poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje ogrzewanie mieszkania, domu? Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

termostat

Ogrzewanie to jeden z podstawowych kosztów, z którymi musimy się liczyć. W zależności od tego, w jakim budynku znajduje się nasze mieszkanie, lub jaką technologię i materiały wykorzystano do budowy domu, w którym mieszkamy zależy ile będzie kosztować nas ciepło. Czy są jakieś sposoby na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu? Możecie się tego dowiedzieć z naszego artykułu.

Jaki jest koszt ogrzewania mieszkania?

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, czy budynek mieszkalny jest ocieplony, w jakich latach był budowany i jakich materiałów do tego użyto. Przeciętny koszt ogrzewania mieszkania dwupokojowego o powierzchni około 50 metrów kwadratowych w bloku z tak zwanej „wielkiej płyty” wynosi rocznie mniej więcej 2450 zł. Nieco mniej za ogrzewanie można zapłacić w tego typu budynkach, które zostały poddane termomodernizacji. Najniższy koszt ogrzewania odnotowują osoby mieszkające w nowoczesnych mieszkaniach zbudowanych przy użyciu technologi monolitycznej (konstrukcja żelbetonowa wypełniona pustakiem). Ogromne znaczenie ma również to, czy ocieplony jest dach oraz czy wymienione są okna.

zobacz także:  Depozyt bankowy, co to jest i na czym polegają depozyty bankowe?

Oczywiście mamy tu na myśli mieszkania, które podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszty ogrzewania lokali, które wykorzystują inne źródła ciepła mogą być bardziej zróżnicowane.

Koszt ogrzewania domu

Tak naprawdę bardzo trudno jest podać nawet uśredniony koszt ogrzewania domu, gdyż bardzo dużo zależy od tego jaki ma metraż, kiedy i w jakiej technologii został wybudowany, czy został ocieplony, w jakim stanie są okna oraz czym go ogrzewamy. Sporo budynków jest ogrzewana węglem, jednak osoby budujące nowe domy coraz częściej decydują się na alternatywne sposoby, a więc gaz ziemny, energia elektryczna, propan, olej opałowy, drewno opałowe czy pellet. Ze względu na dobro środowiska naturalnego władze miast i gmin coraz częściej namawiają mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania węglowego i proponują dopłaty do wymiany pieców węglowych na np. gazowe.

Teoretycznie ogrzewanie węglowe jest jednym z najtańszych rozwiązań, średni koszt ogrzania domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, wybudowanego w technologii energooszczędnej wynosi około 1428 zł. W przypadku ogrzewania gazem ziemnym koszt ten wzrośnie o około 240 zł, jednak trzeba pamiętać o tym, że znika w tym momencie obowiązek zrzucania węgla do piwnicy oraz obsługi kotła.

zobacz także:  Od czego ubezpieczyć mieszkanie, dom? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i domu?

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Jest kilka sposobów, które pozwolą na zmniejszenie opat za ogrzewanie zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Przede wszystkim liczy się dobra izolacja oraz dobre uszczelnienie. Warto sprawdzić czy np. nasze okna i drzwi są szczelne. Jeśli wyczujemy, że w którymś miejscu rama okienna jest nieszczelna i wieje przez nią, to warto kupić uszczelkę i pozbyć się problemu. Drugą rzeczą, o której większość z nas zapomina, to zakręcanie kaloryferów przed wietrzeniem mieszkania. Ponadto należy wietrzyć intensywnie, otwierając okna na oścież, ale krótko. Warto też odsłaniać okna, gdy jest jasno i zasłaniać je po zmroku.

1 komentarz

  1. Bob pisze:

    Ciekawe, że dopłaty są wszędzie tam, gdzie są podzielniki. I w dodatku nie jest tam ciepła, zamiast tego są dopłaty. W przeciwieństwie do mieszkań bez podzielników.

Dodaj Twój komentarz