sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Ubezpieczenie OC dla firm – ile kosztuje polisa dla przedsiębiorstwa? Jak zabezpieczyć majątek firmy?

praca w firmie

W biznesie zdarzają się różne nieprzewidziane przypadki, nie zawsze fortunne. Dlatego firmy się ubezpieczają. Ale jaką kwotę trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie OC, jeśli skutecznie chcemy zabezpieczyć własność firmy?

Ile kosztuje OC dla firm?

Ponieważ koszt ubezpieczenia zależy od różnych czynników, nie sposób podać tu jednej konkretnej stawki. Najniższe zaczynają się od 250 zł, ale jeśli ubezpiecza się dużą firmę czy korporację, mogą sięgnąć nawet i kilku tysięcy złotych. Co ma wpływ na wysokość składki? Między innymi zakres ubezpieczenia.

Co obejmuje OC dla firm?

Zakres ubezpieczenia OC nie w każdym przypadku jest taki sam. To, co będzie ono obejmować, zależy od wielu różnych czynników, z których decydujące znaczenie ma rodzaj prowadzonej działalności oraz jej wartość.

Przedmiotami objętymi ubezpieczeniem dla firm mogą być budynki i lokale oraz ich wyposażenie. Ubezpieczyć można też składniki niewielkiej architektury, jak na przykład elewacje. Także szyby można ubezpieczyć od stłuczenia. OC obejmuje również przedmioty przymocowane do zewnętrznych warstw budynków, takie jak anteny, afisze czy reklamy. Ponadto ubezpieczeniu takiemu podlegają przedmioty pracowników i osób trzecich, wartości pieniężne i nakłady inwestycyjne.

zobacz także:  Podatek od wyprowadzki Exit Tax – kiedy w Polsce?

Tyle jeśli chodzi o to, co możemy objąć ubezpieczeniem, ale jest jeszcze druga, nie mniej ważna kwestia – od czego wymienione przedmioty mogą zostać ubezpieczone? Inaczej mówiąc, na wypadek jakich zagrożeń chroni OC?

Zakres przypadków, przed którymi OC stanowi zabezpieczenie, również jest zależny od rozmaitych czynników, przede wszystkim od woli przedsiębiorcy i tego, jaką kwotę decyduje się on przeznaczyć na polisę. Za bazowe uważane jest ubezpieczenie od pożaru, uderzeń pioruna, upadku drzew, gradu i zalania powodziowego, czyli ogólnie rzecz biorąc katastrof naturalnych, a także od skutków działalności ludzkiej takiej jak wandalizm i kradzież z włamaniem. To zakres podstawowy, ale można go poszerzyć o ryzyko nienazwane zewnętrzne i wewnętrzne – w tej kategorii mieści się na przykład szkoda elektryczne i niepoprawne funkcjonowanie maszyn.

Od czego zależy koszt OC dla firm?

Wysokość opłat zależy od zakresu wybranego ubezpieczenia oraz branży jakiej ono dotyczy – na przykład ubezpieczenie od kradzieży i utraty mienia najwyższą składką jest objęte w branży handlowej, czyli tej, w której ryzyko kradzieży jest największe. Z kolei ubezpieczenie OC działalności gospodarczej najdroższe jest w branży budowlanej, w której występuje najwyższe ryzyko szkód wyrządzonych osobom trzecim.

zobacz także:  Co to jest denominacja?

Oprócz rodzaju prowadzonej działalności, oceny ryzyka i zakresu ubezpieczenia, na cenę składki wpływa jeszcze wysokość obrotu za ostatni rok obrachunkowy przed zawarciem umowy, wysokość sumy gwarancyjnej oraz okres, przez który działać ma OC.

Czy wysokość składki OC zależy również od tego, jakiego wybierzemy ubezpieczyciela? Owszem, w poszczególnych ofertach są różnice, ale często są one jedynie pozorne – niższa składka może obejmować mniejszy zakres szkód i w efekcie to wyższa składka może się okazać bardziej opłacalna. Pozornie korzystniejsza oferta może także zawierać szereg wykluczeń.

Sumę ubezpieczenia można obniżyć przez ograniczenie wyboru dodatkowych ryzyk, obniżenie sum gwarancyjnych w poszczególnych ryzykach lub zwiększenie udziału własnego w odszkodowaniach.

Dodaj Twój komentarz