środa, 29 maja 2024
HotMoney

Ślimaki winniczki, Wynajem mieszkań w Madrycie… – przegląd 27 marzec 2019

ślimak winniczek

W tym roku na Warmii i Mazurach nie odbędzie się zbiór ślimaków winniczków, będących ważnym polskim produktem eksportowym między innymi do Francji, Włoch i Austrii.

Nie będzie zbioru winniczków

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała, że w tym roku na Warmii i Mazurach nie będzie można zbierać ani skupować ślimaków winniczków. Winniczki podlegają w Polsce częściowej ochronie gatunkowej, toteż dla celów przetwórstwa spożywczego można je zbierać tylko za pozwoleniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska przez 30 dni w roku, a i to dotyczy jedynie ślimaków o muszli o średnicy przekraczającej 30 mm.

Teraz według olsztyńskiej RDOŚ, bazującej na wynikach porównawczych badań rozmieszczenia, liczebności, struktury wiekowej i wielkościowej winniczków, doszło do zmniejszenia liczby stanowisk występowania i zagęszczenia tych ślimaków. Uznano, że koniecznością jest okresowe monitorowanie populacji winniczka w cyklu co 3-4 lata. Z tego powodu właśnie zbiory winniczka zostały zawieszone.

May zapowiada rezygnację

Brytyjska premier Theresa May zadeklarowała gotowość wcześniejszego ustąpienia ze stanowiska, jeżeli posłowie poprą jej projekt umowy w sprawie warunków opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej w nowym terminie 22 maja. W takim wypadku sprawująca rządy Partia Konserwatywna miałaby rozpocząć proces wyboru następcy szefowej rządu. Powinien on się zakończyć najpewniej w lipcu, a w każdym razie jeszcze podczas wakacji.

zobacz także:  Tesco, jak długo na polskim rynku? Dlaczego Polacy lubią kupować w Tesco?

Wynajem mieszkań turystom w Madrycie

Pojawią się utrudnienia dla turystów, którzy chcieliby wynająć mieszkanie w Madrycie. To za sprawą rady miejskiej hiszpańskiej stolicy, która przyjęła Specjalny Plan Zakwaterowania, ograniczający możliwości wynajmowania turystom prywatnych mieszkań. Od tej pory właściciele mieszkań, którzy chcieliby udostępnić swoje lokum turystom odwiedzającym Madryt, będą musieli złożyć do władz miejskich wniosek o wydanie im specjalnego pozwolenia.

Madrycki ratusz nie będzie udzielał ich wszystkim chętnym. Akceptację zyskają wnioski właścicieli jedynie tych mieszkań, które będą spełniać określone urbanistyczne wymogi.

Specjalny Plan Zakwaterowania został poparty przede wszystkim przez partie lewicowe i centrolewicowe. Zdaniem ich przedstawicieli ma on być korzystny dla mieszkańców i zmienić obecną sytuację, w której w niektórych dzielnicach Madrytu na jednego mieszkańca przypada dwóch turystów. Przeciwko zagłosowali radni centroprawicowej Partii Ludowej i liberalnego ugrupowania Ciudadanos, uważając, że nowe zasady są zanadto restrykcyjne.

Przejęcie Totolotka

Totolotek, jedna z największych firm w swojej branży, obecny jest na polskim rynku od 27 lat i posiada w kraju 260 stacjonarnych punktów. Od 2005 roku należy do greckiej grupy Intralot, teraz jednak zmieni się jego właściciel. Stanie się nim niemiecka firma Merkur Sportwetten GmbH.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza - na co trzeba uważać?

Jak wyjaśnił szef firmy, decyzja o przejęciu Totolotka została podyktowana dużą popularnością zakładów bukmacherskich w Polsce. Dla niemieckiego przedsiębiorstwa będzie to debiut na polskim rynku.

komentarze 2

  1. Milena pisze:

    Ciekawe kto zostanie nowym premierem w Wielkiej Brytanii jak May odejdzie. Wszystko na to wskazuje i wcale się jej zresztą nie dziwię. Dymisja to jedyne słuszne rozwiązanie.

  2. rocher pisze:

    Dziwię się, że May do tej pory nie zrezygnowała. A jeśli chodzi o Madryt, to pewnie noclegi tam sporo zdrożeją, z drugiej strony rozumiem też, że taka ilość turystów może być męcząca.

Dodaj Twój komentarz