środa, 29 maja 2024
HotMoney

Czy producentom samochodów zależy na bezpieczeństwie aut?

Naprawa samochodu

Bezpieczeństwo samochodów zależy od wielu czynników. Kierowcy wybierając auto bardzo często szukają takiego modelu, który będzie wysoko oceniany właśnie pod tym względem. Ale czy producentom samochodów faktycznie zależy na bezpieczeństwie pojazdów? Co jest brane pod uwagę w testach Euro NCAP?

Czym jest Euro NCAP?

Euro NCAP to niezależna i niedochodowa organizacja, która zajmuje się oceną bezpieczeństwa pojazdów. Dzięki rozwojowi tej instytucji zwiększyło się bezpieczeństwo samochodów i produkowane są coraz lepsze modele. Jednym z głównych elementów jest test zderzeniowy, który składa się z kilku części (zderzenie czołowe, boczne, z pieszym, ze słupem). Jest on przeprowadzany w różnych kategoriach: samochody osobowe, minivany, terenowe, pick-upy oraz roadstery. Wyniki testu podawane są w skali 1 – 5. Im bezpieczniejszy samochód tym więcej gwiazdek. Pierwszym od powstania organizacji samochodem, który osiągnął pełną ocenę był Renault Laguna. Producentom aut zależy na tym, żeby ich pojazdy osiągały wysokie noty, dlatego zaczęli oni przywiązywać większą uwagę do bezpieczeństwa samochodów.

zobacz także:  Jak dostać kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej? 5 sposobów na poprawę wiarygodności w oczach banku

Testy systemów bezpieczeństwa dla dzieci

Podczas sprawdzania aut ważne jest też przeprowadzenie testów bezpieczeństwa dla dzieci. Są one wykonywane z pomocą manekinów, które wzrostem i wagą dopasowane są do wieku najmłodszych. Dzięki takim analizom można ocenić bezpieczeństwo dzieci podróżujących w fotelikach.

Wyniki testu Euro NCAP

5 gwiazdek to maksymalna ocena, jaką może uzyskać samochód. Świadczy ona o wysokim poziomie bezpieczeństwa podczas kolizji. 4 gwiazdki to również zadowalający wynik. Oznacza on, że samochód jest bezpieczny i możliwe, że są w nim dodatkowe systemy, które mają na to wpływ. 3 gwiazdki to średni poziom bezpieczeństwa, być może z powodu braku dodatkowych zabezpieczeń. 2 gwiazdki to przeciętny poziom bezpieczeństwa podczas kolizji, natomiast 1 gwiazdka to wręcz marginalny poziom bezpieczeństwa.

Czy producentom zależy na bezpieczeństwie samochodów?

Producentom coraz bardziej zależy na bezpieczeństwie samochodów. Organizacja Euro NCAP powstała w 1997 roku i właściwie dopiero od tego czasu zaczęto przywiązywać uwagę do bezpieczeństwa. Na początku działalności instytucji okazało się jak wiele samochodów nie gwarantuje tego ani kierowcom, ani pasażerom, ani tym bardziej pieszym. Okazuje się jednak, że test testowi nierówny. Amerykanie postanowili przetestować samochody innymi sposobami niż Euro NCAP i okazało się, że pojazdy, które otrzymywały 5 gwiazdek w nowoczesnych analizach nie wypadły już tak dobrze. Niemniej jednak kierowcy, którzy chcą kupić samochód, zwracają uwagę nie tylko na wyposażenie auta i moc silnika. Coraz częściej dowiadują się do systemy bezpieczeństwa, które zostały zamontowane w samochodzie. Mało tego, dla wielu osób wyniki testów Euro NCAP są decydujące w wyborze auta. Producenci muszą więc stale poprawiać bezpieczeństwo i komfort użytkowania pojazdów chcąc, by kierowcy byli nimi zainteresowani.

zobacz także:  Rekordowa strata Ursusa - spadek również na giełdzie

komentarze 2

  1. Marcel pisze:

    Producentom głównie zależy na sprzedaży auta. Chociaż, jeśli negatywnie przejdzie testy bezpieczeństwa to nikt nie będzie chciał go kupić.

  2. motofanka pisze:

    Czytalam kiedyś, że w przypadku aut klasy premium nie opłaca się robić tych testów i one ich nie przechodzą… Jak wtedy weryfikowane jest ich bezpieczeństwo? Wiecie?

Dodaj Twój komentarz