czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Jest już projekt budżetu na 2019 rok

polskie złotówki

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła już wstępny projekt budżetu na 2019 rok. Czego możemy się spodziewać? Jakie środki rząd będzie miał do rozdysponowania i na co je przeznaczy?

Budżet 2019 – co warto wiedzieć?

Na początek, przed zagłębieniem się w szczegóły, warto spojrzeć na plany budżetowe bardziej ogólnie. Co zatem jest dla całościowego obrazu budżetu najistotniejsze? Niewątpliwie stosunek dochodów do wydatków państwa. A jak to się ma przedstawiać w 2019 roku?

Wstępny projekt budżetu zakłada dochody na poziomie 386,9 mld zł, natomiast zaplanowane wydatki mają pochłonąć 415,4 mld zł. Sam deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 1,8% PKB, natomiast wysokość deficytu budżetowego przewidziano na 28,5 mld zł. To znacznie bardziej optymistyczne założenia niż w przypadku budżetu na rok obecny, w którym deficyt – przypomnijmy – według planów miał wynieść 41 mld zł.

Taka poprawa nie jest przypadkowa. Rząd planuje systematycznie zmniejszać deficyt i zadłużenie, aby zachować potencjał wzrostu na wypadek, gdyby w przyszłości z jakichś przyczyn rozwój gospodarki miał ulec spowolnieniu.

zobacz także:  Mama plus, czyli kiedy i na jakich zasadach ruszy program emerytury dla matek

Jakie wydatki zaplanowano na 2019 rok?

Oczywiście przy tak sporych wydatkach jedną z najbardziej interesujących kwestii jest – na co właściwie zostaną przeznaczone te pieniądze? Jakie są plany rządu odnośnie zużytkowania finansowych środków, jakie ma do dyspozycji? I kto na tym skorzysta?

Przewidziane są podwyżki w pewnych sektorach. Teresa Czerwińska, minister finansów, będąc w poniedziałek gościem w TVP, rzuciła nieco światła na ustawę budżetową i przeznaczenie funduszy, dzięki czemu znamy niektóre szczegóły. Padły nawet konkretne sumy.

2,4 mld zł to kwota, która ma, zgodnie z rządowym projektem, zostać przeznaczona na podwyżki dla finansowanych z budżetu państwa instytucji (tak zwanej budżetówki). W jaki sposób konkretnie przełoży się to na zarobki w poszczególnych sektorach?

Nie podano na razie szczegółów, pozwalających określić każdą grupę zawodową, która na tym skorzysta. Zapowiedziano między innymi wzrost pensji nauczycielskich o 5%. Wiemy też, że służba więzienna ma zarabiać o 6-7% więcej niż dotychczas. Na konkrety dotyczące pensji w innych finansowanych z budżetu sektorach musimy jeszcze poczekać. Na razie minister zapowiedziała, że wzrost wynagrodzeń nie będzie równomierny.

zobacz także:  Jak pożyczkodawcy weryfikują wnioski pożyczkowe?

Sporo środków ma zostać przeznaczonych na podwyższenie emerytur i rent socjalnych. Waloryzacja ma wynieść 3,26%, a jej koszt został oszacowany na 6,86 mld zł. To oznacza, że najniższa emerytura i renta będą teraz wyższe o 33,50 zł, ale już średnia emerytura pomostowa w wysokości 2642 zł zostanie podwyższona o 86,12 zł.

Oczywiście ustalając wydatki w projekcie budżetu wzięto też pod uwagę dalszą realizację starych programów, takich jak „Rodzina 500 plus”, a także skutki wprowadzenia „małego ZUS” dla części przedsiębiorców.

1 komentarz

  1. Iza Morga pisze:

    chcą zmniejszyć deficyt, ale pamiętam jak rok temu chwalili się tym, że opracowany budżet na ten rok jest wyjątkowo korzystny i nie przewiduje się powiększenia dziury budżetowej i w ogóle, a wyszło jak zawsze. Teraz też mają optymistyczne założenia, a zobaczymy w przyszłym roku jak to wyjdzie w praniu 🙂

Dodaj Twój komentarz