piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Jak zrobić przelew natychmiastowy? Ile to kosztuje?

Trzy komputery i miasto w tle

Bywają w życiu takie sytuacje, że konieczne staje się wykonanie przelewu natychmiastowego. Wiele osób chwali się tym, że potrafi zrobić szybki przelew na konto, ale dla osoby, która tego nigdy nie robiła może to stanowić pewną trudność. W tym artykule podpowiemy jak wykonać natychmiastowy przelew między bankami i ile to kosztuje.

Co pomoże wykonać szybki przelew?

Każdy z nas na pewno doświadczył sytuacji kiedy trzeba było wykonać przelew błyskawiczny dla dziecka, które jest nagle w potrzebie lub dla innej osoby z rodziny czy znajomych. Do tej pory pewną trudność sprawiał przelew ekspresowy na konta w różnych bankach. Jednym z wyjść w tej sytuacji jest skorzystanie z tak zwanego BLIKA czyli aplikacji bankowej telefonicznie udostępniającej usługę przelewu. Obecnie BLIK obsługują banki takie jak Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, ale również Orange Finanse.

Zaletą posiadania BLIKA jest fakt, że przelewy można robić za darmo, nie trzeba także kopiować długiego numeru konta – wystarczy tu sam numer telefonu odbiorcy. Aby dana osoba mogła odebrać przelew musi zarejestrować się w aplikacji banku, co jest bardzo łatwe. Cały proces polega tu tak naprawdę na rejestracji numeru i wpisaniu do telefonu PIN-u do aplikacji. Każdą transakcję należy autoryzować również numerem PIN. W przypadku kiedy odbiorca nie ma zarejestrowanego numeru, bank wyśle mu link do strony internetowej, która pozwoli na odebranie przelewu.

zobacz także:  Ile kosztują soczewki: czarne, kolorowe, powiększające oko?

Jak zrobić szybki przelew?

Darmowe przelewy natychmiastowe właściwie najlepiej wykonuje się za pośrednictwem BLIKA. Co jednak w sytuacji kiedy musimy zrobić szybkie przelewy z konta na konto za pośrednictwem internetowej strony bankowej? Wtedy musimy zdecydować się na jedną z płatnych lub bezpłatnych opcji czyli wybrać przelew wewnętrzny, przelew natychmiastowy Express Elixir lub przelew natychmiastowy Blue Cash. Kiedy najlepiej sprawdzi się wykonanie takiego przelewu? Na przykład wtedy kiedy musimy w ostatniej chwili opłacić rachunki za gaz, prąd, wodę czy internet, musimy na już zapłacić ratę kredytu, kiedy kupujemy samochód, płacimy za umowę u notariusza, rezerwujemy wycieczkę last minute, przelewamy natychmiastowo pieniądze na konto instytucji takich jak ZUS czy US.

Jak wykonać przelew wewnętrzny, Express Elixir i BleuCash?

Z przelewem wewnętrznym mamy najmniejszy problem, gdyż jest to po prostu przelew na inne konto osobiste w tym samym banku. Ten rodzaj przelewu wykonywany jest w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pieniądze trafiają na konto innego użytkownika w przeciągu kilku minut. Co ważne, za taki rodzaj przelewu bank nie pobiera opłat. Aby go zrobić wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, wejść w zakładkę „przelewy” i wypełnić dane odbiorcy (numer konta, nazwę, tytuł przelewu, kwotę).

zobacz także:  Od czego ubezpieczyć mieszkanie, dom? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i domu?

Z kolei przelew Express Elixir jest przelewem wykonywanym w ramach szybkich przelewów bankowych na konta w rożnych bankach. Dzięki temu przelewowi odbiorca może mieć pieniądze na swoim koncie już w ciągu 24 godzin (przelewy można wykonywać przez 7 dni w tygodniu). Wybierając przelew Elixir wystarczy wykonać takie same czynności jak przy przelewie wewnętrznym, jedynie zmienia się tu typ przelewu, który wybiera się w zakładce przed wysłaniem pieniędzy.

Aby zrealizować przelew BlueCash odbiorca również musi posiadać opcję BlueCash w swoim banku. Firma BlueMedia jest odpowiedzialna za przelewy BlueCash jako pośrednik pomiędzy bankiem a odbiorcą pieniędzy. Tutaj, podobnie jak w przypadku przelewu Elixir, pod koniec wykonywania transakcji wybieramy sposób przelewu.

Ile kosztuje szybki przelew?

Za przelew ekspresowy banki pobierają standardowo 5zł dla jednorazowego przelewu. Przelewy natychmiastowe mogą być jednak wykonywane tylko do kwoty 100 tys. zł, co narzuciła Krajowa Izba Rozliczeniowa, ale banki mogą mieć jeszcze swoje ograniczenia. Warto pamiętać, że od 08.08.2018 roku weszły w życie zmiany w taryfie opłat i prowizji pobieranych przez bank BZ WBK – w każdym miesiącu można wykonać dowolną liczbę natychmiastowych przelewów, zupełnie za darmo.

zobacz także:  PolskiBus, FlixBus integrują się! Co wiemy o FlixBus? Jak rozwijał się PolskiBus w Polsce?

komentarze 2

  1. Alina pisze:

    W ING taki przelew natychmiastowy jest za 5 zł. Wiem, bo niedawno korzystałam.

  2. konto w mBanku pisze:

    W mBanku też kosztuje to 5 zł. Parę razy robilam taki szybki przelew, ale staram się tego unikać, bo wcale nie jest tani. Za to mój brat ma w T-Mobile 5 przelewów typu Elixir za darmo w miesiącu. Szkoda, że w mBanku nie ma takich opcji…

Dodaj Twój komentarz