czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Jak sfinansować start-up?

Młoda firma

Obecnie powstaje coraz więcej innowacyjnych start-upów. Często jednak przed ich założeniem powstaje pytanie: jak je finansować? W jaki sposób pozyskać kapitał dla nowo rozwijającej się firmy? Mamy kilka wskazówek.

Co to jest start-up?

Na początku konieczne jest jednak wyjaśnienie, czym tak właściwie jest starp-up i w jaki sposób różni się od „tradycyjnej” działalności.

Start-upem nazywa się bardzo młode, nowopowstające firmy. Nie jest to jednak przedsiębiorstwo w klasycznym rozumieniu tego słowa, ponieważ jego głównym celem nie jest… zarabianie pieniędzy. W ten sposób nazywa się działalności, w których dopiero poszukiwany jest odpowiedni model biznesowy pozwalający na finansowy rozwój.

W tym przypadku najczęściej mówi się o firmach, które związane są z technologiami komunikacyjnymi i informacyjnymi oraz sektorami high tech. Zwykle działają one krótko na rynku, a ich główną cechą jest innowacyjność. Co istotne, w przypadku start-upów istnieje duże ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia. Gdy jednak założone cele uda się spełnić, można liczyć na duży zwrot z inwestycji. Z tego względu powstają coraz to nowe sposoby na finansowanie start-upów.

zobacz także:  Wyszukiwarka KRD, BIK. Jak sprawdzić, czy widniejesz w bazach dłużników?

Kredyt bankowy dla start-upu

Jednym ze sposobów na finansowanie start-upów jest zaciągnięcie kredytu bankowego. Ale jak już zaznaczyliśmy na początku, w przypadku tego rodzaju firm istnieje duże ryzyko, że nie okażą się rentowne. Co to oznacza dla banku? Że ich zdolność kredytowa jest bardzo niska.

Jest na to jednak sposób. Można przedstawić zabezpieczenie, np. hipotekę. Wtedy banki chętniej udzielają środków finansowych na rozwój działalności.

Bootstraping

Bootstrapping to… prowadzenie start-upu bez inwestora. Co to oznacza w praktyce? Rozwój firmy wyłącznie w oparciu o własne zasoby. W takiej sytuacji nie pozyskuje się kapitału z zewnątrz, a jedynie gromadzi środki oraz ściśle kontroluje sposób zarządzania nimi.

W przypadku bootstrappingu najczęściej mowa jest o finansowaniu przy pomocy prywatnych funduszy przedsiębiorcy. Jak można się domyślić, zarządzanie budżetem w oparciu o te zasady nie jest łatwe. I często celem nadrzędnym jest nie rozwój, ale szybkie pozyskanie przychodu pozwalającego na dalsze prowadzenie biznesu. Konieczne jest też wtedy ograniczenie kosztów, związanych m.in. z wyborem biura czy jego wyposażenia.

Ze względu na wszystkie trudności z tym związane, obecnie więcej start-upów decyduje się jednak na poszukiwania inwestora.

zobacz także:  Nowy Bank w Polsce, Moneta z Anną Walentynowicz

Anioły biznesu

Sposobów na pozyskanie finansowania zewnętrznego przez start-upy jest wiele, jednak jednym z najpopularniejszych jest współpraca z tzw. aniołami biznesu. O kim jest mowa? Zwykle o bardzo zamożnych, prywatnych osobach, które chcą zainwestować w młodą firmę. Aniołem biznesu mogą być zarówno biznesmeni, jak i artyści czy sportowcy.

Takie rozwiązanie ma nie tylko korzyści finansowe. Prywatny inwestor zapewnia zarówno kapitał na rozwój działalności, ale też często dostarcza wartościowych kontaktów biznesowych.

 

Start-upy często chętnie pozyskują też venture capital, jednak najczęściej starają się o to dopiero wtedy, gdy uda się w określonym stopniu rozwinąć firmę. A wcześniej korzystają ze środków własnych lub z pomocy aniołów biznesu.

Dodaj Twój komentarz