piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
polskie pieniądze

Co jest bardziej opłacalne, leasing czy kredyt? Okazuje się, że jest to kwestia dość złożona. Każda z tych opcji jest pod pewnymi względami lepsza od tej drugiej, ale pod innymi ustępuje jej miejsca. Sprawdźmy więc, który z tych wariantów lepiej się sprawdza i w jakich sytuacjach.

Leasing i kredyt – co to takiego?

Leasing to przekazanie praw do użytku danego środka trwałego przez leasingodawcę na leasingobiorcę, zobowiązanego uiszczać za to opłatę, czyli raty leasingowe. Kredyt natomiast jest formą pożyczki udzielanej przez bank – otrzymujemy pewną sumę pieniędzy, którą w określonym terminie musimy spłacić z odsetkami.

Co jest lepszym rozwiązaniem, jeśli planujemy zaopatrzyć się w samochód, jakąś maszynę czy inny potrzebny nam środek trwały? Cóż, to zależy od tego, co konkretnie weźmiemy pod uwagę.

Jakie są koszty leasingu i kredytu?

Teoretycznie wydawałoby się, że to leasing musi być droższy, ponieważ firma leasingowa jest pośrednikiem, który środki musi pożyczyć z banku. Brzmi sensownie, tylko że niekoniecznie musi się to przekładać do wyższe koszty dla klienta, ponieważ różne banki stosują odmienną politykę marżową.

zobacz także:  Na czym polega amortyzacja w księgowości? Czego dotyczy amortyzacja?

Owszem, leasing bywa droższym wariantem, ale nierzadko bywa też opcją tańszą. Decydując się na leasing, mamy większą możliwość negocjacji wysokości opłat, podczas gdy w przypadku kredytu zwykle nie wchodzi to w rachubę.

Jakie są korzyści podatkowe z leasingu i kredytu?

To, czy odniesiemy korzyści podatkowe i jakie one będą, zależy od różnych czynników, między innymi od rodzaju i wieku środka trwałego oraz od indywidualnej podatkowej sytuacji przedsiębiorcy.

W przypadku pojazdów, szczególnie samochodów osobowych, większą tarczę podatkową w krótszym czasie daje leasing operacyjny. Przy kupnie na kredyt obowiązuje nas 5-letnia amortyzacja. Kredyt może jednak dawać więcej korzyści w krótkim czasie w przypadku przedmiotów używanych dzięki prawu do zastosowania wyższych stawek amortyzacji.

Kredyt jest też lepszym rozwiązaniem dla tych firm, które chcą z góry rozliczyć VAT, co nie jest możliwe w przypadku leasingu operacyjnego.

Leasing czy kredyt – co łatwiej dostać?

W przypadku środków trwałych, takich jak łatwo zbywalne maszyny i urządzenia (środki transportu, maszyny budowlane itp.) łatwiej jest otrzymać leasing. Inaczej już jednak sprawa wygląda, gdy wziąć pod uwagę mniej popularne środki trwałe oraz w przypadku transakcji o dużych wartościach. W takich okolicznościach firmy leasingowe skrupulatnie badają kondycję finansową i zdolność klientów do spłaty zobowiązań. Leasing może więc w pewnych warunkach być równie trudno otrzymać jak kredyt.

zobacz także:  Na czym polega amortyzacja samochodu?

W przypadku kredytu ponadto swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku można zwiększyć dzięki różnym formom zabezpieczeń. Firmy leasingowe natomiast rzadko godzą się na taki układ.

1 komentarz

  1. Patrycja pisze:

    Jeżeli chodzi o pojazdy to najbardziej opłacalny jest chyba kredyt samochodowy. Co prawda bank staje się współwłaścicielem pojazdu, ale kredyt ma często atrakcyjne oprocentowanie w porównaniu do innych pożyczek itp.

Dodaj Twój komentarz