piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Kiedy bank może zablokować środki na koncie?

Kostki ułożone w napis blokada

Blokada środków na rachunku bankowym to jeden z gorszych scenariuszy, jakie może nas spotkać. W ten sposób z dnia na dzień zostajemy pozbawieniu dostępu do pieniędzy i w sumie niewiele z tym możemy zrobić. Kiedy bank może zablokować nasze konto i dostęp do pieniędzy? Co zrobić, by je odblokować? Jakie mamy możliwości w momencie blokady środków w banku?

Kto może zablokować środki na koncie?

Tym, kto może w sposób realny zablokować środki na koncie osobistym, jest sam bank, nie robi tego jednak bez powodu. Najczęściej przyczyną tego jest skierowane do niego zgłoszenie, najczęściej związane z wysoką ilością długów, które skutkują zablokowaniem konta. Co ważne, nie jest blokowane samo konto, a jedynie zgromadzone na nim środki, innymi słowy, mamy do niego dostęp, ale nie jesteśmy w stanie przeprowadzić jakichkolwiek transakcji finansowych. Do tego bank jest tylko wykonawcą, a za samą blokadę środków może odpowiadać Urząd Skarbowy, Urząd Miasta, ZUS, Izba Celna, Prokuratura, Sądy Rejonowe lub komornik.

zobacz także:  Jak oszukują producenci żywności? Jak wprowadzają w błąd napisy, grafiki na opakowaniach?

Kiedy bank blokuje środki na rachunku?

Bezpośrednią przesłanką do zablokowania środków na koncie jest posiadanie niespłaconych zadłużeń, zazwyczaj w stosunkowo wysokiej kwocie, ale nie tylko, to nie tylko niezapłacone kredyty gotówkowe, czasem wystarczy zalegać nawet z mandatem. Musi być ku temu przesłanka, a blokada środków na rachunku bankowym przez komornika czy inne instytucje, które w ten sposób podejmują działania mają na celu odzyskanie zadłużenia. Oprócz tego, blokada na rachunku może wystąpić także w momencie podejrzenia, że pieniądze dostępne na koncie pochodzą z przestępstwa i wobec takiego podejrzenia, na wniosek prokuratory czy sądu, bank może zablokować środki, w celu podjęcia stosownych działań.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której konta bankowe, a konkretnie zgromadzone na nich środki mogą zostać zablokowane, a jest nim stan wyjątkowy. To coś, co raczej się nie zdarza i miejmy nadzieje się nie wydarzy, ale w razie konieczności, prezydent ma prawo do ogłoszenia stanu wyjątkowego w kraju, jak również do czasowego zablokowania środków na koncie.

Kiedy dowiadujemy się o zablokowaniu środków na koncie?

Nie ma się co oszukiwać. Klienci banków zazwyczaj są ostatnimi osobami, które dowiadują się o tym, że ich środki zostały zablokowane przez bank. Idziemy na zakupy czy chcemy dokonać jakiejś transakcji i dowiadujemy się, że nie możemy nic zrobić. Tutaj też pojawia się drugi problem – chcąc dowiedzieć się przyczyny blokady, zazwyczaj odbijamy się od muru. Bank jest tylko wykonawcą zlecenia i nie jest jego obowiązkiem powiadamianie klienta o blokadzie rachunku, tym zadaniem powinien zając się podmiot zlecający blokadę – komornik, Urząd Skarbowy, prokuratora czy inne instytucje. Zazwyczaj dłużnicy nic o tym nie wiedzą, bo najczęściej nie odbierają poczty, albo takie powiadomienia do nich nie docierają, np. z powodu zmiany adresu i braku ich aktualizacji. Uzyskanie informacji od banku o tym, kto zlecił zablokowanie naszych środku jest niestety trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

zobacz także:  Ile kosztuje tatuaż, od czego zależy cena tatuażu?

Co zrobić, gdy zablokowano nasze środki na rachunku?

Blokada środków na naszym koncie sprawia, że wpadamy w panikę, ponieważ w jednej chwili zostajemy całkowicie odcięci od pieniędzy. Najczęściej biegniemy wtedy do banku, co niestety nam nie pomoże, ponieważ bank nie jest podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za ten stan. Żeby móc działać, trzeba przede wszystkim wiedzieć kto zlecił blokadę i z jakiego powodu, a to pozwoli nam na kolejne działania. Niestety, ale jedną skuteczną metodą na odblokowanie jest po prostu spłata zadłużenia, a gdy to nastąpi, dopilnować, by podmiot odpowiedzialny za blokadę, poinformował bank o braku przesłanek do blokady i z prośbą o ponowne udostępnienie środków na koncie.

1 komentarz

  1. veil pisze:

    Generalnie lepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji. ja nie wyobrazam sobie, że nagle wszystkie moje pieniadze moglyby być zablokowane.

Dodaj Twój komentarz