piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje wynajem mieszkania? Przykładowe ceny w większych polskich miastach

Pudełko na przeprowadzkę

Wynajem mieszkań w Polsce ma się bardzo dobrze, przynajmniej z perspektywy właścicieli nieruchomości. Wynajem to dzisiaj nieźle prosperująca forma inwestycji. Ceny udostępniania mieszkań są od lat na tym samym poziomie, nie widać drastycznego spadku, jeśli już to mogą one delikatnie wzrastać. Ile więc kosztuje wynajem mieszkań w polskich miastach?

Ile kosztuje wynajem kawalerek w Polsce?

Na początek przyjrzyjmy się cenom wynajmu kawalerek. Najdroższa jest oczywiście Warszawa. Tam za mieszkanie do 38 metrów kwadratowych należy zapłacić ok. 2 200 zł miesięcznie. Na drugim miejscu jest Wrocław, gdzie wynajem małego mieszkania kosztuje ok. 1 700 zł. Podobne ceny są w Gdańsku i Krakowie. Nieco mniej, bo średnio 1 500 zł trzeba zapłacić za wynajem kawalerki w Lublinie. Taniej jest w Szczecinie, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy. Opłacalne z punktu widzenia najemców jest szukanie kawalerki w Łodzi. Tam miesięcznie trzeba zapłacić za taką nieruchomość ok. 1 100 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje utrzymanie domu a ile mieszkania?

Ile kosztuje wynajem mieszkania 2-, 3-pokojowego?

Mieszkania o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych są oczywiście droższe. Na miejscu pierwszym triumfuje jak zwykle Warszawa. W stolicy za takie mieszkanie trzeba miesięcznie płacić ok. 2 900 zł. Nieco tańsze są mieszkania 2-, 3-pokojowe w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. Tam jest to koszt 2 200 – 2 300 zł. W Katowicach wynajem mieszkania do 60 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 2 000 zł, podobnie jest w Lublinie. Taniej można wynająć taką nieruchomość w Bydgoszczy i Łodzi, tam trzeba zapłacić ok. 1 700 zł.

Ile kosztuje mieszkania powyżej 60 metrów kwadratowych?

Mieszkania o powierzchni powyżej 60 metrów kwadratowych są oczywiście droższe, jednak często koszt wynajmu rozkłada się na kilka osób. W Warszawie za wynajem mieszkania od 60 do 90 metrów kwadratowych trzeba zapłacić średnio 4 500 zł. W pozostałych polskich miastach ceny te są znacznie niższe. W Gdańsku i Krakowie takie mieszkania kosztują 3 000 – 3 300 zł miesięcznie, podobnie ceny kształtują się we Wrocławiu. W Lublinie, Katowicach, Łodzi i Szczecinie będzie to wydatek ok. 2 500 zł. Nieco mniej za wynajem takiego większego mieszkania zapłacimy w Poznaniu i Bydgoszczy.

zobacz także:  Potrzebujesz szybkiej gotówki? Pożyczka na dowód może być rozwiązaniem

Co ma wpływ na cenę wynajmu mieszkania?

Na cenę wynajmu mieszkania wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jest to lokalizacja. Droższe są mieszkania w dużych miastach i w tych, w których jest wiele uczelni, na których studiują tysiące studentów. Wśród takich miast wymienia się Warszawę, Kraków, Lublin, Katowice, Gdańsk i Wrocław. Tam ceny wynajmu zawsze będą droższe w porównaniu do innych polskich miast.

Na cenę mieszkania ma też wpływ jego wielkość. Najdroższy jest wynajem kawalerek. Im większe mieszkanie, tym jest ono tańsze, jeśli koszty dzielone są na kilku najemców. Nie bez znaczenia jest również standard nieruchomości. Mieszkania urządzone i o dobrym standardzie są droższe niż nieruchomości o podobnej powierzchni, ale w np. niewyremontowane czy bez mebli. Wpływ na cenę może mieć też dzielnica, w której znajduje się mieszkanie. Jeśli jest to centrum, dobrze skomunikowane osiedle z dostępem do wielu sklepów i punktów usługowych, jeśli w pobliżu są uczelnie, wówczas ceny wynajmu mieszkań rosną.

Dodaj Twój komentarz