środa, 27 listopada 2024
HotMoney

Ile kosztuje mieszkanie w Niemczech? Ceny mieszkań w dużych i mniejszych niemieckich miastach

Centrum Frankfurtu

Mogłoby się wydawać, że w tak bogatym, europejskim kraju jak Niemcy, ceny nieruchomości należą do dosyć wysokich w porównaniu z polskimi standardami. Okazuje się jednak, że mieszkania za naszą zachodnią granicą można kupić w dosyć atrakcyjnej cenie, czasami okazuje się nawet, że mogą być one tańsze niż w Polsce. Ile więc trzeba zapłacić za mieszkanie w Niemczech?

Ile kosztuje mieszkanie w Niemczech?

Większość z nas pewnie uważa, że mieszkania w innych krajach są dużo droższe niż Polsce. Okazuje się, że jest jednak inaczej. W zachodnich państwach często można trafić na nieruchomości w okazyjnych cenach, które po przeliczeniu będą tańsze niż te kupione w naszym rodzimym kraju i to niekoniecznie w drogiej Warszawie. W Niemczech nie tylko można kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie, ale i łatwiej dostać jest kredyt, a potem go spłacać.

Gdzie są najtańsze mieszkania w Niemczech?

Tańsze nieruchomości są oczywiście w mniejszych niemieckich miastach i na ich obrzeżach. Korzystne ceny za metr kwadratowy znaleźć można w takich miejscowościach jak Dortmund, Lipsk, Essen i Drezno. Tam ceny wahają się między 1300 a 1600 euro. Dotyczy to oczywiście nieruchomości z rynku wtórnego. Mieszkania deweloperskie w dobrej cenie znaleźć można w Dortmundzie i Hanowerze. Cena metra kwadratowego wynosi tam około 2500 euro.

zobacz także:  Co kupić dziewczynie na walentynki?

Gdzie są najdroższe mieszkania w Niemczech?

Co ciekawe, najdroższe mieszkania z rynku wtórnego są nie w stolicy Niemiec – Berlinie, ale w Monachium. Chcąc tam mieszkać trzeba liczyć się z cenami rzędu 5000 euro za metr kwadratowy. Natomiast w Berlinie średnia cena wynosi 4000 euro za metr kwadratowy- najdroższe są mieszkania w centrum miasta, wynoszą niewiele ponad 5000 euro za mkw. Kolejny jest Hamburg, gdzie należy zapłacić średnio 3500 euro. Na kolejnych miejscach plasuje się Norymberga, Kolonia i Frankfurt nad Menem. Jeżeli natomiast chodzi o mieszkania na rynku deweloperskim, tutaj ceny są znacznie wyższe. Najdrożej znów jest w Monachium. Tam za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet 9000 euro. Podobnie jest w Stuttgarcie, Hamburgu i we Frankfurcie nam Menem.

Kredyt na nieruchomość w Niemczech

Polskie banki nie udzielą raczej kredytu na mieszkanie w Niemczech. W tym przypadku należy zwrócić się do instytucji zagranicznych, które często mają lepsze warunki umowy niż w Polsce. Zazwyczaj niemieckie banki wymagają wkładu własnego, ale w postaci pokrycia kosztów związanych z zakupem mieszkania, a więc są to opłaty notarialne i podatek od zakupu nieruchomości. W wyjątkowych przypadkach pobierany jest wkład własny w polskim rozumieniu i wynosi on wtedy ok. 10% wartości nieruchomości.

zobacz także:  Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania, domu? Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Koszty życia a spłata kredytu

Jasne jest, że za zachodnią granicą zarabia się lepiej. Kredyty udzielane są na lepszych warunkach, a więc raty nie obciążają aż tak bardzo domowego budżetu jak w Polsce. Przykładowo, jeśli w naszym kraju dwoje młodych ludzi bierze kredyt na mieszkanie, zazwyczaj pochłania on jedną pensję. W zależności od wysokości pożyczki, może to być koszt nawet 2000 zł miesięcznie. W Niemczech natomiast rata kredytu może wynosić połowę tego, a przecież wynagrodzenia są dużo wyższe niż w Polsce. Warto zatem przemyśleć decyzję o zakupie mieszkania za granicą i zdecydować, gdzie będzie nam lepiej.

komentarze 2

  1. Heidi pisze:

    Nic tylko przeprowadzić się za zachodnią granicę.Lepsza praca, zarobki, mieszkania, a do tego można liczyć na sporą emeryturę na starość, nie to co u nas.

  2. CityOfGlass pisze:

    Zgadzam się, mam kilku znajomych mieszkających w Niemczech i nie tylko kupno, ale również wynajem mieszkania jest w stosunku do ich zarobków tańszy niż w Polsce.

Dodaj Twój komentarz