piątek, 9 czerwca 2023
HotMoney
polskie pieniądze

Co jest bardziej opłacalne, leasing czy kredyt? Okazuje się, że jest to kwestia dość złożona. Każda z tych opcji jest pod pewnymi względami lepsza od tej drugiej, ale pod innymi ustępuje jej miejsca. Sprawdźmy więc, który z tych wariantów lepiej się sprawdza i w jakich sytuacjach.

Leasing i kredyt – co to takiego?

Leasing to przekazanie praw do użytku danego środka trwałego przez leasingodawcę na leasingobiorcę, zobowiązanego uiszczać za to opłatę, czyli raty leasingowe. Kredyt natomiast jest formą pożyczki udzielanej przez bank – otrzymujemy pewną sumę pieniędzy, którą w określonym terminie musimy spłacić z odsetkami.

Co jest lepszym rozwiązaniem, jeśli planujemy zaopatrzyć się w samochód, jakąś maszynę czy inny potrzebny nam środek trwały? Cóż, to zależy od tego, co konkretnie weźmiemy pod uwagę.

Jakie są koszty leasingu i kredytu?

Teoretycznie wydawałoby się, że to leasing musi być droższy, ponieważ firma leasingowa jest pośrednikiem, który środki musi pożyczyć z banku. Brzmi sensownie, tylko że niekoniecznie musi się to przekładać do wyższe koszty dla klienta, ponieważ różne banki stosują odmienną politykę marżową.

Owszem, leasing bywa droższym wariantem, ale nierzadko bywa też opcją tańszą. Decydując się na leasing, mamy większą możliwość negocjacji wysokości opłat, podczas gdy w przypadku kredytu zwykle nie wchodzi to w rachubę.

Jakie są korzyści podatkowe z leasingu i kredytu?

To, czy odniesiemy korzyści podatkowe i jakie one będą, zależy od różnych czynników, między innymi od rodzaju i wieku środka trwałego oraz od indywidualnej podatkowej sytuacji przedsiębiorcy.

W przypadku pojazdów, szczególnie samochodów osobowych, większą tarczę podatkową w krótszym czasie daje leasing operacyjny. Przy kupnie na kredyt obowiązuje nas 5-letnia amortyzacja. Kredyt może jednak dawać więcej korzyści w krótkim czasie w przypadku przedmiotów używanych dzięki prawu do zastosowania wyższych stawek amortyzacji.

Kredyt jest też lepszym rozwiązaniem dla tych firm, które chcą z góry rozliczyć VAT, co nie jest możliwe w przypadku leasingu operacyjnego.

Leasing czy kredyt – co łatwiej dostać?

W przypadku środków trwałych, takich jak łatwo zbywalne maszyny i urządzenia (środki transportu, maszyny budowlane itp.) łatwiej jest otrzymać leasing. Inaczej już jednak sprawa wygląda, gdy wziąć pod uwagę mniej popularne środki trwałe oraz w przypadku transakcji o dużych wartościach. W takich okolicznościach firmy leasingowe skrupulatnie badają kondycję finansową i zdolność klientów do spłaty zobowiązań. Leasing może więc w pewnych warunkach być równie trudno otrzymać jak kredyt.

W przypadku kredytu ponadto swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku można zwiększyć dzięki różnym formom zabezpieczeń. Firmy leasingowe natomiast rzadko godzą się na taki układ.

1 komentarz

  1. Patrycja pisze:

    Jeżeli chodzi o pojazdy to najbardziej opłacalny jest chyba kredyt samochodowy. Co prawda bank staje się współwłaścicielem pojazdu, ale kredyt ma często atrakcyjne oprocentowanie w porównaniu do innych pożyczek itp.

Dodaj Twój komentarz