wtorek, 19 marca 2024
HotMoney
przelew-bankowy-a-urzad-skarbowy

Zgodnie z prawem, nasze konta osobiste są monitorowane przez banki. Jeśli jakieś wpływy lub przelewy z naszego konta zaniepokoją analityków, bank może zgłosić te informacje do Urzędu Skarbowego. Sprawdzamy, jakie transakcje są zgłaszane do skarbówki i z czego to wynika. Podpowiadamy jak tytułować przelewy, żeby nie budziły podejrzeń.

Jakie przelewy banki zgłaszają do Urzędu Skarbowego?

Banki w Polsce mają obowiązek stałego monitorowania rachunków swoich klientów, jeśli przelew na dane konto osobiste wyda się im podejrzany, muszą zgłosić to do fiskusa. Ten obowiązek wynika z treści Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jednak nie oznacza to, że banki na bieżąco śledzą każdą naszą transakcję. Mają one ustawione specjalne alerty, które informują analityków o fakcie dokonania przelewu o podejrzanym tytule lub wysokości.

Od jakiej kwoty przelewu bank poinformuje Urząd Skarbowy?

Najczęściej zgłaszane są do skarbówki transakcje na kwoty przekraczające równowartość 15 000 euro, czyli około 60 000-65 000 złotych. Jednak niektóre banki stosują nieco niższe limity, wynoszące np. 10 000 euro, jeśli uznają, daną transakcję za podejrzaną. Oczywiście sam fakt wykonania przelewu na taką kwotę nie oznacza, że dokonaliśmy przestępstwa, transakcja mogła wiązać się po prostu ze sporym zakupem. Dlatego zawsze musimy dysponować dokumentami, które wskazują źródło pochodzenia środków i dowodzą, że nie mamy do czynienia z praniem brudnych pieniędzy.

zobacz także:  Ranking kont dla firm wrzesień 2019

Warto także pamiętać, że wskazana kwota nie dotyczy tylko jednorazowej transakcji. Nawet jeśli rozbijemy sumę 15 000 euro na kilka mniejszych przelewów do tej samej osoby, to i tak możemy wzbudzić czujność pracownika banku i informacja trafi do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przy Ministerstwie Finansów. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe tytułowanie przelewów, które jasno powinno wskazywać cel transakcji.

Co wpisać w tytule przelewu?

Jak tytułować przelewy, żeby nie wzbudzać podejrzeń pracowników banku, a tym samym Urzędu Skarbowego? O ile w przypadku symbolicznych kwot analitycy przymkną oko na przypadkowo wybrane tytuły przelewów, to tytuły transakcji na duże sumy powinny być jednoznaczne. W przeciwnym razie mogą przysporzyć nam wielu kłopotów.

Tytuły powinny przede wszystkim jasno wskazywać cel transakcji, np. rata kredytu czy opłata za mieszkanie. Należy także unikać żartobliwych, sprośnych czy nacechowanych ideologicznie sformułowań.

Przelew darowizny lub pożyczki

Tytuł przelewu odgrywa także kluczową role w przypadku pożyczek, darowizn i spadków, które podlegają opodatkowaniu. Pożyczki prywatne udzielone przez znajomego na kwotę przekraczającą 500 złotych powinny zostać spisane w umowie i zgłoszone do Urzędu Skarbowego. Jeśli tego nie zgłosimy, możemy zostać obciążeni karą. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku darowizn rodzinnych, ponieważ zapomoga od żony, dziadka, brata, czyli tzw. zerowej grupy podatkowej jest zwolniona z jakichkolwiek opłat.

zobacz także:  Na czym polega inflacja? Największe inflacje w historii

Dodaj Twój komentarz