sobota, 10 czerwca 2023
HotMoney

Polisa turystyczna – na co uważać podczas wyboru ubezpieczenia?

Notes, zdjęcia, aparat

Coraz więcej osób wyjeżdżających za granicę decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Polisy zapewniane przez biura podróży nie zapewniają wszystkiego, lepiej więc pomyśleć o dodatkowej ochronie, tak na wszelki wypadek. Ubezpieczenia turystyczne mogą jednak mieć w sobie kilka haczyków, które uniemożliwią skorzystanie z konkretnych punktów umowy. Na co więc trzeba uważać podczas wyboru polisy turystycznej?

Polisa turystyczna – co się na nią składa?

Na polisę turystyczną może składać się wiele elementów w zależności od wybranych usług. Głównie jest to Assistance, czyli pomoc i wsparcie podczas pobytu za granicą. Może to objawiać się w formie pomocy prawnej, wsparcia w codziennych czynnościach, pośredniczenia w poszukiwaniach tłumacza itp. Dodatkowo pojawia się ubezpieczenie kosztów leczenia, które zapewnia opiekę medyczną w razie nagłej choroby lub operacji w obcym kraju. W pakiecie może też być polisa wypadkowa, która zapewnia odszkodowanie w przypadku urazów lub śmierci za granicą. To nie jedyne warianty ubezpieczenia. Dostępne jest jeszcze ubezpieczenie OC, bagażu, podróży lotniczej lub polisa na wypadek rezygnacji. Wysokość i warunki ubezpieczenia turystycznego zależą od tego, na który pakiet klient się zdecyduje. Na ceny ma wpływ także długość pobytu za granicą, a także kraj, do którego się podróżuje.

Limity w kosztach leczenia

Decydując się na wykupienie polisy turystycznej, głównie chodzi o zapewnienie opieki zdrowotnej na wypadek różnych nieprzewidzianych chorób lub urazów. Wybierając ubezpieczenie należy zwrócić na koszty usług medycznych. Im wyższe – tym lepiej. Idealną polisą byłaby taka, która miałaby nielimitowane koszty leczenia. Należy jednak liczyć się z tym, że cena ubezpieczenia wtedy znacząco wzrośnie, a każdy chce przecież płacić jak najmniej. Bywa, że komfortowa i faktycznie zabezpieczająca osobę podróżującą polisa, to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Choroby przewlekłe w ubezpieczeniach

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie oferują swoje produkty wszystkim osobom, także tym, które chorują przewlekle. Bywa, że nie informują jednak o faktycznej pomocy w takich przypadkach. Często bowiem ubezpieczyciele odmawiają sfinansowania leczenia tłumacząc się, że było ono następstwem chorób przewlekłych, a więc takich, o których dana osoba wiedziała wcześniej i na które się leczyła. Chcąc zabezpieczyć przed taką sytuacją, należy poszukać lepszej, ale i droższej polisy turystycznej.

Ubezpieczenie kobiet w ciąży

Różne sytuacje są też w przypadku kobiet w ciąży. Często ubezpieczenia określają do jakiego momentu mogą zapłacić za opiekę medyczną w przypadku przedwczesnego porodu lub powikłań ciąży. Standardem jest, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty do 32 tygodnia ciąży.

Ubezpieczenie bagażu

Nie wszystkie polisy obejmują ubezpieczenie bagażu. Warto więc przyjrzeć się warunkom umowy i wybrać takie ubezpieczenie, które pokryje koszty utraconego bagażu. Do wyboru są określone kwoty, o które można się ubiegać, kiedy walizka zostanie zagubiona. Im wyższa polisa w przypadku utraty bagażu, tym droższe koszty całego ubezpieczenia.

Dodaj Twój komentarz