piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Co się dzieje z rosyjską walutą – jak sytuacja z Rublem?

monety

Na początku 2018 roku analitycy finansowi nie przewidywali żadnych silnych wstrząsów dotyczących rosyjskiej waluty, choć pierwsze tygodnie były niespokojne. Amerykańskie sankcje wobec Moskwy były jednym z największych zagrożeń dla silnej pozycji rubla, chodzi przede wszystkim o ograniczenia dotyczące zakazu inwestowania przez amerykańskich inwestorów w rosyjski dług publiczny. Jak wygląda obecnie sytuacja rosyjskiej waluty, czy prognozy się sprawdziły?

Rubel – prognozy analityków finansowych na 2018 roku

W styczniu mogliśmy przeczytać o tym, że rosyjska waluta umocniła się pod koniec 2017 roku o 5%. Za kluczowe niebezpieczeństwo uznawano kolejne ograniczenia ze strony USA, czyli zakaz kupna nowej emisji obligacji pożyczek federalnych. Według ekspertów nie było jednak powodów do zmartwień, gdyż nałożenie sankcji wydawało im się mało prawdopodobne, a osłabienie rubla miało sięgać co najwyżej kilku procent.

Istotne znaczenie ma również ropa naftowa, która stanowi potężne wsparcie dla rosyjskiej waluty. Przewidywano wzrost cen tego surowca, który miał być wynikiem przyśpieszenia globalnej gospodarki. Kolejny pozytywnym dla Rosji aspektem była niska inflacja, która osiągnęła 2,5 %, do tego trwał ciągły napływ kapitału do obligacji pożyczek federalnych.

zobacz także:  Turyści w Rzymie, Założenia budżetowe... - przegląd 11 czerwiec 2019

Ostatnią kwestią, jaką brano pod uwagę były zbliżające się wybory prezydenckie, które miały miejsce w marcu 2018 roku. Specjaliście zwracali uwagę na fakt, iż do tego czasu rosyjska waluta powinna być stabilna, a okres po wyborach powinien również przynieść pozytywne zmiany związane ze zmianą cyklu politycznego.

Sytuacja rosyjskiej waluty w pierwszej połowie 2018 roku

Mimo że prognozy były całkiem obiecujące, to rzeczywistość okazała się mniej kolorowa. USA wprowadziło nowe sankcje na Rosję, czego skutkiem była panika wśród inwestorów. Bardzo duże spadki odnotowano na giełdzie w kwietniu, do tego rubel w ciągu mniej więcej doby stracił aż 10 %. Sytuacja ta odbiła się mocno także na cenach ropy. Rosyjscy politycy mimo wszystko jednak starali się zachować zimną krew i uspokoić nastroje. Padały zapewnienia o tym, że rosyjska gospodarka przystosuje się do panujących warunków i znajdzie sposób by się ustabilizować.

Co ciekawe, niektórzy dopatrywali się wręcz pozytywnych stron tej trudnej sytuacji. Niski kurs rubla oznaczał korzyści dla przedsiębiorstw zajmujących się eksportem. Duże nadzieje pokładane były również w pomocy ze strony rządu dla firm. Analitycy finansowi byli jednak innego zdania, twierdząc, że sytuacja może się w dalszym ciągu pogarszać. Do tego wszystkiego dochodził jeszcze konflikt mający miejsce na terytorium Syrii.

zobacz także:  Porozumienie policji z rządem po masowych zwolnieniach lekarskich - co zostało ustalone?

Aktualnie sytuacja jest na tyle stabilna, że temat rubla zniknął z pierwszych stron gazet. Warto jednak śledzić najnowsze doniesienia, aby być na bieżąco z sytuacją gospodarczą na świecie.

rubel

Historia rubla

Rubel stanowił jednostkę monetarną już w XIII wieku. Jego odpowiednikiem była grzywna srebra. W 1654 roku została wybita pierwsza moneta talarowa o wartości rubla, a do stałego użytku weszła dopiero w 1704 roku, co jest zasługą reformy pieniężnej przeprowadzonej przez Piotra Wielkiego. Obecnie rubel używany jest w Federacji Rosyjskiej, a jego odmiany na Białorusi i Naddniestrzu oraz w nieuznawanych republikach, czyli w Abchazji i Osetii Południowej, Doniecku i Ługańsku.

Dodaj Twój komentarz