poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Paszport – ile kosztuje paszport? Dla kogo zniżki na wyrobienie paszportu?

Paszporty i pieczątka

Ceny za paszport są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy bowiem od tego, kto wnioskuje o dokument. Inne ceny są dla osób dorosłych, inne dla studentów czy emerytów. Ile więc kosztuje wyrobienie paszportu, kto może liczyć na zniżki i co jest niezbędne podczas starania się o paszport?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej, która nie ma prawa do żadnych zniżek, kosztuje obecnie 140 zł. Wydanie paszportu tymczasowego to wydatek rzędu 30 zł. Jeśli natomiast dorosły z własnej winy straci dokument i chce wyrobić go ponownie, będzie musiał zapłacić za paszport 3x więcej, czyli 420 zł.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka?

W przypadku dzieci ceny paszportów są dosyć zróżnicowane. Jeśli są one w wieku od 13 do 18 lat i nie mają dokumentu potwierdzającego prawo do ulgi (legitymacja szkolna), wówczas za dokument należy zapłacić 140 zł.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny - co i jak? O tym trzeba wiedzieć, zanim złożysz wniosek o kredyt

Dzieci do 5. roku życia mogą mieć paszport za 30 zł. Jeśli rodzice posiadają Kartę Dużej Rodziny, wówczas za dokument płacą o połowę mniej, czyli 15 zł. Dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat paszport to wydatek rzędu 60 zł, chyba że opiekunowie mają Kartę Dużej Rodziny, wtedy należy zapłacić tylko 35 zł.

Zniżki na wyrobienie paszportu

Niektóre grupy osób mają prawo do skorzystania z ulgi 50% na wyrobienie paszportu. Wśród nich znajdują się emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz małżonkowie będący na ich utrzymaniu, osoby przebywające w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczych i kombatanci. Do zniżki 50% uprawnieni są także uczniowie od 13. roku życia oraz studenci (studia licencjackie oraz magisterskie).

Kto może mieć paszport za darmo?

Niektórzy mogą wyrobić paszport za darmo. Są to osoby, które w dniu złożenia wniosku ukończyły 70 lat, osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych lub korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków, pod warunkiem, że ich podróż uzasadniona jest względami zdrowotnymi, a także ci, którzy wnioskują o wymianę dokumentu, ponieważ ma on wadę techniczną. Za darmo paszport uzyskają również żołnierze, którym wyznaczono służbę za granicą, nie dotyczy to jedynie żołnierzy zawodowych.

zobacz także:  Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

Częściowe opłaty za wyrobienie paszportu

Są osoby, które mogą za wyrobienie paszportu zapłacić jedynie częściowe koszty. Dotyczy to osób, które zmieniają imię, nazwisko lub inne dane paszportowe, zmieniły wygląd i nie przypominają już osoby ze zdjęcia lub gdy w paszporcie nie ma już miejsca na wizy i stemple. Wówczas opłata ustalana jest indywidualnie, uzależniona jest ona od czasu, jaki pozostał do ważności aktualnego paszportu.

Jak wyrobić paszport?

Chcąc wyrobić dokument należy udać się do biura paszportowego w miejscu zamieszkania. Należy wypełnić tam wniosek wpisując podstawowe dane oraz dołączyć zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm. Koniecznie trzeba mieć ze sobą dowód osobisty lub ważny jeszcze paszport. Należy też wnieść opłatę paszportową w wysokości 140 zł, chyba że ma się prawo do zniżek. Po złożeniu dokumentów należy cierpliwie czekać na otrzymanie nowego dokumentu, może to trwać nawet kilka tygodni.

Dodaj Twój komentarz