piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Kto musi posiadać OC auta? Jakie są kary za brak OC?

Kierownica w samochodzie

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które muszą posiadać wszyscy właściciele samochodów, motorowerów, motocykli, ciągników, przyczep i pojazdów wolnobieżnych. Ci, którzy nie wykupili takiej polisy ubezpieczeniowej muszą liczyć się z dotkliwymi karami. Co więc daje OC i dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie OC samochodu, czyli co?

OC to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych, na które mogą, a raczej muszą zdecydować się posiadacze różnego rodzaju pojazdów. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodów, motocykli, ciągników itd. Celem takiej polisy jest ubezpieczenie kierowcy od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w ruchu drogowym. OC chroni więc majątek ubezpieczonego i pokrywa poniesione szkody.

Drugim ubezpieczeniem komunikacyjnym jest AC. Posiadanie Autocasco nie jest jednak obowiązkowe, jednak warto je rozważyć. Dzięki niemu, ubezpieczyciel pokrywa wiele kosztów, np. te związane z naprawą auta po wypadku itp.

zobacz także:  Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

Kto musi posiadać OC pojazdu?

Nie wystarczy powiedzieć, że OC jest obowiązkowe dla właścicieli samochodów, ciągników, przyczep czy pojazdów wolnobieżnych. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe także dla pojazdów, które nie są użytkowane. Nawet jeśli samochód stoi od lat i nikt nim nie jeździ, jego właściciel ma obowiązek corocznego opłacania składek.

Jakie są kary za brak OC?

Za brak OC polskie prawo przewiduje konkretne konsekwencje finansowe, które w znacznej mierze uzależnione są od minimalnego wynagrodzenia pracowników etatowych. Kary te różnią się między sobą pod względem długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pojazdu. Osoby, które nie mają OC do 3 dni i posiadają samochód osobowy, muszą liczyć się z karą 900 zł. Jeśli termin ten wydłuża się do 14 dni, wówczas kierowcy będą musieli zapłacić aż 2250 zł. Jeszcze większe kary są w przypadku dłuższej przerwy, tzn. powyżej 14 dni. Wtedy trzeba będzie ponieść wydatek rzędu 4500 zł.

Jeszcze większe kary są przewidziane dla właścicieli samochodów ciężarowych. W przypadku braku polisy do 3 dni, muszą zapłacić 1350 zł, do 14 dni 3375 zł, a powyżej 14 dni 6750 zł.

zobacz także:  Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności. Rozbudowa infrastruktury dla samochodów elektrycznych

Brak ubezpieczenia OC na pozostałe pojazdy wiąże się z niższymi kosztami. Za nieopłaconą polisę do 3 dni, kierowca zapłaci 150 zł, do 14 dni 375 zł, a powyżej 14 dni 750 zł.

Brak OC przez kilka lat – jaka kara?

Nie istnieje górna granica kary za brak OC powyżej 14 dni. Osoby, które nie płacą OC przez kilka lat nie muszą liczyć się z zsumowaniem kar za ten okres. Kierowca płaci karę za rok, w którym zostanie wykryty przez policję lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, brak polisy.

Kiedy nie będzie kary za brak OC?

Polisa OC zazwyczaj przedłuża się automatycznie. To oznacza, że ubezpieczenie nie wygasa. Kierowca, nawet jak nie opłaci zobowiązania w określonym terminie, może korzystać z polisy, jednak będzie musiał uregulować płatności. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe często kontaktują się z kierowcami przed wygaśnięciem polisy OC w celu przedstawienia nowej oferty lub przedłużenia umowy.

komentarze 3

  1. Mantra pisze:

    Wysokie są te kary za brak OC. Nie opłaca się jeździć bez… Chyba, że ktoś ma takie szczęście, że nie płaci za nie ileś lat, a potem kara tylko za rok 😀

  2. Bogusia pisze:

    Kary karami, ale co w przypadku wypadku? Bardzo dobrze, że jest wymóg posiadania OC, to często jedyna szansa na odszkodowanie.

  3. Garda365 pisze:

    Nie warto liczyć na jakiekolwiek szczęście – zawsze trzeba mieć OC. Poza tym, UFG sprawdza wirtualnym policjantem i z dużą skutecznością wyłapuje „dziury”. Na poinformowanie właściciela ma nawet 3 lata! Jak ktoś ma problem z przerwą w OC – Pomożemy.

Dodaj Twój komentarz