czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Podatki, które płacą kierowcy a nawet o tym nie wiedzą

Samochody

Podatki zwykle zwykłe uważane są za zło koniecznie i choć nie chcemy, to musimy je płacić. Jeśli są one wliczone w podstawowe usługi czy produkty, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka jest ich wysokość. Tak jest m.in. w przypadku kierowców. Jakie są koszty związane z używaniem samochodów, o których nie wiedzą?

Podatek za paliwo

Wśród kierowców najwięcej emocji budzą koszty związane z koniecznością zakupu paliwa. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy do aut z silnikiem diesla drożeją, niejednokrotnie wprowadzając właścicieli aut w zaskoczenie.

Trzeba jednak wiedzieć, że koszt paliwa to jedno. Do tego dochodzi jeszcze akcyza, opłata paliwowa oraz VAT – m.in. to sprawia, że jazda samochodem wcale aż tak tania nie jest. I teraz tak, w przypadku benzyny opłata paliwowa jest najniższa – wynosi zaledwie 3%. VAT jest już wyższy – stanowi 19% ceny benzyny, natomiast akcyza to aż… 33%! Tak więc kierowcy z silnikiem benzynowym płacą łącznie 55% podatku!

zobacz także:  Rozliczenie podatku z Holandii za prace sezonowe – najważniejsze informacje

Ci, którzy mają Diesla, wcale nie są w korzystniejszej sytuacji. Otóż w ich wypadku opłata paliwowa stanowi 7% ceny ropy, VAT 19% – tu się nic nie zmienia, a akcyza 26%. Sumując, jest to 52% ceny.

Lecz to jeszcze nie koniec, ponieważ od 2019 roku możemy spodziewać się zmian… Podpisana została ustawa, na mocy której do benzyny oraz oleju napędowego zostanie doliczana nowa opłata, która będzie wynosić ok. 10 groszy brutto na litrze paliwa. Ma ona zasilać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

Podatek od zakupu auta

Kierowcy często zapominają również o tym, że kupując samochód od osoby fizycznej, nie będącej podatnikiem VAT, muszą odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Co istotne, kupujący ma 14 dni od momentu finalizacji transakcji na opłacenie tego podatku. Ponadto bez zaświadczenia z Urzędu Skarbowego potwierdzającego dokonanie wpłaty, niemożliwym będzie zarejestrowanie samochodu.

Ile wynosi ten podatek? 2% wartości rynkowej. I trzeba tu wziąć pod uwagę, że wartość rynkowa nie jest równoznaczna kwocie, za jaką auto zostało zakupione. Jeśli udało nam się trafić na lepszą okazję, ponieważ w tym modelu konieczne jest przeprowadzenie kilku napraw „na wstępie”, należy to zaznaczyć w deklaracji. Na koniec warto wiedzieć, że z płacenia PCC zwolnieni są kupujący, którzy nabyli rzecz ruchomą za kwotę nieprzekraczającą 1000 zł.

zobacz także:  Drogowe absurdy jakie często spotkasz na polskich drogach

Podatek akcyzowy za samochód

Dwa razy zastanowić powinni się również kierowcy, którzy planują sprawdzenie samochodu z zagranicy, ponieważ wiąże się to z wieloma, dodatkowymi opłatami. Konieczne jest też opłacenie podatku akcyzowego. Jak to zrobić i kiedy?

W praktyce muszą zapłacić go wszyscy właściciele auta rejestrowanego po raz pierwszy w Polsce, niezależnie czy mowa jest o pojeździe nowym, czy używanym. W przypadku samochodu z silnikiem o pojemności 2000 cm3 opłata ta wynosi 3,1% wartości pojazdu, jeśli natomiast auto jest wyposażone w silnik o pojemności powyżej 2000 cm3, podatek ten rośnie do 18,6% wartości pojazdu.

Trzeba też wiedzieć, że od marca 2017 roku opłatę tę uiszcza się w Urzędzie Skarbowym, a nie w Urzędzie Celnym, tak jak to miało miejsce wcześniej.

komentarze 2

  1. kierowca pisze:

    Faktycznie, nie zdawałem sobie sprawy, że ponad połowa ceny paliwa to podatki. To wygląda na mistrzostwo w dziedzinie robienia ludzi w trąbę.

  2. John pisze:

    Czyli podatki za benzynę przewyższają koszt samej benzyny. No nieźle. To już chyba wiem, czemu w USA benzyna jest tańsza, u nas jest milion podatków…

Dodaj Twój komentarz