W życiu zdarzają się różne zakręty i potknięcia, które mogą popsuć naszą historię kredytową. Nie musi być to nawet duże zadłużenie, a tylko małe problemy ze spłatą czy opóźnienia, które jednak pozostają widocznym śladem w BIK, tworząc tym samym złą historię. Banki nieprzychylnie patrzą na takich klientów i najczęściej odmawiają udzielania kredytów. Co z tym zrobić? Gdzie można dostać kredyt przy złej historii kredytowej?
- Zła historia kredytowa – jak trafia się do BIK?
- Jak sprawdzić czy jest się w BIK?
- Zła historia kredytowa a kredyt
- Jak dostać kredyt ze złą historią kredytową?
- Gdzie po kredyt ze złą historią kredytową?
Zła historia kredytowa – jak trafia się do BIK?
Zaciągając kredyt gotówkowy, pożyczkę gotówkową czy jakiekolwiek inne zadłużenie finansowe, jesteśmy zobowiązani do jego spłaty w wyznaczonym terminie. Niezależnie od tego czy to bank, czy firma pozabankowa, monitorowane jest to, w jaki sposób radzimy sobie ze spłatą i wszystko to jest szczegółowo odnotowywane w BIK. W ten sposób możemy wyrobić sobie dobrą historię kredytową, jeżeli z niczym nie zalegamy i każda spłata była w terminie, albo złą historię kredytową, gdy problemy ze spłatą mieliśmy. Chodzi tutaj zarówno o poważne zadłużenia, jak małe potknięcia i spłatą zobowiązań z kilkudniowym poślizgiem.
Jak sprawdzić czy jest się w BIK?
Zanim pójdziemy do banku czy innej instytucji finansowej, najlepiej jest wcześniej samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową, by wiedzieć na co możemy liczyć. W tym celu można skorzystać ze strony Informacji kredytowej BIK-u i pobrać darmową informację, na nasz temat. Dane odnośnie wszystkich zobowiązań, nawet tych spłaconych z poślizgiem przechowywane są przez okres około 5 lat, po tym czasie można zgłosić do BIK o ich usunięcie. To samo dotyczy się danych nieaktualnych, na przykład gdy zobowiązanie zostało już spłacone, ale nie odnotowane w bazie.
Zarówno banki, jak i inne firmy finansowe bazują na danych BIK, które jest ważnym narzędziem weryfikacji klienta i jego wiarygodności finansowej. Od naszej historii kredytowej będzie zależało to, czy otrzymamy kredyt, czy nie.
Zła historia kredytowa a kredyt
Niestety, ale otrzymanie kredytu w banku, posiadając złą historię kredytową, praktycznie dyskwalifikuje nas w oczach tej instytucji. BIK pokazuje jak radziliśmy sobie ze spłatą zobowiązań i na tej podstawia ustala współczynnik szansy spłaty kolejnego zobowiązania. Jest to o tyle istotne, iż bankom zależy na tym, by pożyczone pieniądze odzyskać, jeżeli więc klient miał z tym problem w przyszłości, może mieć go i teraz. Mimo wszystko szanse na otrzymanie kredytu w banku nie są całkowicie zaprzepaszczone.
Jak dostać kredyt ze złą historią kredytową?
Na wstępie warto zaznaczyć – zła historia kredytowa negatywnie odbija się na naszych szansach przy staraniu się o kredyt gotówkowy, jednak ich całkowicie nie przekreśla. Wszystko będzie zależało przede wszystkim od banku i tego w jaki sposób weryfikuje klientów oraz jak ustala jego wiarygodność. Wpływ na ostateczną decyzję pozytywną czy negatywną będzie miało to, jak konkretnie nasza historia kredytowa wygląda – jakie problemy mieliśmy, jaki poślizg ze spłatą, jakiej wysokości były to kwoty.
Liczy się także to, ile zapytań o kredyt mieliśmy w ostatnim czasie, a im więcej ich było, tym gorzej dla nas. Oczywiście sporo banków przymyka oko na drobne niedociągnięcia, bowiem oprócz BIK-u, stosują także własne mechanizmy oceny klienta, podchodząc nierzadko w sposób indywidualny do każdego wniosku. Szanse na otrzymanie kredytu więc są, zależeć to będzie jednak od danej placówki finansowej i jej podejścia, a także tego, jak bardzo złą historię kredytową posiadamy.
Gdzie po kredyt ze złą historią kredytową?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić swoją historię kredytową, by ocenić jakie szanse posiadamy. Następnie warto zapoznać się z ofertami banków, by wiedzieć jakie mają kryteria i czy nasz wniosek ma jakiekolwiek szanse na przejście. Nawet jeżeli nam się to uda, trzeba pamiętać – gorsza historia kredytowa może odbić się na cenie kredytu i na nieco gorszych warunkach, choć to też nie jest normą.
Jeżeli z kolei wiemy, że szans w banku nie mamy, istnieje jeszcze inna możliwość jak choćby pożyczka pozabankowa, w firmach pożyczkowych, które często oferują kredyty i pożyczki bez sprawdzania BIK. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku – pożyczając w innej instytucji niż bank, będziemy mieć gorsze warunki i większe ryzyko zadłużenia.