- Czym jest depozyt bankowy?
- Jakie rodzaje depozytów bankowych wyróżniamy?
- Jakie jest oprocentowanie depozytu bankowego?
- Depozyt w banku a gwarancja bezpieczeństwa
- Jakie są inne rodzaje depozytów?
Czym jest depozyt bankowy?
Określenie depozyt bankowy jest dosyć szerokim pojęciem, które dotyczy przyjmowanych przez banki wkładów. Innymi słowy są to środki przekazywane przez klientów indywidualnych i przedsiębiorców bankom na określony lub nieokreślony czas. Mogą to być zarówno lokaty pieniężne, jednak w tej usłudze często przyjmowane są także papiery wartościowe, biżuteria, różnego typu kruszce, dokumenty oraz numizmatyka.
Jakie rodzaje depozytów bankowych wyróżniamy?
Są dwa główne rodzaje depozytów, które dzieli się na depozyty na żądanie, zwane też a’vista oraz depozyty terminowe, które większość z nas zna pod nazwą lokat terminowych. Można tutaj wymienić także depozyt oszczędnościowy. Jakie są cechy depozytów bankowych?
Depozyty a’vista, inaczej depozyty na żądanie (czy też depozyty bieżące na żądanie), zawierany jest na czas nieokreślony. Środki można wpłacać i wypłacać w dowolnym czasie, z określoną niezbyt wysoką stopą procentową. Do tego rodzaju depozytów zalicza się między innymi rachunki rozliczeniowe, jak i rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.
W przypadku depozytu bankowego rodzaju terminowego, mamy do czynienia z lokatami, które raz wpłacone, można wypłacić dopiero po upływem określonego w umowie czasu. W momencie wcześniejszej wypłaty następuje utrata naliczonych odsetek, przy czym oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe niż przy depozytach a’vista.
Jakie jest oprocentowanie depozytu bankowego?
Depozyt w banku charakteryzuje się różnymi cechami, w zależności od oferty. Najczęściej wysokość oprocentowania wyrażana jest w ujęciu rocznym, a kapitalizacja odsetek następuje dopiero po określonym czasie. Zazwyczaj bierze się tutaj pod uwagę kilka istotnych czynników, jak wysokość odsetek, oprocentowania depozytu w skali roku, nominał depozytu, a także długość okresu posiadania depozytu.
Depozyt w banku a gwarancja bezpieczeństwa
Niezależnie od tego czy są to depozyty bieżące czy terminowe, mają one zapewnione bezpieczeństwo. Obejmuje je gwarancja, która w razie sytuacji kryzysowej, np. bankructwa banku pozwala na odzyskanie całości lub części kwoty. Instytucją gwarantującą bezpieczeństwo powierzonych środków, jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo, jeżeli posiadamy wkłady nieprzekraczające wartości 100 tys euro, możemy być pewno, że odzyskamy 100% naszego wkładu.
Jakie są inne rodzaje depozytów?
Warto wiedzieć, że depozyty bankowe, rodzaje ich i charakterystyka bywają różne, ale nie są jedyne. Można wyróżnić także szereg innych typów depozytów, jak sądowy, urzędu celnego czy urzędu skarbowego. Deponowane pieniądze, towary, papiery wartościowe i inne, są zajmowane, zabezpieczane w celu określenia należności lub traktowane są jako dowód w sprawach karnych.