Oszczędności zapewniają siatkę bezpieczeństwa, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego, jak utrata pracy lub nagłe, dodatkowe opłaty. Jeśli nie jesteś pewien, jak oszczędzać lub od czego zacząć, oto porady dotyczące umiejętnego gospodarowania finansami.
Nawet zaoszczędzenie niewielkiej kwoty może zrobić wielką różnicę, zwłaszcza gdy zawsze szukamy dodatkowych pieniędzy. Oszczędzanie może wydawać się skomplikowanym, zniechęcającym zadaniem, ale będzie o wiele łatwiejsze, jeśli podzielimy je na kilka prostych kroków.
Oszczędności zapewniają siatkę bezpieczeństwa, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego, jak utrata pracy lub nagłe, dodatkowe opłaty. Wyznaczenie realistycznych celów, stworzenie planu i trzymanie się go, pozwoli ci rozpocząć oszczędzanie. Jeśli nie jesteś pewien, jak oszczędzać pieniądze lub od czego zacząć, oto porady dotyczące umiejętnego gospodarowania finansami.
Policz miesięczne wpływy i wydatki
Dobre zrozumienie tego, ile pieniędzy wpływa i wypływa, jest pierwszym krokiem do oszczędzania. Skorzystaj z aplikacji do planowania budżetu lub po prostu z notatnika lub arkusza kalkulacyjnego, aby śledzić swoje zarobki i wydatki. Możesz być zszokowany, gdy zobaczysz, na co idą twoje pieniądze.
Zautomatyzuj oszczędzanie
Natychmiastowe dzielenie każdej wypłaty na osobne pule
na pokrycie rachunków, regularnych wydatków i oszczędności to ważna wskazówka dotycząca oszczędzania. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest automatyzacja zarządzania finansami, w taki sposób, aby trafiały bezpośrednio na oddzielne konto, najlepiej z wysokim oprocentowaniem.
Cel: oszczędności
Tak, to brzmi jak oczywistość. Ale to, ile powinieneś oszczędzać, zależy od tego, na ile faktycznie możesz sobie pozwolić! Może to być stała miesięczna kwota lub procent twoich dochodów. Cokolwiek zdecydujesz, ustal cel oszczędnościowy, który jest realistyczny dla ciebie, po uwzględnieniu niezbędnych wydatków. Mniejsze, stopniowe cele oszczędnościowe są bardziej osiągalne i mniej przytłaczające – i żadna kwota nie jest zbyt mała.
Zasada 50-30-20
Reguła 50-30-20 to strategia oszczędzania pieniędzy, która mówi, że 50% wypłaty powinno być przeznaczane na potrzeby, w tym czynsz lub media; 30% na zachcianki, takie jak jedzenie na mieście lub podróże; a 20% na oszczędności lub inwestycje.
Zakupy zawsze z listą!
Wszyscy znamy najważniejszą zasadę robienia zakupów spożywczych: Nigdy nie idź do sklepu spożywczego, gdy jesteś głodny. Nie powinieneś też iść bez listy. Planowanie posiłków i robienie listy przed zakupami spożywczymi zapobiegnie nadmiernym wydatkom i pomoże ci trzymać się budżetu.
Przemyśl każdy zakup
Zakupy pod wpływem impulsu często prowadzą do nadmiernych wydatków. Dodaj przedmioty do internetowych koszyków na zakupy, ale poczekaj dzień lub dwa przed zakupem. Ponadto, niektórzy sprzedawcy wysyłają nawet e-mailem kod rabatowy jako dodatkową zachętę do dokonania zakupu. Jeśli jest to coś, co naprawdę chcesz kupić, to rabat jest wielkim bonusem!
Nie podpinaj karty kredytowej do sklepów
Kiedy sklep internetowy pyta, czy chcesz zapisać dane swojej karty kredytowej na następny raz, powiedz nie. To sprawia, że zbyt łatwo jest po prostu nacisnąć „kupuję” bez zastanowienia.
52-tygodniowy challenge
Ta metoda polega na oszczędzaniu 1 złotówki w pierwszym tygodniu, 2 złote w drugim i tak dalej, aż do 52 tygodnia, kiedy to oszczędzasz 52 złote. Po roku zaoszczędzisz 1378 złotych. Ten proces wyrobi w tobie nawyk oszczędzania. Takie stopniowe oszczędzanie pomaga nabrać rozpędu i zobaczyć, jak twoje oszczędności rosną.
Niespodziewane kwoty
Dodatkowe, niespodziewane pieniądze, takie jak nowe ulgi podatkowe dla dzieci lub zwrot podatku, to okazja do oszczędzania. Wkładaj co najmniej połowę pieniędzy z urodzin i zwrotów gotówki z aplikacji na konto oszczędnościowe.
Zmniejsz wydatki
Step-down spending odnosi się do stopniowego zmieniania przyzwyczajeń związanych z wydawaniem pieniędzy. Polega to na tym, że robisz coś, co chcesz robić, ale wydajesz na to mniej pieniędzy. Na przykład, zamiast chodzić do kina w nocy, kiedy bilety są droższe, wybierz się na tańszy seans przedpołudniowy. Później wypożycz film do domu.
Sprzedawaj zbędne rzeczy
Sprzedawanie ubrań, przedmiotów gospodarstwa domowego lub czegokolwiek innego, czego nie używasz na platformach sprzedażowych, może przynieść trochę dodatkowej gotówki.
Co z przyszłością?
Planując strategię oszczędzania, nie zapomnij również o oszczędzaniu na emeryturę. Dobrym pomysłem jest ustalenie zarówno krótkoterminowych celów oszczędnościowych, takich jak wakacje lub zaliczka na dom, jak i długoterminowych, takich jak emerytura. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest dział kadr w twojej firmie. Dowiedz się, jakie plany oszczędzania na emeryturę oferuje twój pracodawca.
Zbyt często ludzie rezygnują z oszczędzania, czując, że mają za dużo długów, zbyt wiele wydatków i po prostu nie mogą sobie na to pozwolić. Jeśli rzeczywiście tak jest, istnieją pożyczki bez baz, dzięki którym sytuacja finansowa może się poprawić. Prawda jest jednak taka, że zaoszczędzenie jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, nieważne jak małej, poprawi każdy budżet domowy.
Ja co miesiąc odkładam zawsze po 100 zł do skarpety. Każdy ma swoje metody na oszczędzanie.
Oczywiście każdy powinien starać się oszczędzać, ale trzeba zaznaczyć, że osoby z naprawdę małymi dochodami nawet jeśli zoptymalizują swój budżet co do grosza, mogą nie mieć z czego odkładać.