środa, 9 października 2024
HotMoney

Podatki w Polsce wysokie! Jakie podatki płacą Polacy na tle Europy?

Banknoty 20 zł

Jeszcze do niedawna polskie podatki były najwyższe w Europie. W ostatnich latach utrzymały się one jednak w środku rankingu wśród krajów europejskich, co dla Polaków może być dobrym sygnałem. Wciąż niska pozostaje jednak kwota wolna od podatku na tle innych państw. Jakie więc są podatki w Polsce i jak one wyglądają w porównaniu do pozostałych europejskich krajów?

 

Polski system podatkowy na tle innych krajów

Regularnie przeprowadzane są europejskie rankingi, które sprawdzają jak wygląda system podatkowy w każdym kraju. To z kolei skutkuje porównaniami do innych państw. Polska plasuje się ostatnio w środku takiego zestawienia, co ma swoje dobre i złe strony. Na korzyść przemawia fakt, że jeszcze kilka lat temu polskie podatki były jednymi z najwyższych w Europie. Niezbyt optymistyczne jest jednak to, że mając tak niski dochody na tle innych państw, wciąż mamy wysokie stawki podatkowe. Jak to wygląda w innych krajach?

zobacz także:  Co dzieje się w polskich lasach? Sprzedaż, wycinka drzew...co jeszcze?

Pierwszy próg podatkowy w krajach europejskich

Najniższy pierwszy próg podatkowy obowiązuje w takich krajach jak Francja, Luksemburg, Holandia i Bułgaria. Tam wynosi on od 5 do 10%. Następne miejsca w rankingu zajmują: Chorwacja, Niemcy, Malta, Litwa, Czechy, Rumunia, Słowenia i Węgry. W tych krajach podatek to od 12 do 16%. Następna jest Polska ze wskaźnikiem 18%, podobnie jak Portugalia. Słowenia ma podatki w wysokości 19%. Natomiast 20% lub więcej mają takie państwa jak Cypr, Hiszpania, Irlandia, Wielka Brytania, Estonia, Grecja, Finlandia, Włochy, Łotwa, Belgia i Austria. Najwyższe podatki są w Szwecji i w Danii – wynoszą one ok. 32%.

Kwota wolna od podatku w Europie

W większości krajów europejskich występuje kwota wolna od podatku. Nie ma jej, ale pod pewnymi warunkami, w takich państwach jak Bułgaria, Rumunia czy Węgry. Najwyższa kwota wolna od podatku jest na Cyprze i wynosi ona blisko 20 000 euro. Nieco mniej, prawie 17 000 euro jest w Finlandii. Na kolejnych miejscach są takie państwa jak Wielka Brytania, Luksemburg i Austria. Tam kwoty te przekraczają 10 000 euro. Mniejsze są w Hiszpanii, Belgii, na Malcie, w Niemczech, Francji, Danii, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Chorwacji, Słowenii. W tych krajach kwoty wolne wynoszą od 2 000 do ok. 9 000 euro. Najniższe występują w Holandii, Grecji, Litwie, Estonii, Irlandii, Włoszech, Łotwie i Czechach. Niestety na końcu rankingu znajduje się również Polska z kwotą wolną od podatku ok. 750 euro, co daje 3091 zł.

zobacz także:  Zarobki w polskim seksbiznesie: ile zarabia prostytutka, ile tancerka go-go, a ile chłopak do towarzystwa?

Dodatkowe ulgi podatkowe

Mimo niskiej kwoty wolnej od podatku, Polska dosyć dobrze wypada na tle dodatkowych ulg podatkowych, szczególnie tych prorodzinnych (na dzieci, dla samotnych matek itp.). Oprócz tego, w krajach europejskich często spotykane są także dodatkowe ulgi podatkowe, wśród których najczęściej wymienia się te na edukację, dojazdy do pracy, leczenie itp. W Polsce takich dodatkowych ulg na razie brakuje, ale kto wie, czy nie powstaną kolejne, szczególnie przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, które odbędą się już w 2019 roku.

1 komentarz

  1. Gregory pisze:

    Podatki są wysokie, ale z czegoś trzeba brać pieniądze na programy typu 500+. Z drugiej strony wcześniej podatki też były wysokie, a pomoc ze strony państwa znikoma. Osobiście chyba wolałabym płacić niższe podatki niż dostawać miesięcznie jakąś sumę od państwa, ale co druga osoba ma pewnie inne zdanie na ten temat.

Dodaj Twój komentarz