Intercyza wielu osobom źle się kojarzy. Myślą o niej w kategorii skąpstwa, tajemnic. Tymczasem okazuje się, że może się przydać. Kiedy? Podpowiadamy!
Czym jest rozdzielność majątkowa?
Przy rozdzielności majątkowej w małżeństwie nie ma mowy o majątku wspólnym. Mienie każdego z małżonków należy do niego. Warto jednak zaznaczyć, że małżeństwo może wspólnie nabywać prawa, ale na zasadzie współwłasności. W takiej sytuacji stosowane są przepisy Kodeksu cywilnego.
Istnieją dwa rodzaje rozdzielności majątkowej: zwykła i przymusowa. W przypadku tej pierwszej na mocy aktu notarialnego ustalana jest rozdzielność. Co więcej, każdy z małżonków oprócz majątku nabytego po tym, jak zawarł umowę, zachowuje również ten, który posiadał przed nią.
Aby móc podpisać dokument ustalający rozdzielność majątkową nie trzeba podawać powodu, uzasadnienia. Co ważne, nie trzeba stawiać się osobiście. Intercyzę można zawrzeć poprzez pełnomocnika. Jednak musi być to na zasadzie formy aktu notarialnego.
Przymusowy ustrój majątkowy powstaje na mocy orzeczenia sądu. Zarówno mąż, jak i żona mogą wystąpić z żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej. Jednak tylko, jeśli są ku temu ważne przesłanki. Jakie? Z pewnością sytuacja, w której druga osoba naraża interes majątkowy jednego z małżonków, zwykle też dobro rodziny.
Co ciekawe, o rozdzielność majątkową może zawnioskować również wierzyciel jednego z małżonków. Oczywiście jeśli udowodni, że jest to konieczne.
Jest też rozdzielność majątkowa z mocy prawa. Można na nią liczyć przy ubezwłasnowolnieniu, przy upadłości jednego z małżonków, separacji.
Kiedy można podpisać intercyzę?
Umowę majątkową, dawniej zwaną intercyzą, małżonkowie muszą podpisać w formie aktu notarialnego przed lub po zawarciu małżeństwa. Warto jednak wiedzieć, że istotny jest termin jej podpisania, gdyż prawo to nie ma mocy wstecznej. Tak więc jeśli podpisze się intercyzę, to nie chroni ona przed ponoszeniem wspólnej odpowiedzialności małżonków za zobowiązania, jakie powstały przed dniem jej zawarcia.
Istotne jest też tutaj to, że rozdzielność majątkowa w stosunku do wierzytelności, które powstałych po podpisaniu intercyzy jest skuteczna tylko wtedy, gdy wierzyciel wiedział o jej zawarciu i rodzaju umowy.
Co daje rozdzielność majątkowa?
Największą zaletą podpisania intercyzy jest to, że każdy z małżonków samodzielnie może pomnażać swój majątek oraz nim zarządzać. Żona lub mąż nie mogą sprzeciwiać się temu, jak rozporządza własnym majątkiem druga strona. Co więcej, nie ma obowiązku przekazywania informacji na temat tego, jaki jest jego stan, czy – zobowiązania finansowe na jakie się decyduje. Tak, nie potrzebuje zgody na kredyt, inwestycje itp.
Czy warto podpisać intercyzę?
Rozdzielność majątkowa to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy oboje małżonkowie mają podobne zarobki. Jeśli tak nie jest, zawsze jedna strona jest poszkodowana. Wzbogaca się bowiem tylko jedno z małżonków. Jeśli małżeństwo ustanie – druga strona zostanie z niczym.
Jednak z drugiej strony przy intercyzie znacznie łatwiej w momencie rozwodu jest podzielić się majątkiem. Wiadomo, co do kogo należy.
Wiele osób, które prowadzi działalność gospodarczą decyduje się na podpisanie intercyzy. Dzięki temu, nawet jak firma wpadnie w kłopoty, zobowiązania spłacane będą z majątku biznesmena, a nie małżeństwa.
Wiele osób martwi się tym, co z majątkiem małżonka na wypadek śmierci, gdy jest podpisana intercyza. Można być spokojnym – jest wzajemne dziedziczenie.
Jednak warto wiedzieć, że w przypadku starania się np. o kredyt hipoteczny, rozdzielność majątkowa może nieco pokrzyżować szyki. Małżonkowie, którzy mają podpisaną intercyzę nie mogą wspólnie brać kredytów. Co więcej, nie mogą wspólnie rozliczać podatku dochodowego.
Rozdzielność majątkowa – ile kosztuje?
Osoby, które zdecydowały się na ustalenie rozdzielności majątkowej, muszą pamiętać o kosztach, jakie są z tym związane. O czym mowa? O wynagrodzeniu dla notariusza, ponieważ intercyza zawsze musi mieć postać aktu notarialnego. W tym wypadku stawka liczona jest według taksy notarialnej. Dla rozdzielności majątkowej może wynosić maksymalnie 400 zł, aczkolwiek do tego należy doliczyć podatek VAT w wysokości 22%. A co za tym idzie, u notariusza zapłacisz maksymalnie 488 zł.
W wielu wypadkach podpisanie intercyzy jest dobrym pomysłem i warto tę opcję rozważyć z czysto praktycznych względów. Nie ma się też co oburzać jeśli ktoś podniesie ten temat przed ślubem, to wcale nie mus być oznaka braku zaufania, tylko bardzo praktyczne podejście.
Moim zdaniem warto rozważyć intercyzę jeszcze przed ślubem – wtedy kosztuje mniej. Nie dla każdego będzie to dobra opcja, ale jak któreś z narzeczonych prowadzi ryzykowny biznes, to jest to rozsądna sprawa, by skorzystać z rozdzielności majątkowej.
Zazwyczaj na intercyzę decydują się osoby, które nie muszą brać kredytów, bo stać je na wiele rzeczy. Przynajmniej jedna strona. To teraz powszechna praktyka przed ślubem.
Jak jedno z partnerów ma firmę, to lepiej wtedy podpisać intercyzę. Może się okazać, że to potem ochronić przed poważnymi stratami finansowymi.