Kupiłeś rower za kilka tysięcy i boisz się, że może zostać skradziony? Sprawdź, ile będzie kosztować Cię jego ubezpieczenie i co może zostać uwzględnione w zakresie ochrony.
- Ubezpieczenie od kradzieży roweru – czy warto je wykupić?
- Ochrona roweru w ramach polisy mieszkaniowej
- OC w życiu prywatnym i NNW dla rowerzystów
- Jak wybrać ubezpieczenie roweru?
Ubezpieczenie od kradzieży roweru – czy warto je wykupić?
Najczęściej właściciele rowerów pragną ubezpieczyć je od kradzieży. Czy jest to opłacalne? To zależy. Przede wszystkim niewiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada takie oferty. A jeśli już, to polisa najczęściej obejmuje wyłączenia. Co to oznacza?
Zwykle odszkodowanie wypłacane jest wtedy, gdy doszło do kradzieży z włamaniem (np. do domu lub do piwnicy) lub kradzieży z rozbojem. Ochrona nie obejmuje natomiast sytuacji, w której do „zniknięcia” jednośladu doszło wtedy, gdy został on pozostawiony w miejscu publicznym. Można też oczywiście takich polis poszukać, ale muszą być spełnione dodatkowe warunki, np. rower musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony (nie zwykłą linką, a U-Lockiem).
Co więcej, tego typu ubezpieczeniem mogą zostać objęte nowe rowery lub nie starsze niż kilka miesięcy. Istnieje też ograniczenie co do ich dolnej granicy wartości. Często ubezpieczalnie nie chcą obejmować ochroną rowerów, które przeznaczone są do uprawiania sportów ekstremalnych. A co się opłaci?
Ochrona roweru w ramach polisy mieszkaniowej
Znacznie częściej zalecanym rozwiązaniem jest wykupienie dodatku do polisy mieszkaniowej, który obejmowałby także rower. Takie ubezpieczenie musi oczywiście uwzględniać kradzież. Wtedy pieniądze zostaną zwrócone, jeśli rower znajdował się w przydomowym garażu, w domu/mieszkaniu, piwnicy lub na balkonie.
Co ciekawe, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają także odszkodowanie, jeśli do kradzieży doszło w innym miejscu, niż wymienione powyżej. Ale wtedy trzeba liczyć się z odpowiednio wyższą składką.
OC w życiu prywatnym i NNW dla rowerzystów
To, o czym z pewnością warto pomyśleć, to OC w życiu prywatnym i NNW. Na czym polegają te formy polisy?
OC w życiu prywatnym chroni w sytuacji, gdy z Twojej winy doszło do wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Wtedy poszkodowany uzyska odszkodowanie z Twojej polisy, często też pokryte zostaną koszty jego leczenia.
Natomiast NNW to polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, spowodowanych zarówno z Twojej winy, jak i winy osób trzecich. I ona już dotyczy bezpośrednio Ciebie – tzn. pieniądze zostaną Ci wypłacone, jeśli doszło do powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jak wybrać ubezpieczenie roweru?
Zanim wybierzesz polisę, przejrzyj dokładnie oferty ubezpieczeniowe, zapoznaj się z ich Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz m.in. wykluczenia (czyli sytuacje, w których do wypłaty odszkodowania nie dojdzie). I zastanów się, czy na pewno opłacalne będzie wykupienie ubezpieczenia od kradzieży, gdyż może okazać się, że pomimo regularnego płacenia składek, nic nie dostaniesz w takiej sytuacji.
I pamiętaj, że zwykle cena składki wpływa na sumę ubezpieczenia. Co to oznacza? Najczęściej jeśli wybierzesz najtańszą opcję, dostaniesz niższe odszkodowanie. W tej kwestii najlepiej skonsultować się ze sprawdzonym doradcą, który wytłumaczy Ci zawiłości ofert ubezpieczeniowych.