środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Ile zapłacisz za paszport, czyli ile kosztuje wyrobienie paszportu?

podróż

Każdy podróżnik bez wątpienia doceni wartość paszportu. Dla tych, którzy uwielbiają zwiedzać inne kraje, jest to dokument wręcz bezcenny. Ale jak ta jego wartość przedstawia się w przeliczeniu na pieniądze? Inaczej mówiąc – ile musimy zapłacić, jeśli zamierzamy wyrobić sobie taki dokument?

Jak wyrobić paszport?

Żeby otrzymać paszport, należy złożyć odpowiedni wniosek. Otrzymamy go za darmo w punkcie paszportowym. Do wniosku dołączone być muszą określone dokumenty, w tym aktualne zdjęcie. Istnieje szereg dość rygorystycznych przepisów, które określają, jak zdjęcie do paszportu powinno wyglądać, dlatego raczej mało prawdopodobne jest, byśmy mogli wykorzystać któreś ze „starych” zdjęć. Powinniśmy się raczej liczyć z wizytą u fotografa.

Oprócz zdjęcia trzeba też przedstawić obecnie używany paszport lub – w przypadku, gdy takowego nie posiadamy – dowód osobisty. A jeżeli przy wyrabianiu paszportu przysługują nam jakieś ulgi – o których za chwilę powiemy sobie nieco więcej – to musimy przedstawić dokument, który będzie potwierdzeniem naszego prawa do nich.

zobacz także:  Budżet 2020, Kary KNF

Ile kosztuje paszport?

Koszt wyrobienia paszportu to 140 zł. Tyle będziemy musieli zapłacić w sytuacji, jeśli nie przysługuje nam żadna ulga. Trzeba bowiem zaznaczyć, że jeśli chodzi o procedury paszportowe, przewidziano cały szereg przypadków, w których występuje zniżka.

Kto więc zapłaci mniej? Uczniom i emerytom, kombatantom, osobom niepełnosprawnym, osobom pobierającym zasiłek stały z pomocy społecznej, czy wreszcie tym, którzy posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, przysługuje zniżka 50%, zatem za wyrobienie paszportu zapłacą tylko 70 zł.

Jeszcze większą zniżkę, bo 75-procentową, przewidziano dla dzieci niepełnosprawnych z rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz dla osób, które również są dziećmi z rodziny wielodzietnej, mają Kartę Dużej Rodziny, a przy tym uczą się lub studiują i nie ukończyły jeszcze 26 lat.

Ale to jeszcze także nie jest największa możliwa zniżka, bowiem niektórzy mogą otrzymać paszport całkowicie bezpłatnie. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać darmowy paszport? Nic nie płacą osoby, które przekroczyły 70-kę. Również w sytuacji, gdy paszport ma wadę techniczną i dlatego trzeba go wymienić, nie wnosi się opłaty. Bezpłatnie otrzymają paszport także ci, którzy otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej w sytuacji, gdy wyjazd za granicę ma na celu poddanie się operacji lub długotrwałemu leczeniu.

zobacz także:  Paszport - ile kosztuje paszport? Dla kogo zniżki na wyrobienie paszportu?

Zniżki mogą też być związane z wymianą paszportu przed upływem daty jego ważności. Mogą się o nie ubiegać osoby, które wymieniają paszport ze względu na zmianę danych, na przykład z powodu zmiany nazwiska po ślubie, a także te, które nie mają już w paszporcie miejsca na następne wizy i stemple. Do zniżki nie jesteśmy za to uprawnieni, jeśli nowy paszport wyrabiamy, ponieważ stary gdzieś zapodzialiśmy albo zniszczyliśmy. Wręcz przeciwnie – w takim przypadku opłata będzie znacznie wyższa niż zwyczajna, może sięgnąć nawet 420 zł.

Jak wyrobić paszport dziecku?

Paszport można wyrobić nie tylko dla siebie samego, ale również dla swojego dziecka. Wniosek wypełniony musi być przez rodziców lub opiekunów prawnych, których obecność jest też wymagana przy składaniu wniosku.

Ile to kosztuje? W przypadku dzieci do 13-tego roku życia opłata wynosi 30 zł (15 zł, jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny), w przypadku dziecka starszego 70 zł.

komentarze 2

  1. klaudiusz pisze:

    najlepiej kupić bilet lotniczy jakiś mega tani z wizzair lub ryanair i biec do urzedu, ze już macie bilet, to mnogą wyrabić w 2-3 dni, kiedyś nawet słyszałem, że mimo tego że przychodzą z Warszawy, komuś udało się wyrobić rano a przed zamknięciem urzędu następnego dnia odebrał, trochę nie wierzę w 2 dni, ale w 3 dni wyrobienie paszportu moim zdaniem jest możliwe

  2. travel_girl pisze:

    Żałuje, że nie wyrobiłam paszportu przed ukończenie studiów, miałabym 50% zniżki… Jeśli chodzi o to wyrabianie paszportu na ostatnią chwilę, to wolałabym nie ryzykować.

Dodaj Twój komentarz