Podatek Belki – ile tak naprawdę wynosi i co obejmuje? Czy są jakieś sposoby, żeby go uniknąć?
- Co to jest podatek Belki?
- Co obejmuje podatek Belki?
- Ile wynosi podatek Belki?
- Jak zapłacić podatek Belki?
- Czy podatku Belki można uniknąć?
Co to jest podatek Belki?
Podatek Belki jest podatkiem od zysków kapitałowych, który został wprowadzony w 2002 roku przez rząd SLD-UP. Jego pomysłodawcą był Marek Belka, ówczesny minister finansów.
Co obejmuje podatek Belki?
Co jest opodatkowane w ten sposób? Początkowo rozwiązanie to miało być daniną od oszczędności, czyli depozytów i lokat bankowych. Jednak po nowelizacji w roku 2004 objęła ona też swym zakresem inne rodzaje kapitałowych zysków.
Obecnie więc musimy płacić podatek Belki od odsetek od pożyczek, odsetek od papierów wartościowych, dywidend, przychodów z funduszy kapitałowych i przychodów z pracowniczych funduszy emerytalnych. Także od odsetek od wkładów kapitałowych trzeba go zapłacić, choć nie dotyczy to przedsiębiorców, płacących standardowy podatek dochodowy.
Podatek Belki płacić muszą też osoby, które oszczędzają na emeryturę w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego, jeżeli zgromadzone na nim środki zostaną wypłacone przed terminem zwolnienia z tego obowiązku.
Ile wynosi podatek Belki?
Podatek od zysków kapitałowych początkowo wynosił 20%, ale przy okazji wspomnianej już nowelizacji w 2004 roku został nieco obniżony i obecnie wynosi 19%. Płacąc go należy mieć na uwadze, że naliczany jest jedynie od zysków, czyli od tego, co na danej inwestycji uda się zarobić, a nie od kwoty kapitału.
Jak zapłacić podatek Belki?
Formalnościami związanymi z zapłatą podatku od odsetek kapitałowych z reguły nie musimy zawracać sobie głowy. Jeśli inwestujemy pieniądze w formie lokat lub depozytów bankowych, to bank jest płatnikiem, więc do niego należy dokonanie rozliczeń i wypełnienie odpowiedniej deklaracji. Dlatego klienci banku nie muszą uwzględniać tego w zeznaniu podatkowym.
Podobnie osoby wycofujące swoje środki z IKE lub funduszu inwestycyjnego nie muszą dokonywać samodzielnych rozliczeń, ponieważ na ich konto trafia kwota netto już po odliczeniu podatku. Więcej zachodu czeka osoby samodzielnie inwestujące pieniądze na giełdzie. One muszą we własnym zakresie rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Czy podatku Belki można uniknąć?
W pewnych przypadkach pojawia się taka możliwość, choć banki już od jakiegoś czasu nie oferują popularnych kiedyś „lokat antybelkowych”. Uniknąć podatku można w przypadku Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, jeżeli zgromadzone na nim pieniądze zostaną wypłacone dopiero po 65 roku życia.
Podobnie jest z Indywidualnym Kontem Emerytalnym – nie zapłacimy podatku, jeśli wypłacimy pieniądze po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak wpłata ponad połowy środków musi być dokonana przynajmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.
Belka lokata – kasa finito, tak się kiedyś mówiło i sporo w tym prawdy. To aż boli, kiedy widzę wysokość odsetek, od których jest odejmowany podatek Belki.