środa, 18 września 2024
HotMoney
pacjent z lekarzem

Nie wiesz, czy jesteś ubezpieczony? Boisz się, że jak pójdziesz do lekarza lub trafisz do szpitala i okaże się, że nie masz ubezpieczenia, to będziesz musiał ponieść wysokie koszty leczenia? Da się sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w NFZ. Jak? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Warto wiedzieć, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do ochrony zdrowia. Jednak nie każdy z nas może bezpłatnie korzystać ze świadczeń z tym związanych. Zgodnie z Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do nich mają zarówno osoby ubezpieczone obowiązkowo, dobrowolnie, jak i inne – po spełnieniu warunków, jakie określa wspomniany dokument prawny.

Aby skorzystać z pomocy lekarza, pielęgniarki i innych świadczeń zdrowotnych, które finansowane są ze środków publicznych, wystarczy dokument tożsamości i numer PESEL. Oczywiście pod warunkiem, że ma się ubezpieczenie. Jak to sprawdzić?

zobacz także:  Faktoring pełny i odwrotny - co się bardziej opłaca? Koszty faktoringu

Jak i gdzie sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

Najprościej można sprawdzić, czy ma się ubezpieczenie zdrowotne, udając się do przychodni, gabinetu lekarskiego lub szpitala. Wystarczy podać numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość dokumentem ze zdjęciem. System weryfikuje dane z informacjami z ZUS-u i NFZ. Następnie wyświetla komunikat zielony poświadczający ubezpieczenie lub czerwony – jego brak. Jednak są sposoby na to, by sprawdzić, czy ma się ubezpieczenie zdrowotne bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić ubezpieczenie NFZ online?

Aby sprawdzić, czy posiada się ubezpieczenie zdrowotne, nie trzeba udawać się do przychodni lub innej placówki. Można zrobić to na stronie ZUS-u. Wystarczy zalogować się na konto w ZUS-ie i wejść w odpowiednią zakładkę. Aby się zarejestrować najlepiej skorzystać z profilu zaufanego.

Drugą opcją jest skorzystanie z bazy ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta. To ogólnopolski serwis, w którym pacjenci mogą znaleźć dane o swoim leczeniu i jego finansowaniu, a także o prawie do świadczeń zdrowotnych. Aby się zarejestrować można skorzystać z profilu zaufanego lub udać się do oddziału NFZ w celu uzyskania danych dostępowych (identyfikator użytkownika oraz tymczasowe hasło).

zobacz także:  Wybory w Hiszpanii, Opóźniony brexit... - przegląd 5 kwiecień 2019

Co zrobić, gdy okaże się, że nie jest się ubezpieczonym?

Gdy w przychodni, gabinecie lekarskim lub w szpitalu okaże się, że jesteś nieubezpieczony lub dojdziesz do tego samodzielnie sprawdzając bazy, nie ma co panikować. Oczywiście w sytuacji, gdy wie się, że ma się prawo do ubezpieczenia. Może się okazać, że pracodawca lub płatnik składek nie zgłosił cię w określonym terminie do ZUS-u, więc zostaniesz objęty ochroną dopiero od następnego miesiąca. Zdarza się, że dane w systemie nie są też zaktualizowane.

Jeśli okaże się, że nie jest się ubezpieczonym, można skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ, jednak to duże koszty i lepiej zastanowić się, czy faktycznie warto. Czasem lepiej wykupić prywatny pakiet medyczny. Wiele firm je oferuje, są nawet dostępne wraz z ubezpieczeniem na życie.

Dodaj Twój komentarz