piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Propozycje reform UE, McDonalds nie dla szkół… – przegląd 21 maj 2019

flaga Unii Europejskiej

Polska ma propozycje dotyczące odbudowanie podupadłego w ostatnich czasach zaufania do Unii Europejskiej. Tymczasem polskie Ministerstwo Zdrowia chce, by skończyły się szkolne wycieczki do sieci typu fast food.

Polskie propozycje reform Unii Europejskiej

Polski rząd przekazał do Brukseli swój plan odbudowy zaufania społecznego do Unii Europejskiej. Jest to propozycja reform, podejmująca sześć wyzwań, od których zdaniem polskich władz zależy przyszłość Wspólnoty. Są to: polityka obronna i migracyjna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku, budowa w jego ramach jednolitego cyfrowego rynku, powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli. Plan obejmuje kilkadziesiąt propozycji zmian do agendy strategicznej Unii na lata 2019-2024.

Polska proponuje też wprowadzenie mechanizmu czerwonej kartki, czyli takiego układu, w którym określona liczba parlamentów narodowych mogłaby zablokować ustawodawcze inicjatywy Komisji Europejskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zdania, że wzmocnienie roli parlamentów narodowych jest konieczne, by zwiększyć poziom zaufania obywateli do UE i procesu, w jaki podejmowane są w niej decyzje.

zobacz także:  Ile kosztuje mieszkanie w Niemczech? Ceny mieszkań w dużych i mniejszych niemieckich miastach

Zakaz wycieczek do McDonald’s

Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów ujawniła, że zdarza się, iż poszczególne restauracje McDonald’s w Polsce nagradzają darmowymi posiłkami opiekunów szkolnych i przedszkolnych wycieczek. Wizyta w fast foodzie staje się nieodłącznym elementem wielu wyjazdów, a często nawet jedynym celem wycieczki. Powiadomiony o tym procederze resort zdrowia zwrócił się z kolei do resortu edukacji z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Ministerstwo Zdrowia chciałoby zakazać wizyt wycieczek szkolnych w sieciach tego typu, mając na uwadze zdrowie dzieci. Z raportu Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie – 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat ma problem z nadwagą lub otyłością.

Wyprawki dla sześcioraczków

Sześcioraczki, które urodziły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, otrzymają od miasta wyprawki. Każda z sześciu paczek zawierać będzie kocyk, czapeczkę, body i grzechotkę. Na przedmiotach tych znajdować się będą symbole Krakowa – smok, obwarzanki i lajkonik.

Unia Europejska i plastik

Unijni ministrowie do spraw europejskich przyjęli dyrektywę, która ma za zadanie położenie kresu stosowaniu niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak patyczki higieniczne, słomki, talerze i sztućce, mieszadełka do napojów, pojemniki na żywność z polistyrenu czy patyczki mocowane do balonów. Przedmioty takie należą do 10 najczęstszych kategorii śmieci na europejskich plażach. Regulacje ich dotyczące mają być teraz surowsze.

zobacz także:  Kredyt dla młodych małżeństw szansą na własne lokum - zobacz warunki przyznania kredytu

Teraz zakazane ma być stosowanie tych plastikowych produktów jednorazowego użytku, które posiadają zamienniki. Na państwa członkowskie został też nałożony obowiązek podjęcia działań, które zmniejszą stosowanie kubków na napoje i plastikowych butelek. Jednym z wymogów będzie ten, aby nakrętka była przymocowana do butelki, aby zamiast do kosza mogła trafiać do recyklingu.

Dodaj Twój komentarz