Prowadząc własną działalność gospodarczą niejednokrotnie musimy zmagać się z różnymi trudnościami, także finansowymi. W związku z tym wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy banków, zaciągając w nich kredyty. Jeśli mądrze wykorzystamy pożyczone pieniądze, możemy nie tylko uchronić swój biznes przed upadkiem, ale wręcz zdobyć szansę na rozwój i pomnożenie swoich dochodów.
Rodzaje kredytów dla firm
Banki oferują przedsiębiorcom bardzo wiele możliwości wsparcia finansowego. Warto z nich korzystać nie tylko w tak zwanych sytuacjach podbramkowych, ale również w przypadku, gdy dodatkowe środki finansowe mogłyby umożliwić nam rozwój naszej firmy. Wśród kredytów dla firm wyróżniamy:
- kredyt inwestycyjny,
- kredyt obrotowy,
- kredyt płatniczy,
- kredyt pomostowy,
- kredyt w rachunku bieżącym,
- kredyt preferencyjny,
- kredyt technologiczny,
- kredyt hipoteczny,
- linia kredytowa.
Kiedy firma ma szansę na kredyt?
Jeśli chodzi o to, jakim firmom banki najchętniej udzielają kredytów, to bez wątpienia łatwiej jest otrzymać taką pomoc przedsiębiorstwom, które działają na rynku dłużej. Kredyty dla nowych firm zawsze wiążą się z większym ryzykiem, ale nie oznacza to, że osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z prowadzeniem własnego biznesu są pozbawione szans. Za nowe firmy uważa się te, które znajdują się na rynku krócej niż 12 miesięcy.
Przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji mogą starać się o dowolnego rodzaju kredyt, natomiast jeśli chodzi o te początkujące, to najczęściej proponowane są im tak zwane kredyty na start. Do popularnych ofert należą: limit na rachunku bieżącym, kredyt obrotowy oraz kredyt na finansowanie majątku trwałego.
Jak działają kredyty dla firm
Bardzo popularną formą kredytu dla firm jest kredyt obrotowy, który służy temu, by finansować bieżącą działalność firmy. Przydaje się w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na opłacenie bieżących faktur, czy też na zakup towarów lub środków do produkcji. Z takiej pomocy chętnie korzystają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.
Kredyt płatniczy to dobry sposób, aby przebrnąć przez chwilowe trudności. Zazwyczaj udzielany jest firmom, których ogólna kondycja finansowa jest dobra, jednak borykają się z drobnymi problemami. Dzięki tej formie wsparcia można otrzymać pieniądze niezbędne do utrzymania płynności finansowej.
Kredyt inwestycyjny wyróżnia się spośród innych tym, że jego okres spłaty jest bardzo długi, może wynosić nawet 20 lat. Ponadto obciążony jest dużym ryzykiem, jednak w niektórych sytuacjach jest to jedyna możliwość dla firm, które chcą przeprowadzić naprawdę duże zmiany i mają one istotne znaczenie gospodarcze.
Oferta kredytowa dla firm jest bardzo bogata, dlatego też prowadząc własny biznes warto być na bieżąco, gdyż można z niej skorzystać w wielu sytuacjach. Zaciągnięcie kredytu nie musi oznaczać, że nasza firma ma problemy finansowe, gdyż jest to także ogromna szansa rozwoju.
Jeśli szukasz kredytu dla firm, zobacz oferty dostępne tu.
Jak chce się prowadzić firmę to skądś pieniądze trzeba brać, a wybór kredytów na rynku jak widać mały nie jest. Najważniejsze, żeby podchodzić do tego rozsądnie i z głową, a nie brać na przykład popularnych ostatnio pożyczek dla firm.
Słyszałem, że najbardziej opłacalny jest kredyt obrotowe. Ale będę się jeszcze w tym orientować i sprawdzać ofert, bo chce wziąć kredyt na swoją firmę – bez tego trudno mi będzie zrealizować projekt, który planuję.