piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Co to jest żłobek, na czym polega? Ile kosztuje żłobek?

dzieci


Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czym jest dokładnie żłobek, jak wygląda w nim opieka nad dziećmi. Ci, którzy decydują się na oddanie do niego dziecka, chcieliby wiedzieć, ile to kosztuje. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat żłobka.

Co to jest żłobek?

Żłobek to placówka opiekuńczo-wychowawcza, której działalność jest regulowana ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3. A jak działa? Tak jak i przedszkole. Zapewnia dzieciom opiekę, na którą składa się żywienie i zabiegi pielęgnacyjno-zdrowotne. Oczywiście dzisiaj w wielu żłobkach organizowane są zajęcia edukacyjne, w tym plastyczne, ale i takie jak nauka języków obcych czy rytmika, a nawet basen.

Na czym polega żłobek?

Jak już wspomniano, żłobek działa podobnie jak przedszkole. Jednak osoby tam pracujące opiekują się nieco młodszymi dziećmi, bo w wieku od kilku tygodni do nawet 3 lat. Różnica jest taka, że są w żłobku znacznie mniejsze grupy wiekowe. Co więcej, maluszkami zajmują się nie tylko wychowawczynie, a więc absolwentki studiów pedagogicznych lub dyplomowane opiekunki dziecięce, ale i panie do pomocy, a także – pielęgniarka.

zobacz także:  Śmieszne, zabawne gratisy w sklepach. Co dają sieci handlowe klientom gratis?

Żłobki mają ustalany harmonogram. Najczęściej wyznaczają go po prostu posiłki. Pomiędzy nimi jest czas na sen i na zabawę. W prywatnych żłobkach zdarza się, że każde dziecko ma swój indywidualny tok. Nie ma ustalonych z góry pór posiłków.

A co jedzą dzieci? Niemowlęta często dostają mleko mamy, które przynoszone jest do żłobka lub mleko modyfikowane. Jedzą na żądanie. Z czasem rozszerzana jest ich dieta o owoce i warzywa, zgodnie z zasadami żywienia dzieci. Dopóki dzieci nie nauczą się jeść samodzielnie, są karmione. Dzieci nie są zmuszane do jedzenia. Alergicy mają specjalnie przygotowywane posiłki.

Warto wiedzieć, że dziecko nie może być w żłobku dłużej niż 9 godzin. Wiele placówek otwartych jest od 6:00 nawet do 20:00, aby każdy z rodziców – niezależnie od formy zatrudnienia – mógł umieścić w nich swoje dziecko.

Ile kosztuje żłobek?

W przypadku kosztów trudno podać konkrety. Zgodnie z obowiązującymi przepisami żłobki państwowe są płatne i często nie są to tak niskie kwoty jakby się wydawało. Za godzinę pobytu w żłobku płaci się około 2-4 zł. Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty posiłków. Mogą wynieść nawet 6 zł na dzień, ale i więcej. Tak więc zostawiając dziecko w państwowej placówce można zapłacić nawet 600 zł. Najczęściej jest to jednak 350 zł.

zobacz także:  Ubezpieczenie do kredytu gotówkowego, kiedy warto wziąć?

Są takie placówki, w których jeśli dziecko jest nieobecne dłużej niż 3 dni, wówczas zwracana jest część kosztów. Zajęcia dodatkowe to dodatkowe koszty. Co więcej, nie można zapominać o ubezpieczeniu na życie i komitecie rodzicielskim. To wszystko sprawia, że opłata za żłobek jest znacznie wyższa. W wielu należy donieść dziecku materiały do pracy plastycznych. Wyprawka też kosztuje.

W przypadku placówek prywatnych kwoty mogą wynosić dwa razy tyle, ale zależy to od miejscowości. Są miasta, w których płaci się porównywalnie do żłobków państwowych. Zdarza się, że w miastach, w których jest mało żłobków publicznych, gmina daje rodzicom dofinansowanie, by mogli oddać dziecko do żłobka prywatnego. Wszystko po to, by umożliwić rodzicom pracę.

komentarze 2

  1. Eliza pisze:

    Teraz powstaje wiele prywatnych żłobków, gdzie są często lepsze warunki dla maluchów. Warto porównać sobie ceny.

  2. mama pisze:

    W moim mieście są żłobki, które kosztują po 800 zł miesięcznie. Nie wiem, czy w takiej sytuacji nie lepiej zatrudnić opiekunkę do dziecka.

Dodaj Twój komentarz