piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Wzrost świadczeń dla rodzin – kwoty których świadczeń będą wyższe?

niepełnosprawny na wózku

Szykują się podwyżki kwot niektórych zasiłków. Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie będą mieli szansę otrzymać nieco większa pomoc finansową od państwa. Które zasiłki będą teraz wyższe i o ile?

Jakie zasiłki będą wyższe?

Oczywiście podwyżki nie będą dotyczyły wszystkich zasiłków. Choć co jakiś czas władze podejmują kroki, mające polepszyć nieco pod względem finansowym byt polskich rodzin (a przy okazji zapewne wypromować wizerunek rządu, jako tego, który się troszczy o najbiedniejszych i na poważnie angażuje w politykę prorodzinną), podniesienie kwot wszystkich świadczeń byłoby nie lada obciążeniem dla budżetu.

Niewykluczone oczywiście, że w przyszłości takie podwyżki ogarną swoim zasięgiem więcej różnych typów świadczeń. Niestety na razie większość z nich pozostanie bez zmian. Póki co, skupiono się na podwyższeniu kwot trzech – zasiłku pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które przysługuje osobom wymagającym stałej lub długotrwałej opieki – niepełnosprawnym dzieciom, niepełnosprawnym powyżej 16 roku życia posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobom, które ukończyły 75 rok życia. Jest to pomoc finansowa, mająca częściowo pokryć wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych marzec 2020

Podniesienie kwoty tego zasiłku według rządowych planów ma się odbyć etapami. Konkretnie zaplanowano dwa etapy, co oznacza, że kiedy już pierwsze podniesienie kwot zasiłków stanie się faktem, będziemy dopiero w połowie drogi do osiągnięcia zakładanego pułapu.

Pierwsza podwyżka będzie obowiązywać od 1 listopada bieżącego roku. Kwota wzrośnie o 31,42 zł, więc całościowo zasiłek będzie wynosił teraz 184,42 zł.

Ale to oczywiście dopiero pierwszy etap. Od 1 listopada 2019 roku kwota zasiłku ma zostać podwyższona o kolejne 31,42 zł. W ten sposób, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z rządowymi planami, już pod koniec 2019 roku osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, będą z tego tytułu otrzymywać 215,84 zł.

Zasiłki dla opiekunów

Oprócz zasiłku pielęgnacyjnego podniesiono kwoty świadczeń przysługujących opiekunom osób niepełnosprawnych. Specjalny zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać małżonkowie, którzy ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osoba niepełnosprawną rezygnują z pracy zarobkowej.

Czymś odrębnym jest zasiłek dla opiekuna. Mogą go otrzymywać opiekunowie dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy w wyniku wejścia w życie nowelizacji Ustawy o świadczeniach rodzinnych stracili prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, a jednocześnie nie spełniają kryterium dochodowego potrzebnego do uzyskania wyżej wspomnianego specjalnego zasiłku opiekuńczego.

zobacz także:  Kultowe polskie komiksy. Ile można zarobić sprzedając kolekcjonerskie wydania komiksów?

W ramach rządowych projektów od 1 listopada bieżącego roku kwoty obu tych zasiłków mają zostać podwyższone aż o 100 zł, sięgając tym samym pułapu 620 zł.

1 komentarz

  1. matka pisze:

    Szkoda tylko, że te zmiany są tak niewielkie. Dla rodzin, które naprawdę potrzebują tych świadczeń są to śmieszne kwoty. No ale socjal w naszym kraju leży, szczególnie w porównaniu do Danii czy Norwegii.

Dodaj Twój komentarz