piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Starcie w Wenezueli, Stan wyjątkowy… – przegląd 22 lutego 2019

flaga Wenezueli

Na granicy wenezuelsko-brazylijskiej doszło do starć. Są ofiary śmiertelne. Tymczasem w USA trwa zamieszanie wokół stanu wyjątkowego, który chce wprowadzić prezydent.

Wenezuela – starcie przy granicy

Przy granicy Wenezueli z Brazylią przeciwnicy reżimu Nicolasa Maduro starli się z rządowymi siłami bezpieczeństwa. W czwartek Maduro rozkazał zamknąć granicę z Brazylią, zamierzając w ten sposób udaremnić dostarczenie do Wenezueli pomocy humanitarnej, zapowiedzianej przez brazylijski rząd. Granica została zamknięta w piątek o pierwszej w nocy.

Starcia miały miejsce niedaleko granicy w miejscowości Kumarakapay, której mieszkańcy już wcześniej zapowiadali, że dołożą wszelkich starań, by brazylijska pomoc humanitarna mogła dotrzeć na teren Wenezueli. Próbowali oni więc uniemożliwić żołnierzom zablokowanie prowadzącej od granicy drogi. Ze strony wenezuelskiego wojska padły strzały. Dwie osoby zginęły, a piętnaście zostało rannych. Pięć spośród rannych osób zostało przewiezionych do brazylijskiego szpitala z Boa Vista.

Rząd Brazylii zapowiedział, że te wydarzenia nie odwiodą go od prób dostarczenia pomocy humanitarnej Wenezuelczykom. Do Boa Vista wysłano samolot z żywnością i lekarstwami. Stamtąd mają one trafić do położonego blisko granicy miasta Pacaraima.

zobacz także:  Miasta, w których jest najwięcej supermarketów

Rezolucja przeciw stanowi wyjątkowemu w USA

W Kongresie Stanów Zjednoczonych Demokraci złożyli projekt rezolucji, która miałaby uniemożliwić prezydentowi Donaldowi Trumpowi jego zamiary. Przypomnijmy, że Trump chce wprowadzić stan wyjątkowy, aby móc sięgnąć po wojskowe fundusze i wykorzystać je do budowy muru na granicy z Meksykiem. W ramach kompromisu między Republikanami i Demokratami w ustawie budżetowej na budowę tych umocnień przeznaczono 1,37 mld dolarów, a nie 5,7 mld, których oczekiwał prezydent, dlatego szuka on rozwiązań pozwalających pozyskać więcej środków.

Projekt rezolucji najpewniej bez przeszkód zostanie przyjęty w Izbie Reprezentantów, w której Demokraci mają większość, może jednak zostać zablokowany w Senacie, gdzie kontrolę sprawują Republikanie. Część Republikanów jednak zamierza zagłosować przeciwko wprowadzeniu przez Trumpa stanu wyjątkowego, uważając, że zaakceptowanie tego ruchu prezydenta stworzyłoby niebezpieczny precedens ograniczający władzę ustawodawczą.

Jeśli jednak nawet rezolucja zostanie przyjęta, spotka się z prezydenckim wetem. Oddalenie weta jest możliwe, ale wymaga przyjęcia odpowiedniej ustawy przez dwie trzecie Izby Reprezentantów i Senatu.

Warszawska reprywatyzacja

Prokuratura rozszerzyła wobec czterech osób zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Usłyszeli je były wicedyrektor stołecznego BGN, były naczelnik wydziału spraw dekretowych i związków wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami, kierownik działu nieruchomości dekretowych BGN oraz radca prawny BGN. Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień orz niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Czy można odzyskać utracone zniżki na OC?

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z tą ustawą pieniądze z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej mają być od tej pory przeznaczane również na rozwój społecznej turystyki. Także strona podmiotowa upoważnienia do wydania rozporządzenia została zmodyfikowana. Oprócz dotychczas współuczestniczących w tym ministrów, będzie to teraz także minister do spraw turystyki.

Dodaj Twój komentarz