środa, 9 października 2024
HotMoney

Czy urząd skarbowy sprawdza konta?

Notujący mężczyzna

Wiele osób ma obawy, że wgląd w ich konto bankowe mają osoby postronne, a raczej różnego rodzaju instytucje, np. urzędy skarbowe. Owszem, banki są zobligowane do udostępniania informacji o posiadaczach kont, jednak ma to miejsce tylko w określonych przypadkach. Kiedy więc urząd skarbowy może sprawdzić nasze konto?

Czy urząd skarbowy sprawdza konta bankowe?

Urząd skarbowy nie ma prawa wglądu do konta osobistego, chyba że istnieją ku temu określone przesłanki. Wówczas jest on informowany przez bank o podejrzanych przelewach. Czym takie transakcje się charakteryzują? Przede wszystkim wysoką kwotą. Istnieją ściśle określone stawki, od których bank zobowiązany jest do przesłania informacji urzędom skarbowym.

Jaka kwota przelewu zgłaszana jest do urzędu skarbowego?

Na wstępie warto zaznaczyć, że banki nie śledzą konkretnych kont i nie analizują wszystkich przelewów. Mają jednak ustawione powiadomienia odnośnie kwot, jakie „przechodzą” przez bank. Kwota, jaką instytucja finansowa ma obowiązek zgłosić do urzędu skarbowego jeśli zachodzi podejrzenie łamania prawa, to co najmniej 15 tysięcy euro. Tak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

zobacz także:  Ranking kont dla firm grudzień 2019

Co istotne, kwota ta nie musi dotyczyć jednego przelewu. Pod lupę brane są transakcje na mniejsze kwoty, ale między tymi samymi osobami. Wzbudzają one czujność banku po przekroczeniu 15 tysięcy euro. Wówczas informowany o tym jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej, skąd krótka droga do urzędu skarbowego, a nawet do prokuratury.

Nie oznacza to jednak, że osoba, która przelewa komuś wyżej wymienioną kwotę ma czuć się jak przestępca. Jeśli ma się dokumenty, które wskazują źródło pochodzenia pieniędzy, wówczas można być spokojnym. Uczciwe osoby nie mają czego się obawiać.

Co ciekawe, konieczne jest także zgłaszanie darowizn od rodziny, by odprowadzony został od nich podatek. Dotyczy to kwot powyżej 9637 zł. Warto jednak pamiętać, że taka darowizna może mieć miejsce raz na 5 lat. Osoby decydujące się na darowiznę mają pół roku na zgłoszenie tego do odpowiednich instytucji.

Kontrole urzędu skarbowego – kiedy?

Urzędy skarbowe interesują się wszelkimi rozbieżnościami między wydatkami a przychodami. Podejrzane stają się osoby, które wydają dużo więcej niż otrzymują. Każda pełnoletnia osoba musi składać coroczną deklarację podatkową, która daje urzędom pewien obraz naszej sytuacji. Mają one prawo do kontroli, jeśli podatnik mało zarabia, płaci niskie podatki, a ma spore wydatki. Wówczas może zostać wszczęte postępowanie kontrolne, podczas którego wszystko trzeba będzie udokumentować na piśmie, nie wystarczą słowne zapewnienia.

zobacz także:  Niespłacone chwilówki a komornik, kiedy długi trafiają do komornika?

Co ważne, kontrole te mogą sięgać nawet kilku lat wstecz, a dokładniej – 5. Problem pojawi się, jeśli w tym czasie podatnik zataił źródło dodatkowego zarobku. Wtedy należy liczyć się z dużymi konsekwencjami, głównie w postaci podatku od nieujawnionych dochodów. Niekiedy nawet nakładane są sankcje karno-skarbowe, które mogą być bardzo dotkliwe.

Dodaj Twój komentarz