środa, 18 września 2024
HotMoney

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ACTA2… – przegląd 13 lutego 2019

flagi przed budynkiem Komisji Europejskiej

Co nowego słychać w polskiej i międzynarodowej polityce? Dzieje się sporo – w kraju nowelizowana jest ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a na forum Unii Europejskiej zapada porozumienie w sprawie regulacji prawa autorskiego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja ta ma dostosować polską ustawę do przepisów Unii Europejskiej, a zwłaszcza dyrektywy mówiącej o stopniu uprzywilejowania instrumentów finansowych, instrumentów dłużnych w hierarchii roszczeń będących w trakcie postępowania upadłościowego.

Oprócz tego ustawa ma również usprawnić rozwiązania dotyczące funkcjonowania przepisów o przymusowej restrukturyzacji, jak nakazuje dyrektywa o rozwiązywaniu problemów bankowych. Natomiast banki hipoteczne mają być systemowo wyłączone z regulacji dotyczących funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów. Rozszerzone mają być za to warianty zarządzania środkami finansowymi BFG w obszarze inwestycyjnym.

Unijne regulacje prawa autorskiego

Kraje Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Komisja Europejska zawarły w Strasburgu porozumienie w kwestii regulacji dotyczących prawa autorskiego. Wstępne porozumienie zawarto po 7-godzinnych negocjacjach.

zobacz także:  Lokata, co to? Na czym polega lokata?

Proponowane regulacje wzbudzają sporo emocji. Z jednej strony pozwolą one chronić interesy twórców w sieci w relacjach z wielkimi firmami takimi jak Google czy Facebook (które będą musiały płacić, jeśli będą korzystać z pracy artystów i dziennikarzy), z drugiej jednak pojawiają się obawy przed ograniczaniem wolności słowa w internecie. Chodzi tu o kwestię wprowadzenia obowiązku filtrowania treści, dzięki któremu propozycje te są przez niektórych określane jako „ACTA2”.

Uzgodniony kompromis nie jest jeszcze obowiązującym prawem. Aby się nim stał, musi zostać zaakceptowany w głosowaniu na sesji plenarnej.

Sankcje wobec Rosji

Demokraci i Republikanie zgodnie zaproponowali projekt ustawy nakładającej sankcje na Rosję. Ustawa ta miałaby dotknąć rosyjskiego systemu bankowego, naftowego i wydobywczego. Objąć miałaby także zagraniczne inwestycje Rosji w gaz skroplony i sektor cybernetyki, a także transakcje związane z inwestycjami w papiery dłużne.

Ustawa ma być reakcją Kongresu na rosyjskie działania – agresję na Ukrainie, ciągłe podważanie międzynarodowych norm oraz przyczynienie się do katastrofy humanitarnej w Syrii. Jest to zmodyfikowana, wzmocniona wersja projektu proponowanego przez Kongres latem.

Konferencja bliskowschodnia

Departament Stanu USA wydał komunikat, w którym zaprezentowano główne idee odbywającej się w Warszawie konferencji dotyczącej pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Według owego komunikatu najważniejsze problemy, które stanowią zagrożenie nie tylko dla stabilności w tym regionie, ale i bezpieczeństwa na świecie, to terroryzm, rozprzestrzenianie broni, kryzysy humanitarne i bezpieczeństwo energetyczne.

zobacz także:  Sztabka złota – ile kosztuje, ile waży, czy można kupić?

Na konferencji mają być odnowione wysiłki, by poradzić sobie z tymi wyzwaniami dzięki ożywieniu partnerstw i sojuszy. Jednymi z ważniejszych kwestii, jakie mają być poruszone, są pokój między Izraelem a Palestyńczykami oraz zagrożenia ze strony Iranu.

1 komentarz

  1. acta pisze:

    Mama nadzieję, że kwestie związane z ACTA2 zostaną jasno wytłumaczone wszystkim. Faktem jest, że w internecie często dochodzi do nadużyć w kwestii praw autorskich, ale nie można też pewnych spraw za bardzo ograniczać.

Dodaj Twój komentarz