poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje podłączenie zmywarki?

Zmywarka z naczyniami

Posiadanie zmywarki bardzo ułatwia życie, zanim jednak zaczniemy z niej korzystać, trzeba ją jeszcze podłączyć we właściwy sposób. Można to zrobić samodzielnie, albo skorzystać z pomocy fachowców. Ile jednak będzie nas ta druga opcja kosztowała?

Podłączenie zmywarki – samemu czy przez fachowca?

Odpowiedź na to jest stosunkowo prosta. Jeżeli znamy się na tym choć trochę, można dokonać tego samemu, co będzie nas kosztować jedynie odrobinę wysiłku i nic więcej. Rzecz jasna, choć w wielu przypadkach podłączenie takiego urządzenia może wydawać się banalne, często nie chcemy podejmować się tego samodzielnie w obawie, że zrobimy coś nie tak, jak być powinno. Wtedy też można zdać się na fachowca, który wykona to szybko, sprawnie i rzecz jasna za odpowiednią opłatą.

Warto przy tym pamiętać, że podłączenie zmywarki to nie tylko włożenie wtyczki do kontaktu – trzeba urządzenie podłączyć także pod kanalizację, czyli do wody oraz odpływu lub syfonu. Rzecz jasna, czasem się zdarzają nieprzewidziane sytuacje i komplikacje, wówczas samodzielna próba podłączenia może okazać się o wiele trudniejsza, niż wydawało się to na początku.

zobacz także:  Ranking „Doing Business”, Prace techniczne w bankach

Przy zakupie urządzeń domowych, często trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych składników finansowych, które się na to złożą. Częstą praktyką jest między innymi zakup na raty, który jest po prostu pewną formą kredytu gotówkowego. Tak więc cena zmywarki i jej podłączenia może być liczona całościowo.

Ile kosztuje podłączenie zmywarki przez fachowca?

Koszt podłączenia może być mocno zróżnicowany w zależności od tego, kto się zajmie instalacją. Kupując sprzęt AGD w sklepie, często oferowana jest opcja montażu przy dodatkowej dopłacie. Najczęściej są to kwoty w granicach 50-70 zł. Oczywiście cennik usług może być różny w zależności od sklepu i od tego jak szeroki jest ten pakiet. Zazwyczaj przy zakupie dodatkowa opłata łączy w sobie zarówno przywiezienie sprzętu, jego ustawienie, zainstalowanie i wyniesienie starego.

Usługę montażu sprzętu posiada także wiele firm remontowo-budowlanych, które posiadają cenniki z zakresu prac hydraulicznych. Tutaj jednak trzeba się liczyć z nieco większym kosztem z zakresu 100-150 zł. Rzecz jasna jest to cena zaokrąglona, ponieważ w każdej firmie może to zostać wycenione inaczej, poza tym, oprócz samej instalacji, często wliczane są też inne usługi dodatkowe.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Wady i zalety

Jak podłączyć zmywarkę samodzielnie?

Gdy nie chcemy wydawać pieniędzy na podłączenie sprzętu w kuchni, możemy rzecz jasna zrobić to samodzielnie. Zanim jednak się za to zabierzemy trzeba sprawdzić kilka rzeczy, jak chociażby zdatność wody do picia (jeżeli jest zbyt twarda może zaszkodzić zmywarce), bo może się okazać, że konieczne będzie założenie specjalnych filtrów. Poza tym przepływ wody w instalacji też jest ważny i powinien mieścić się w granicach 10-15 l/min. Z kolei ciśnienie wody nie może mieć więcej niż 1 MPa.

Sama zmywarka powinna stanąć obok szafki ze zlewozmywakiem, co pozwoli na łatwe podłączenie do baterii. Rzecz jasna, w trakcie prac powinno się zamknąć dopływ wody do mieszkania, żeby przy demontowaniu baterii nie zalać wszystkiego. Wąż zmywarki powinno się podłączyć do zaworu trójdrogowego. Oprócz podłączenia do wody, istotne jest także podłączenie do odpływu, przez który będzie się wylewać brudna woda po myciu naczyń. Pomoże w tym użycie węża ściekowego (dostępne są razem z urządzeniem). Na końcu konieczne jest także podłączenie do syfonu zlewozmywaka, ale pod warunkiem, że w kuchni nie ma odpływu. Gdy wszystko jest już w porządku, pozostaje wyłącznie podłączenie do prądu.

zobacz także:  Czym zajmuje się dom maklerski?

1 komentarz

  1. cleaner pisze:

    Sklepy, które sprzedają takie urządzenia mają fachowców, którzy mogą podłączyć zmywarkę. Jednak często takie usługi są droższe niż w przypadku wzięcia jakiegoś fachowca „spoza” sklepu.

Dodaj Twój komentarz